Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Larve de tantari (chironomus)
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 6:56 pm    Post subject: Larve de tantari (chironomus) Reply with quote

drdiscus wrote:
Larvele de chironomus traiesc in ape sarate ca artemia deci nu sunt mari purtatoare de bacterii.Eu personal le congelez dar numai sunt asa interesati discusii de ele.Mult mai apreciate sunt larvele de libelule pe care le gasim in Bucur Obor la pescari, in schimb trebuiesc date cu masura pentru a nu se balona.

off topic: ori e o confuzie la mijloc, ori nu am inteles eu bine ce vrei sa spui. Care este diferenta intre larvele de chironomus si asa-numitele "larve de libelula" din obor?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Fri May 15, 2009 9:40 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
vallycu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Apr 2009
Posts: 40
Location: iasi

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 7:19 pm    Post subject: Re: Salut Reply with quote

ADX wrote:
[ Care este diferenta intre larvele de chironomus si asa-numitele "larve de libelula" din obor?


nu stiu ce sunt chironomus, dar chironomidele = larve de libelule. Sunt si eu curios sa vad ce sunt larvele astea de apa sarata chironomus icon_mrgreen
_________________
Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 9:33 pm    Post subject: Re: Salut Reply with quote

vallycu wrote:
[ dar chironomidele = larve de libelule. icon_mrgreen
=fals
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
vallycu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Apr 2009
Posts: 40
Location: iasi

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
vallycu wrote:
[ dar chironomidele = larve de libelule. icon_mrgreen
=fals
scuze, m-a luat valul, de tantari icon_redface cel putin astea pe care le folosim noi
Recunosc, am comis-o icon_evil
_________________
Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 11:24 am    Post subject: Re: Salut Reply with quote

ADX wrote:
drdiscus wrote:
Larvele de chironomus traiesc in ape sarate ca artemia deci nu sunt mari purtatoare de bacterii.Eu personal le congelez dar numai sunt asa interesati discusii de ele.Mult mai apreciate sunt larvele de libelule pe care le gasim in Bucur Obor la pescari, in schimb trebuiesc date cu masura pentru a nu se balona.

off topic: ori e o confuzie la mijloc, ori nu am inteles eu bine ce vrei sa spui. Care este diferenta intre larvele de chironomus si asa-numitele "larve de libelula" din obor?
Larvele de chironomus sunt mici si rosii si ce se aduce la noi la kilogram traiesc in apa sarata, de obicei se aduc din Republica Moldova iar larvele din Obor sunt de libelule si sunt mai mari si rosii traind in apa dulce.Sunt de 2-3 ori mai mari decat celalalte si se folosesc la pescuit.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 11:56 pm    Post subject: Reply with quote

Sintagma "larve de libelula" cand va referiti la acele larve rosii, asemanatoare viermilor tubifex este gresita si da nastere unor confuzii.Acestea sunt larve de chironomide (Chironomus plumosus).
Larvele de libelula sunt de dimensiunea greierilor, si deci cam putin probabil sa poate fi folosite in acvaristica ca hrana pentru pesti. Probabil este invers... Larvele de libelula se hranesc cu pesti...

larve de tintar: http://www.pescuit-sportiv.ro/images/pescuit/larva-de-libelula.jpg
larve de libelula: http://bugguide.net/images/cache/QQOR7QCRRQR050OQM03QG0JQX0ARX0JQHQFRMQS0W0K0E0K080VRRQ3R0QYRIQDR603RMQFR90DR60CQYKOQI09R.jpg

Va rog sa observati diferenta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 10:09 am    Post subject: Salut Reply with quote

Larva de libelula care o tine ala in poza este trecuta de stadiul larvei de care vorbim noi.Libelulele, ca si tantarii, fac oua pe tijele plantelor din apa.Din oua ies acele larve rosii, apoi ele capata o mantie mai tare neagra in care se formeaza coconul.Din acel invelis tare si inchis la culoare iese la suprafata apei libelula sau tantarul tanar.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
vallycu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 01 Apr 2009
Posts: 40
Location: iasi

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

drdiscus ar trebui sa accepti ca te mai inseli cateodata icon_eek asa le spun majoritatea larve de libelula dar sunt de tantar, daca nu crezi ia si fa un experiment : cumpara niste "larve de libelule", baga-le intr-un vas cu apa si tine-le intr-un loc caldut(nu stiu ce calitati trebuie sa aibe apa...dar incearca) si vezi daca din ele ies libelule sau tantari icon_surprised
_________________
Este greu sa pierzi, dar mult mai rau este sa nu fi incercat niciodata sa reusesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon May 04, 2009 2:27 pm    Post subject: Salut Reply with quote

Majoritatea le spun masini, dar sunt autoturisme, camioane, masini de gaurit.......
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue May 05, 2009 9:16 am    Post subject: Re: Salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Majoritatea le spun masini, dar sunt autoturisme, camioane, masini de gaurit.......



Dom" doctor... rolleye0018
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat May 09, 2009 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Sigur avem cel putin un entomolog pe forum... poate ne scoate el din ceata...

Astazi am facut o poza... Eu astora le spuneam chironomus:


_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Thu Oct 29, 2009 9:54 pm; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 10, 2009 6:16 am    Post subject: Reply with quote

http://images.google.de/images?gbv=2&hl=de&q=chironomidae:&sa=N&start=0&ndsp=20
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 10:56 am    Post subject: Reply with quote

vazut-am poze pe net, dar ma gandeam ca or fi si astea intr-o gama mai larga de "variante" icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu May 14, 2009 12:47 am    Post subject: Re: Salut Reply with quote

Sunt gramezi de specii de tantari pe lumea asta. Se pare ca si marimea poate sa difere destul de mult uneori si la aceeasi specie in functie de sezon si conditiile locale. Imi aduc aminte cand mergeam sa adun Tubifex cu ceva ani in urma. Erau diferente mari de grosime, culoare, lungime, modul cum stateau ghem sau se imprastiau etc. in functie de zona, strat de mal, tip de mal, viteza curentului din ce am putut sa observ. Sa fi fost specii diferite? Sau doar o adaptare la conditiile respective?

Sunt si specii de apa sarata, una din ele fiind Chironomus salinarius
(link). Unele suporta diferite salinitati:
http://www.international.inra.fr/presshttp://www.mosquitocatalog.org/pdfs/133860-1.PDF
drdiscus wrote:
Larvele de chironomus sunt mici si rosii si ce se aduce la noi la kilogram traiesc in apa sarata, de obicei se aduc din Republica Moldova iar larvele din Obor sunt de libelule si sunt mai mari si rosii traind in apa dulce.Sunt de 2-3 ori mai mari decat celalalte si se folosesc la pescuit.


Am folosit si eu mai demult in cateva randuri la hranirea mai multor specii de pesti larve provenite din Rep. Moldova. Desi am dat mai multe kilograme nu am folosit suficient timp sa-mi fac o parere legata de raspandirea unor boli. Sunt si eu curios daca sunt intradevar provenite din apa sarata si cat de sarata ca sa poata fi considerate sigure. E posibil sa fie doar marketing sa-si vanda omul marfa.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
entomo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Nov 2008
Posts: 21
Location: Brasov

PostPosted: Thu May 14, 2009 7:21 pm    Post subject: Reply with quote

salut! acum am vazut si eu subiectul si hai sa vedem.
Desii sunt pasionat de insecte (specialitatea mea sunt fluturii), dar larvele de chironomus cum le spuneti voi sunt ,, de niste tantari,, dar altfel de tantari(sunt mai multe specii) asa cum cresc in apa dar se numesc : TIPULIDE., au picioarele mai lungi decat celelalte specii de tantari!
Libelulele fac parte din alta mare Familie de insecte si anume:Fam.Odonata cu Subord. Anisoptera(libelule care in repaus stau cu aripile intinse).
Deci: libelulele sunt libelule si nu tantari , iar din larvele de libelule(cum am vazut in poza de mai sus) nu ies tantari! icon_mrgreen
Iar din poza facuta de ADX (vad ca a pomenit de un entomo icon_mrgreen )
este un tantar de apa (nu din mlastina) este Tipulidae.
asta este parerea mea!
Salut tuturor.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group