Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Discus bolnav, help!
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 03, 2009 8:41 am    Post subject: Discus bolnav, help! Reply with quote

Ieri am achizitionat 6 buc. discus 4-5 cm. Unul din ei sta pe o parte, nu e foarte activ (dar incearca sa se tina dupa ceilalti) si va rog sa va uitati urmatoarea poza. Am incercuit o rana (alt cuvant nu am gasit ca nu stiu exact ce este sau daca asta este cauza) cere a aparut cand era la mine in acvariu (in magazin nu o avea deoarece l-am analizat f.f.f.f atent). Si inca ceva narile pestelui (NU stiu exact daca zic bine) sunt mult mai mari decat la ceilalti pesti.



Care ar putea fii cauza acestei rani (daca este rana)?

Din prostia mea acvariu carantina a crapat icon_redface si am fost nevoit sa pun pestii in acvariul mare (tot pt. ei pregatit nu am avut si alti discusi doar sanitari si neoni).



Cam asa sta sprijint de peretii acvariului




Si pe o parte si pe cealalta a capului este acea rana (aproape identice). Nu prea stiu sa va explic exact cum sta treaba. Daca am zis prostii sa ma scuzati.

Multumesc,
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun May 03, 2009 1:14 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mi se par chiar foarte reusiti. Parerea mea e ca sunt mai batrani decat par, adica au fost crescuti in conditii sub optim.
Nu ar fi stricat sa le faci o deparazitare completa inainte de a-i baga in acvariu, dar daca nu se poate fa-le macar un tratament de deparazitare impotriva flagelatelor cu metronidazol. Gasesti reteta pe forum.
Sa-ti traiasca, sa se faca mari si frumosi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun May 03, 2009 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru ranile alea poti sa-l scoti din apa si sa tamponezi cu tripaflavina, albastru de metil sau backtopur solutie ca sa enumerez cateva. Trebuie tinut cu dorsala in jos sa nu ajunga solutie pe branhii ca e de rau.

O afectiune de felul asta in care apar gauri (cam asta se observa din poza)n-am vazut niciodata la pestii foarte tineri cum ar trebui sa fie cei din poza la marimea aia. Ai observat si altceva in locurile unde au aparut gaurile inainte ca acestea sa apara?

sorinhc wrote:
Si inca ceva narile pestelui (NU stiu exact daca zic bine) sunt mult mai mari decat la ceilalti pesti.


Sunt simetrice? Uita-te si fata de ceilalti ca sa-ti dai seama mai bine.

Completeaza si locatia la profil te rog.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 03, 2009 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:


Sunt simetrice? Uita-te si fata de ceilalti ca sa-ti dai seama mai bine.

Completeaza si locatia la profil te rog.


Sunt simetrice si mult mai mari decat la ceilalti pesti din acvariu sau fata de alti pesti pe care i-am mai avut sau vazut. L-am analizat si am observat ca si-a mai revenit in sensul ca acum nu mai sta culcat, inoata cu ceilalti si e chiar vioi ai zice nu are nimic.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon May 04, 2009 5:50 pm    Post subject: Reply with quote

Situatia sa inrautatit si pt. alt peste. Nu ca cel de care vorbeam ar fii sanatos. Nu prea stiu cum sa explic in cuvinte asa ca atasez poze:










Si am facut si o poza cu narile primului peste:



Ce pot sa fac? Cu ce pot sa-i tratez? Am Metronidazol (30 pastile) acasa acum. In apa am adaugat Tetra Aqua Safe si Easy Balance JBL Ferropol si Acclimol. Ce pot sa fac URGENT pt. ai salva? In acvariu mai am 6 neoni rosii 1 platydoras si 2 sae. La ce temperatura ar trebui sa-i tin? Rezista ceilalti pesti?

As aprecia un raspuns urgent.

Multumesc
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon May 04, 2009 6:56 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt mai multi afectati si pare sa se intinda. Acum ar fi prins bine sa fie acvariul "chel". Formol ai la indemana si cantitate mare de apa sa faci schimb?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon May 04, 2009 7:05 pm    Post subject: Reply with quote

Formol nu am. Apa pot sa o tratez cu AquaSafe. Mai am in casa pe langa metronidazol si TetreMedica General Tonic(chiar un prietem mi-a recomandat sa-l folosesc acum). Dupa cum am zis nu mai am alt acvariu deoarece cel carantina a crapat.

Am observat ca se scarpina de plante!
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon May 04, 2009 7:32 pm    Post subject: Reply with quote

Metro nu te ajuta acum. Aveam alta metoda in minte dar poate ne descurcam cu ce e in casa. Poti sa golesti acvariul cam 60% pui doza pentru tot bazinul de General Tonic si sa asiguri ventilatie suplimentara. Dupa 2-3 ore (ii urmaresti si vezi cum se simt) umpli acvariul pana sus. Sa tii lumina stinsa pentru ca unele ingrediente isi pierd din eficienta. Dupa ce l-ai umplut adauga si sare grunjoasa 1lingura/10l. Maine dimineata adaugi din nou sare 1lingura/10l. Si sa ne tii la curent cu evolutia.

Ma gandeam si la o combinatie cu sulfat de cupru sa-i mareasca spectrul tratamentului si dar nu stiu daca e compatibil cu toate ingredientele.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon May 04, 2009 7:41 pm    Post subject: Reply with quote

Risc sa deciclez canistra? Plantele vor avea de sufetrit? Ii am de sambata si nu au mancat nimic.

Am luat legatura cu cei de la care i-am luat si dupa cum am vazut pestii lor nu au nici o problema(mai erau acolo destui). Mi-au zis ca nu au avut probleme de genul asta iar cand i-am intrebat ce sa folosesc mi-au recomandat General Tonic - TetraMedic de care aveam si acasa. Ceea ce ma mira ca analizand pestii din acvariul lor si niciunul nu da semne ca cei de la mine. Este posibil sa fie gris?(asa mi-au zis si cei de acolo)
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Mon May 04, 2009 7:44 pm    Post subject: Reply with quote

Risti. Dar vezi si tu, ce pui pe primul loc...pestii sau plantele.
Oricum, plantele le poti tine 3-4 zile intr-un lighean cu apa pana termini tratamentul...

Eu zic ca merge un tratament cu formol sau permanganat de potasiu (a nu se lasa la indemana copiilor nici una dintre substante).
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon May 04, 2009 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

Test:

NH3/NH4+ - 0

PH - 7

GH - 7

Si un filmulet:


_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Mon May 04, 2009 9:42 pm    Post subject: Reply with quote

Merge cu general tonic!, sare....? eu asi mai astepta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon May 04, 2009 10:42 pm    Post subject: Reply with quote

Eu nu pot sa vad filmul pentru ca am ceva probleme cu calculatorul de cateva zile.

Sunt sanse mai mari de recuperare si cu sare mai ales daca sunt implicati si alti paraziti nu doar bacterii.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue May 05, 2009 10:56 am    Post subject: salut Reply with quote

Din ce-am vazut eu din poze 2 discusi sunt compromisi.Tonicele sunt bune dar acolo ai nevoie si de un bactericid.Eu as baga niste Baktopur direct cu respectarea instructiunilor. Si asta cat mai repede.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue May 05, 2009 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

Am pus General Tonicul in apa si sare + piatra si o pompa pt. mai mult aer. Lumina a fost stinsa pe toata aceasta perioada. Mi-ai spus ca substantele din General Tonic sunt fotosensibile asa ca daca aprind neonul sa-i analizez nu fac mai mult rau decat bine si nu stiu cum sa fac sa vad in ce stare mai sunt.

Am aprins neonul pt. 5 min si starea generala e grava. Sunt semne vizibile si la ceilalti pesti. Aripiarele sunt pliate la toti. Revin cu amanunte.

Am cautat pe net la pagina jbl si am gasit ceva asemanator (Nu e chiar ca in poze dar ceva pe acolo)

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=2&klickedPic=025_b

sau

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=2&klickedPic=005_f

sau mai probabil deoarece punctele sunt conturate ca in poza (sau bat eu campii)

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=2&klickedPic=042_c

Si narile pestelui cere s-a inbolnavit primul aratau cam asa (dioar narile nu si alte gauri pelanga)

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/perpicture/index.php?Step=3&GalleryId=2&klickedPic=017_c

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 1 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group