Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discus bolnav, help!
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 11:15 am    Post subject: Reply with quote

"Daca reduci iluminatul nu pere mai vioi?" - Am observat ieri ca asa este. Cu cate va zile inainte iesiau si pe lumina.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 3:23 pm    Post subject: Reply with quote

valentin_is wrote:
Cei doi bolnavi trebuie scosi neaparat si tratati intr-un acvariu spital ( sa nu-i pierzi si pe cei 4 ), iar daca nu te ajuta cineva cu mare experienta.............


Mai am un acvariu de 7 litri doar. Ce pot sa fac sa il folosesc pe acesta?


Cel care a fost bolnav primul a murit. Poate cineva sa-mi spuna dupa poza de mai jos care a fost cauza decesului?


_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun May 10, 2009 3:49 pm    Post subject: Reply with quote

Cauza decesului....Se vede destul de clar o afectiune grava a epidermei ...in partea inferioara a corpului e o portiune destul de mare in care pielea (solzii ) pare cojita. Din pozele pe care le-ai pus in ultimele zile pare ca bactopurul nu ajuta deloc asa ca eu zic sa-i lasi in apa curata pina poti fi sigur de ce boala e si ce tratament sa aplici.
Din pacate 7 litri sunt cam prea putin pt 2 discusi chiar si pt un acv carantina.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Din pacate 7 litri sunt cam prea putin pt 2 discusi chiar si pt un acv carantina.


A mai ramas un discus foarte grav bolnav nu doi.

Le-am dat de mancare un cub de artemia congelata. Unul din ei vrea sa manance ca nebunul (a reusit sa manance ceva) si nu inteleg de ce ceilalti desi nu se ating de mancare il alunga!
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun May 10, 2009 4:52 pm    Post subject: Reply with quote

cauta nitrofurantoina si sulfat de neomicina la farmaciile umaNE . Daca gasesti si e boala pe care o banuiesc eu ii scapi aproape sigur pe cei mai putin afectati. Cu cel mai grav bolnav incearca alta chestie : Pune intr-o galeata cam 5 litri de apa si 10 linguri de sare pe care o dizolvi foarte bine inainte . Mai pune in alta galeata doar apa curata si sare cit ai acum in acvariul mare si umpli acv de 7 litri cu apa in care poti sa pui si niste albastru de metil sau tripaflavin sau alt dezintectant conform prospectului + cantitatea de sare pe care o ai acum in acvariul mare. Scoti pestele mai grav bolnav din acvariu si il bagi in galeata cu apa si sare unde il lasi cam 1 minut sau 2 daca vezi ca nu se ridica la suprafata apei si sta pe o parte . Daca se ridica la suprafata apei il scoti imediat si il pui in galeata cu apa curata si mai putina sare unde il lasi vreo 5 minute sa elimine mucusul de pe el (La fel faci si dupa 2 minute daca nu se culca pe o parte ) . Fii atent la el cit e in galeata cu sare multa ca daca se intoarce pe o parte si nu il scoti repede moare . Deasemenea daca sta pe o parte pe fundul galetii nu e problema , nu face asa de la sare ci datorita faptului ca e speriat si vrea sa vada ce e deasupra apei asa ca poti sa il mai lasi . Dupa ce sta in galeata cu apa si putina sare 5 min baga-l in acv carantina (ar fi mai bine daca ai gasi un vas mai mare sa il pui dar...asta e ) si vezi ce se mai intimpla .
Pestii mai mici de 6-8 cm rezista destul de greu acestui tratament si e posibil sa moara dar am vazut cum proprietarul unui pet shop trata discusii de boala pe care baniuesc ca o ai tu in acv in felul asta si majoritatea scapau .Am facut si eu tratamentul asta pt alta boala la 4 pesti (aia aveau cam 12 cm) si au scapat toti .
E posibil sa si omori pestele in felul asta (tu hotarasti daca incerci sau nu tratamentul asta) asa ca daca se intimpla lucrul asta te rog nu ma injura ....
Si foarte important e ca daca schimbi apa in acvariu sa nu scazi concentratia de sare brusc pt ca discusii suporta destul de greu scaderea salinitatii (mult mai greu decit cresterea ei)

PS: daca gasesti medicamentele pe care ti le-am spus la inceputul postului repede spune si iti zic atunci cum trebuie facut exact tratamentul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun May 10, 2009 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

Inca o intrebare:
Apa in acvariu nu a inceput cumva sa miroase urit?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 5:05 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Inca o intrebare:
Apa in acvariu nu a inceput cumva sa miroase urit?

Nu
dragos wrote:
Daca se ridica la suprafata apei il scoti imediat


Din pacate cred ca nu pot sa mai scap acest discus deoarece acum sta la suprafata apei si nu se m ai misca deloc doar respira foarte greu si cred ca nu mai duce cateva ore. Sa mai fac cum ai zis tu?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun May 10, 2009 5:09 pm    Post subject: Reply with quote

Nu ai ce pierde....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 5:24 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Mai pune in alta galeata doar apa curata si sare cit ai acum in acvariul mare si umpli acv de 7 litri cu apa in care poti sa pui si niste albastru de metil sau tripaflavin sau alt dezintectant conform prospectului + cantitatea de sare pe care o ai acum in acvariul mare.


Sa inteleg ca aici am sa las pestele la urma, eu cam asa am inteles. Il las cu dezinfectantul (eu am verde de malachit forte si metifish) cat timp (daca e cazul si nu il pierd pana atunci).

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 6:35 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa ce au ras primul cub de artemia congelata am observat ca tot cautau mancare asa ca am mai pus un cub si i-am filmat.



Cel mai "violent" ii cam bate pe ceilalti si nu prea ii lasa sa manance. Au facut putina burtica cool0010 ca tare slabi erau. Poate ma mai inveselesc si eu happy0064.

Si cum o veste buna nu vine niciodata fara o veste rea cel din fundalul filmuletului a inceput sa stea pe o parte si sa inegrit (el incearca sa manance). Mor de nervi si imi vine sa fighting0017.

Trebuie sa fac un schimb de 50% din apa marti seara dar nu sunt in Buc. si vin miercuri seara foarte tarziu. E musai sa schib apa marti? daca intarzii o zii ce se poate intampla? Dupa cum am zis si mai sus mai am un Aquael fan3 nou pe care intentionez sa-l folosesc in acvariul acesta pt. a avea o mai buna filtrare (filtrul canistra primit cadou are un debit cam mic si e chiar la limita de 160L). Ce parere aveti sa pun acest filtru acum in acvariu sau sa -l pun la ciclat in acvariul comunitar si sa-l montez dupa tratament? Tin sa precizez si se vede si din video ca apa e destul de incarcata si ca daca incep sa le dau de mancare se va face si mai rau.

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 10, 2009 6:43 pm    Post subject: Reply with quote

Daca au inceput sa reactioneze la contactul cu apa din acvariul de acasa banuiesc ca au facut o alergie la ceva din apa respectiva si asta se manifesta ca o infectie bacteriana, dar asa ceva nu-i posibil in timp asa de cateva minute. Cum nu s-a schimbat nimic la apa, alergia s-o fi continuat in zilele urmatoare si s-a agravat din cauza multiplelor tratamente cu mai multe medicamente folosite in timp scurt. Probabil ca n-au fost eliminate din corp cand a urmat tratamentul urmator si au mai si reactionat intre ele. Cantitatea enorma de sare a fortat pestii sa elimine mucus pana nu le-a mai ajuns sa-si acopere corpul. Din acest moment au fost vulnerabili la atacul bacteriilor. Asa ceva se poate controla doar daca se cunosc cauzele si se iau masurile potrivite. Din poze nu se poate urmari evolutia bolii, ci trebuie sa fie vazuti de cineva cu experienta, mai ales ca in stadiul in care se afla acum ar trebuii hotarat ce-i afecteaza mai grav din multitudinea de cauze. Probabil ca sunt afectate branchiile si nici nu mai pot sa respire suficient. Bacteriile si viermii il termina inainte de a-si face efectul alt tratament. Trebuia sa fie tinut in apa de osmoza cu ridicator de duritate imediat dupa ce s-a observat ca-l afecteaza apa din acvariu. Scaderea pH-ului ar fi fost si mai bine venita. Niciodata nu se pun pestii adusi din alta parte direct intr-un acvariu in care nu se pot asigura conditii optime de tratament. Refuzul hranei nu constituie o problema. Discusii rezista lejer mai multe saptamani fara hrana, asa ca nu conteaza daca nu mananca cateva zile in timpul unui tratament fara filtrare. Mai degraba este contraindicata hranirea ca sa nu se altereze apa. Toxine aparute din chimicale folosite in agricultura produc deseori aceste simptome la unii pesti mai sensibili. Nu cred ca este vorba de epidemie in acest caz si nici nu pot sa-mi dau seama ce-l afecteaza acum cel mai mult. Probabil ca nici nu mai ramane timp pentru un tratament eficient impotriva leziunii branchiilor.

LE.
Vad ca cei din film se simt relativ bine!? Mai este vreunul bolnav?
In lipsa unui filtru bine ciclat nu ramane decat masurarea amoniacului si nitritului si schimbarea apei cand devin periculoase concentratiile. Ar fi bine daca s-ar putea tine apa la pH 6,5 ca sa se evite formarea amoniacului si trebuie pusa sare, 0,04-0,05g/1L ca sa contracareze efectul nitritului asupra sangelui. (Pentru a usura respiratia!)
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sun May 10, 2009 7:06 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 7:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Vad ca cei din film se simt relativ bine!? Mai este vreunul bolnav?


Da. Vezi pozele de mai jos. Cel din poza 2 dupa cum il vad eu nu cred ca mai rezista pana maine.





Ioan wrote:
In lipsa unui filtru bine ciclat nu ramane decat masurarea amoniacului si nitritului si schimbarea apei cand devin periculoase concentratiile. Ar fi bine daca s-ar putea tine apa la pH 6,5 ca sa se evite formarea amoniacului si trebuie pusa sare, 0,04-0,05g/1L ca sa contracareze efectul nitratului asupra sangelui. (Pentru a usura respiratia!)


Filtru canistra a fost bine ciclat dar acum nu cred ca mai este. Filtrum Aquael fan3 nou ma poate ajuta putin macar? Poate la filtrarea mecanica?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 10, 2009 7:15 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca impotriva alergiei s-ar putea face ceva cu apa buna, dar infectia bacteriana nu se mai poate vindeca la timp. Dca mai are si viermi pe branchii sunt sanse mici sa reziste cateva zile la tratament.
Aquaelul ajuta daca nu obliga pestele sa inoate prea mult contra curentului de apa.
Ar fi bine daca ai face rost de un filtru RO pentru viitor. Apa de retea nu-i totdeuna buna pentru discusi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 7:30 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Dca mai are si viermi pe branchii sunt sanse mici sa reziste cateva zile la tratament.

La tratamentul de acum sau altceva?

Ioan wrote:
Aquaelul ajuta daca nu obliga pestele sa inoate prea mult contra curentului de apa.

Daca il tin la minim poate nu va face un curent. Voi incerca maine.

Ioan wrote:
Ar fi bine daca ai face rost de un filtru RO pentru viitor. Apa de retea nu-i totdeuna buna pentru discusi.


Sunt constient de asta. Am avut pana acum ceva timp discusi (din motive personale am renuntat un timp) tinuti la 29 grade max. sanatosi tun (hraniti doar cu fulgi nu tubi) de mici fara prea multe mofturi la apa, dar cred ca astia din import sunt cum sunt. Oricum bazinul de unde i-am luat se cam perindeaza sute de discusi si nu ar fii exclus ca la mine in acvariu sa fii izbucnit vreo bacterie. Oricum de acum nu voi mai cummpara discusi decat de la crescatori.

Aquael-ul nu formeaza un curent in acvariu deoarece i-am facut o prelungire din furtun iar la capat i-am pus un burete si merge foarte bine..

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun May 10, 2009 8:14 pm    Post subject: Reply with quote

da asa spusesem .Sa il lasi in acv de 7 litri o perioada de citeva zile pina isi reface mucusul timp in care sa faci si mici schimburi partiale de apa cu ajutorul carora sa reduci salinitatea. Rolul dezinfectantului e sa il protejeze pina i se reface mucusul care va cadea de pe el dupa baia cu sare . Dar cum zice si ioan e posibil sa nu fie boala pe care o banuiam eu ci altceva deoarece cu toate ca sunt simptome care se aseamana cu cele ale bolii respective sunt si citeva lucruri care nu prea se potrivesc ... Mai ales dupa poza discusului mort pare mai degraba ca nu mai are mucus pe corp decit ca ar avea in exces .

Ai idee ce ph si duritate are in acv vinzatorul ? se aseamana cu ce ai tu?
Ma gindesc ca sa nu fi inceput toata treaba ca un soc de ph si apoi sa se fi agravat datorita medicamentelor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 4 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group