Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

au depus in sfarsit!!!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Tue May 12, 2009 4:08 pm    Post subject: au depus in sfarsit!!! Reply with quote

fratilor am reusit in sfarsit sa conving o pereche de discusi sa depina.e prima depunere pt mine.perechea am luat-o de vreo 3 saptamani,si are experienta in depus.femela este blue turquase iar masculul brown.acvariul in care au depus este steril,80 l,filtru exterior de 360 l/h,piatra de aer,temperatura este de 29 grade.in acest acvariu am in proportie de 75% apa de ploaie si restul di acvariu discusilor in crestere.apa am trat-o cu sare(1lingura la 10 l),nitrate minus,verde de malachit(1 picatura la l)si atvitol(doar de 3 zile incoace).ce ar trebui sa mai fac acum?sa mai bag niste verde ceva?imi e frica sa nu se albeasca icrele?sfaturi pls pls pls !!!
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Tue May 12, 2009 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

Hmmm... nu prea inteleg de ce te chinui sa scazi concentratia sarurilor din apa, adaugand apa de ploaie si apoi arunci cu dezinvoltura acolo 8!!! lingurite de sare!?
Inlocuieste verdele de malachit (toxic) cu albastru de metil.
Ai grija sa nu ai curent prea mare de apa in acvariu.



icon_mrgreen
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Tue May 12, 2009 9:38 pm    Post subject: papa? Reply with quote

acu sa le mai dau sa pape sau astept pana ies puii
?
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 13, 2009 11:22 am    Post subject: salut Reply with quote

Parintilor trebuie sa le dai de mancare in fiecare zi iar puilor....mai ai cateva zile rabdare.Eu in locul tau as scoate filtru exterior.Este posibil sa-ti traga puii.Baga un filtru intern, gen clasicul burete cu oxigen.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Wed May 13, 2009 3:20 pm    Post subject: Re: papa? Reply with quote

fishtanck wrote:
acu sa le mai dau sa pape sau astept pana ies puii
?

ti-am raspuns si in alta parte... n-am vazut ca ai postat si aici.

NU!
nu le dai hrana pana eclozeaza icrele si inca atata timp pana cand puii urca pe parinti, apx 6 zile. in tot acest timp le asiguri o curatienie exemplara. nu umbli la proprietatile apei. in tot timpul asta lasa-le o lumina de veghe.
rabdare, rabdare, rabdare...

bafta multa!

apropo... nu tu ai convins perechea sa depuna, stiu ei cand s-o faca si in ce imprejurari.
========================
fishtanck wrote:
lumina de veghe am asigurat


foarte bine!

fishtanck wrote:
dar nu inteleg partea cu curatenia?daca nu le dau sa manance si filtrul exterior este dat drumu ce sa le mai fac?sa le aspir?


de multe ori suntem luati pe nepregatite si pestii sunt hraniti... cu siguranta ai sa gasesti ceva de aspirat si banuiesc ca stii la ce ma refer Razz. de-acum ai sa te obisnuiesti cu ritmul lor (bineinteles daca vor fi conditii optime) si vei stii cum si cand sa-i hranesti si cand nu. sunt lucruri cu care te vei deprinde in timp. sper c-ai atasat un burete la capatul furtunului de aspiratie al filtrului extern. nu trebuie sa ajunga resturi de mancare si "altele" in filtru.

fishtanck wrote:
ma gandesc sa nu ii sperii si sa manance icrele


cu grija ai sa reusesti sa aspiri eventualele resturi din acvariu.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 13, 2009 4:46 pm    Post subject: salut Reply with quote

Ce aveti cu saracii parinti de nu-i hraniti?Nu este normal.Din contra, inima de vita stimuleaza productia de mucus de pe parinti.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Thu May 14, 2009 2:36 pm    Post subject: aaaa????!!!!! Reply with quote

revin cu detalii.azi dimineata am aspirat resturile de pe fundul acvariului.pe la ora 2 am observat o icra cazand si pe mascul luand-o in gura si aruncando catre cuib.pana la urma tot a cazut pe fund si acolo a ramas vad.in cadere a dat din coada sau asa mi se pare mie(doar cada se vede restul e icra) filtrul extern l-am oprit pt ca nu am pus burete si imi e frica ca ii trage(cuibul e exact deasupra gurii de aspiratie).ma gandesc sa il pun inapoi in functiune maine cand puisorii vor fi iesiti bine din icre


DEJA VREO 7 SUNT IESITI DE TOT!!!!URAAAAA

dar c au iesit in 48 de ore si nu in 60?curios nu?
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Thu May 14, 2009 5:17 pm    Post subject: Re: aaaa????!!!!! Reply with quote

fishtanck wrote:


dar c au iesit in 48 de ore si nu in 60?curios nu?


din cauza temperaturii ridicate... probabil ai 30-31 grade ;)
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Thu May 14, 2009 9:27 pm    Post subject: nu Reply with quote

nu am temp ridicata.am 29.la 30 de grade nu voiai sa depuna si cum am scazut temp au depus.
faza e ca acum toti puiutii sunt pe jos.nu ii mai ridica pe geam.oare o avea ceva?
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group