Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Dilema
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
basarab
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jul 2008
Posts: 27
Location: Lupeni Hunedoara

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 7:58 am    Post subject: Dilema Reply with quote

Salut as vrea si eu niste sfaturi de la cei cu experienta..daca se poate , am o pereche care este la a 5 depunere dar pana acum nu am fost interesat de ponta spunand ca ii las sa prinda experienta . Acum 3 zile mi au depus si au ramas icrele aproape pana la eclozare doar cateva albite iar in ultima zi incet incet dispareau din cele bune ....am observat masculul cum ecloza cate un pui il lua in gura si sanatate ce sa le fac ?!
_________________
Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 8:17 am    Post subject: Reply with quote

daca nu data viitoare, peste maxim 2 - 3 depuneri ar trebui sa nu-i mai manance. deocamdata lasa-i in pace sa-si dezvolte singuri simturile matern / patern.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 10:20 am    Post subject: Salut Reply with quote

Cand puii se desprind de pe con parintii responsabili ii muta si tu zici ca dispar iar peste cateva zile apar pe parinti.Asta este un caz fericit.Oricum, ai rabdare, esti pe drumul cel bun.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu-i muta ci dispar definitiv il scoti data viitoare din bazin dupa ce au terminat depunerea si lasi femela sa-i creasca singura, ca sa-ti asiguri macar o generatie.
La urmatoarele depuneri poti sa-l lasi, poate se mai cuminteste candva.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
basarab
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jul 2008
Posts: 27
Location: Lupeni Hunedoara

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 6:41 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru raspunsuri
drdiscus pui nu dispar ca sunt mutati de parinti sunt papati oricum ms de ajutor.
Ioan am sa fac asa cum mi ai indicat, am vazut ca erau papati de mascul voi incerca asa sa vedem, ca acum curata din nou sa depuna ...va multumesc daca mai aveti ceva idei as fi recunoscator ...
_________________
Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
basarab
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jul 2008
Posts: 27
Location: Lupeni Hunedoara

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 6:42 am    Post subject: Reply with quote

Apropo am uitat sa spun ca pesti sunt inca in acvariu comun
_________________
Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 9:17 am    Post subject: Reply with quote

basarab wrote:
Apropo am uitat sa spun ca pesti sunt inca in acvariu comun

Poate ca ei simtindu-se amenintati nu considera ca pot creste in conditii bune puii,separa perechea intr-un acvariu de reproducere si sigur vei avea rezultate.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Apr 29, 2009 11:17 am    Post subject: Salut Reply with quote

Ai uitat sa spui ce era mai important.Daca perechea este in acvariu comun in care mai ai si alti pesti, chiar neoni, probabil ca nici nu apuca sa-i manance parintii.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 1:06 am    Post subject: Reply with quote

Uneori daca masculul e tanar dureaza ceva timp pana se prinde cum sta treaba. Daca nu l-a deranjat ceva intr-un fel sau altul atunci probabil mai are nevoie doar de exercitiu.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
basarab
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jul 2008
Posts: 27
Location: Lupeni Hunedoara

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 2:28 pm    Post subject: Reply with quote

Salut am revenit cu noutati imi iasa toti puii din icre, nu sunt probleme dar cand sa si ia zborul mi au murit mai bine de jumatate ... nu stiu din ce cauza si restu care au ramas sunt imprastiati pe jos pe fundul acvariului .... Un sfat va rog
_________________
Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 2:43 pm    Post subject: salut Reply with quote

Parintii nu stiu ce sa faca cu ei.In mod normal ar trebui sa-i adune pe toti intr-un loc pana incep sa innoate.In timp poate vor invata cei 2 adulti cum sa se comporte cu puii.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 3:59 pm    Post subject: Reply with quote

Daca mor inainte de a se desprinde de substrat ar putea fi ceva in neregula cu apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
basarab
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jul 2008
Posts: 27
Location: Lupeni Hunedoara

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 5:22 pm    Post subject: Reply with quote

Au inceput sa cada pe jos de pe con atunci au inceput sa moara in timp ce se chinuiau sa isi ia zborul nu stiu ce sa zic masculul ii aduna momentan am ramas cu jumate din ei ...
_________________
Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
basarab
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 22 Jul 2008
Posts: 27
Location: Lupeni Hunedoara

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 5:26 pm    Post subject: Reply with quote

Si cu apa ce ar putea sa fie in neregula? ce ar trebui sa fac ?
_________________
Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jun 17, 2009 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Am impresia ca au o problema cu vezica cu aer. S-ar putea sa lipseasca anumite minerale din apa, sau sa fie "Programati"gresit genetic. Asteapta tura urmatoare. Daca reapare defectul pot fi parintii sau apa. Apa o poti modifica. Poti folosi permeat , apa distilata, sau de ploaie cu saruri care ridica duritatea.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group