Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Acvariu plantat - Ioan

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 4:52 pm    Post subject: Acvariu plantat - Ioan Reply with quote

Sa fie intr-un ceas bun! Deja imi place tare mult cum arata.animal0028

Link
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 5:24 pm    Post subject: Reply with quote

Ah! L-ai si descoperit icon_biggrin Multumesc.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 6:19 pm    Post subject: Reply with quote

si eu urmaresc cu mare interes, sign0098.

salbaticii se vor simti ca la ei acasa animal0028 animal0028 animal0028
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 9:07 pm    Post subject: Reply with quote

Se pregateste un biotop? icon_smile
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 9:40 pm    Post subject: Reply with quote

Nuuu! Asa ceva nu-s eu in stare sa realizez. Dar voi incerca sa fac ceva cat voi putea de asemanator cu o varianta de biotop, care sa satisfaca cat de cat simturile estetice omenesti, nevoile pestilor si rolul informativ, atat cat poate informa o imagine care incearca sa reproduca infatisarea unei suprafete de 1,6 x 0,6m aleasa din cateva mii de km de peisaj subacvatic amazonian.
Va fi deci doar un compromis. icon_cry
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 8:33 am    Post subject: Reply with quote

Asa, domnule cine altul daca nu cel care cunoaste.
Sper ca esti pregatit de invazia de "ALGE... DOAMNE FERESTE" pardon intrebari care or sa apara in a ta directie? icon_redface

Imi permit sa incep primul:
De ce peitrisul atat de alb - de ce intreb... majoritatea parerilor sunt PRO un pietris mai inchis la culoare. Eu il am identic cu al tau si deabia am reusit sa ignor criticile asa numitor "cunoscatori" care m-au vizitat?

Si daca nu este mare secret cu ce ai decorat background-ul?

Pentru inceput cam atat, Merci.

P.S. si daca un boboc poate ura unui dascal in domeniu SUCCES atunci Succes. Sunt extrem de incantat ca cel care stie suficient de mult despre acest animalut face un pas la care viseaza multi dintre incepatori.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 9:16 am    Post subject: Reply with quote

Finally, acvariul plantat cu discusi al lui Ioan. Felicitari ( pentru initiativa)!. Poti te rog sa dai detalii despre tot ce ai acolo ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 4:33 pm    Post subject: Reply with quote

PapaKarlo wrote:
Imi permit sa incep primul:
De ce peitrisul atat de alb - de ce intreb... majoritatea parerilor sunt PRO un pietris mai inchis la culoare. Eu il am identic cu al tau si deabia am reusit sa ignor criticile asa numitor "cunoscatori" care m-au vizitat?


Pentru ca asa e nisipul "in balta" la mama lor. AICI poti sa vezi o gramada de exemple.

Ioane nu bagi si niste scalari? Niste vectori icon_mrgreen de bube adica. icon_lol
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 4:38 pm    Post subject: Reply with quote

PapaKarlo wrote:
Sper ca esti pregatit de invazia de "ALGE... DOAMNE FERESTE" pardon intrebari care or sa apara in a ta directie? icon_redface
Da, astept sa se prinda plantele, sa le creasca radacinile si sa inceapa sa creasca normal. Bineinteles ca nu pun inca pestii, tocmai ca sa nu fiu nevoit sa incarc apa cu nitrat si fosfat, din hrana pentru ei. Am pus un "Adam" acolo. E singur in acel paradis, nu tu nevasta, nu tu soacra,...ce viata. E pe post de cercetas. A stat cateva zile in spatele radacinilor, pana si-a dat seama ca nu-i nici un crocodil prin zona, iar acum inspecteaza fiecare cm² dupa ceva de mancat. Il scot inainte de a-i pune pe cei ce vor ramane acolo definitiv. Tot in perioada asta vreau sa scap de melci, mi-am cumparat solutie.
PapaKarlo wrote:
De ce peitrisul atat de alb - de ce intreb... majoritatea parerilor sunt PRO un pietris mai inchis la culoare. Eu il am identic cu al tau si deabia am reusit sa ignor criticile asa numitor "cunoscatori" care m-au vizitat?
Este asa ca acolo unde traiesc ei in natura si-mi ajuta sa iluminez plantele pentru ca reflecta lumina. Este exclusiv cuart de 2mm, deci inert fata de apa. Contine doar in apropierea radacinilor 2-4 bile de lut de la denerle si mai adaug solutie nutritiva pentru plante. Au inceput sa dea semne de viata, Valisneria prinde culoare si se lungeste rapid iar lotusii cresc si ei, ceva mai incet decat mi-ar place mie. Trebuie sa am rabdare. Nici nu ma asteptam sa se rezolve in 7 zile icon_biggrin
PapaKarlo wrote:
Si daca nu este mare secret cu ce ai decorat background-ul?
Bineinteles ca e secret, dar tie iti spun:
Am pus niste margini de 6cm la o placa de ampora, am aruncat niste crengi si frunze din gradina in cutia asta si am proptit-o de spatele acvariului.
Trebuia sa pun o oglinda sub crengi, dar n-am avut imediat una asa de mare la indemana. Poate o pun mai tarziu, sau pun cateva cioburi mai mari pe ici, pe colo, sau pun folie de plastic cu oglinda
PapaKarlo wrote:
P.S. ...atunci Succes.
Multumesc mult love0029
hans wrote:
Poti te rog sa dai detalii despre tot ce ai acolo ?
CO2 am alimentez dintr-o butelie de 2 Kg si prin electroliza. Lumina am de la neoane pentru plante (Grolux) in combinatie cu lumina de zi, vreo 160Watti, am inceput cu 3h/zi si acum sunt la 8-9h/zi. Au aparut si algele pe ici, pe colo, asa c-o sa-mi pun niste Crossocheilus siamensis (Siamese Algae Eather) sa le mai rareasca. In dreapta e un filtru biologic de vreo 45L, si 2 x fluval 4 (rapide) Valisneria Spiralis era sa dispara. Mie-mi place foarte mult planta asta si abia astept sa-si revina. Cateva fire mici se vad in stanga.
Ciprian Marcu wrote:
Ioane nu bagi si niste scalari? Niste vectori icon_mrgreen de bube adica. icon_lol
Ar fi descriminare rasiala sa bag salbaticii acolo si sa las Altumul cu discusii domestici, nu-i asa? icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

PapaKarlo wrote:
De ce peitrisul atat de alb - de ce intreb... majoritatea parerilor sunt PRO un pietris mai inchis la culoare. Eu il am identic cu al tau si deabia am reusit sa ignor criticile asa numitor "cunoscatori" care m-au vizitat?

Nu o lua neaparat ca pe un raspuns la intrebarea ta, dar uite aici si aici ce substrat a folosit un GURU intr-ale Amazonului, pentru doua bazine de expozitie (poze ajunse in galerie, tot prin bunavointa lui Ioan love0029).

p.s. sa va spun acum si un mic "secret" de-al meu: io, cand o sa fac un bazin care sa tinda spre un biotop (sper sa se intample in viata asta), o sa incerc un substrat din argila, sau macar portiuni din substrat sa fie din argila...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Sun Apr 26, 2009 9:14 am    Post subject: Reply with quote

Plecaciune Domnilor.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
si-mi ajuta sa iluminez plantele pentru ca reflecta lumina. Este exclusiv cuart de 2mm, deci inert fata de apa.
Din aceleasi motive am bagat si io nisip d-asta mai deschis la culoare happy0034 . In plus, imi place ca face sa para acvariu' mai luminos (io am 39 W la 450 litri).

Nici nu stii ce ma bucur c-ai pus d-un acvariu plantat jumping0009 .......
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 10:33 pm    Post subject: Reply with quote

Ma surprinde, da-i si asta o performata la care ma astept din partea ta icon_biggrin
Cine stie ce ai mesterit acolo icon_idea
Poate ne dezvalui secretu´candva, cand esti in toane bune icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon May 04, 2009 10:30 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Poate ne dezvalui secretu´candva, cand esti in toane bune icon_biggrin
Secretu' e ca am in acvariu doar pesti si buturugi deocamdata. Si-un Echinodorus amarit. Ca de la Craciun tot pun la cale sa umplu buturugile cu Anubiasi si tot n-o fac, daca ma prinde urmatoru' Craciun tot fara Anubiasi o sa cer sa fiu banat icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Mon May 04, 2009 12:17 pm    Post subject: Reply with quote

Porcu wrote:
Secretu' e ca am in acvariu doar pesti si buturugi deocamdata. Si-un Echinodorus amarit. Ca de la Craciun tot pun la cale sa umplu buturugile cu Anubiasi si tot n-o fac, daca ma prinde urmatoru' Craciun tot fara Anubiasi o sa cer sa fiu banat icon_mrgreen .

Tu ar trebui sa fii banat doar pentru norocul porcesc pe care-l ai cu asa apa de la teava.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group