Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Larve de tantari (chironomus)
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
entomo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Nov 2008
Posts: 21
Location: Brasov

PostPosted: Thu May 14, 2009 7:38 pm    Post subject: Reply with quote

Si am uitat ceva :larvele de chironomus sunt larvele de tantari si nu de libelule sau alte insecte!
salut.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
entomo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Nov 2008
Posts: 21
Location: Brasov

PostPosted: Thu May 14, 2009 8:10 pm    Post subject: Reply with quote

revin cu ceva! Am intrebat un meserias tot de insecte si mi-a spus ca larvele de Chironomus sunt intradevar larve de tantari dar popular li se mai spun si larve de libelule!!!!!! asta da explicatie,nu? Sunt Genul Chironomus , origine America(cele mai multe specii) si Australia, aceste larve mult apreciate de pestii de toate speciile1
Salut.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri May 15, 2009 9:35 am    Post subject: Reply with quote

Puteti sa opriti discutia despre larvele astea,cred ca s-a lamurit problema;pe mine m-ar interesa cam ce valoare nutritiva au aceste larve de tintari.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri May 15, 2009 11:50 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
pe mine m-ar interesa cam ce valoare nutritiva au aceste larve de tintari.

http://209.85.229.132/search?q=cache:58zozuqOhaQJ:hrcak.srce.hr/file/24418+Chironomus+larvae+size&cd=35&hl=ro&ct=clnk&gl=ro&client=firefox-a

Hrana vie e super buna. Ramane problema introducerii de paraziti.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat May 16, 2009 4:08 am    Post subject: Reply with quote

Hrana vie e buna cu un procent de 7,6%proteine? Pentru ce?
Eventual ca desert, dupa ce sa-u saturat de hrana cu procent de 40-55% proteina. De pret nu ma mai leg. Asta poate judeca fiecare singur.
Da, uscate contin larvele 55% proteina.
Dar cati discusi mananca larve uscate de la suprafata apei? Dac-ar fi vii ar fi altceva. Le-ar vana. De cate ori le dau larve albe din congelator, le culeg dupa o jumatate de ora de la suprafata sa nu-mi strice toata apa. Iar pe cele negre, care-s ceva mai bune decat cele albe, inainte de a le manca stramba de cinci ori din nas.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat May 16, 2009 7:09 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Hrana vie e buna cu un procent de 7,6%proteine? Pentru ce?
Eventual ca desert, dupa ce sa-u saturat de hrana cu procent de 40-55% proteina. De pret nu ma mai leg. Asta poate judeca fiecare singur.
Da, uscate contin larvele 55% proteina.
Dar cati discusi mananca larve uscate de la suprafata apei? Dac-ar fi vii ar fi altceva. Le-ar vana. De cate ori le dau larve albe din congelator, le culeg dupa o jumatate de ora de la suprafata sa nu-mi strice toata apa. Iar pe cele negre, care-s ceva mai bune decat cele albe, inainte de a le manca stramba de cinci ori din nas.


Nu putem sa comparam produse uscate cu cele vii si cu apa in ele evident. Hrana cu 40-55% proteina e cea comerciala uscata sub diverse forme de prezentare. In natura nu se gasesc surse de hrana cu concentratia asta de proteine... decat cine stie cum. Chiar si granulele o data inmuiate nu mai au concentratia de 48% ci coboara undeva pe la jumatate sau chiar mai jos depinde de cum a fost facuta. Inima de vita are 17-18% proteine, cea de porc tot pe acolo - din asta am folosit acum pentru mixtura. Dupa curatare si procesare pentru ca se mai piede apa o sa mai creasca ceva concentratia de proteine dar nu mai mult de douazeci si ceva la suta. Mixtura cu concentratie de 40-55% din ingredinente proaspete nu vad cum se poate face fara adaugare de uscaturi concentrate.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat May 16, 2009 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

Depinde intr-adevar concentratia de proteine de cata apa contine hrana. O mixtura buna are in masa uscata 70% proteine. Cat din acest procent ramane accesibil pestilor depinde de cata apa contine dupa preparare si cata absosrbe din acvariu. Mixtura preparata cu gelatina nu mai permite apei din acvariu sa patrunda in hrana decat in cantitati neglijabile, mai ales daca nu se dezgheata inainte. Pestii rup din bucata inghetata dupa cum se dezheata. Nu poate fi vorba ca au de suferit de pe urma carnii reci, pentru ca asta s-a dovedit in zeci de ani de experienta si am vazut-o cu ochii mei. Nici eu nu le-o dezghet, iar mixtura facuta de mine nu se destrama in apa inainte de a rupe pesti din ea. Si felul in care l-i se da mancarea are influenta asupra timpului cat sta in apa. Nu se da toata hrana deodata ci pe rand bucati mici, dupa ce termina de mancat ce au primit inainte, asa ca ramane o parte mare din proteine neamestecate cu apa, si prin urmare la fel de concentrate cum au ajuns in acvariu. In orice caz e o diferenta enorma intre larve, chiar si vii sau congelate si mixtura, daca-i facuta cu grija. Trebuie mentionat mereu ca si din punctul de vedere al contaminarii cu paraziti ofera mixtura avantaje esentiale fata de hrana vie sau congelata.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group