Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

a incercat cineva rime?... la discusi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ctlvlad
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 77
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 10:05 pm    Post subject: a incercat cineva rime?... la discusi Reply with quote

Salutare , a incercat cineva sau ati auzit de rime ca si hrana pentru discusi? Este adevarat/fals ?
P.S. ma chinuie demult aceasta dilema . . . icon_exclaim
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 11:19 pm    Post subject: Reply with quote

Ramele sunt cunoscute de mult timp in acvaristica. Le-am incercat si eu, dar am indoieli, pentru ca nu totdeauna au dat rezultate bune, ba intr-un caz mi-a murit un discus dupa ce i le-am dat cateva zile la rand, pe langa hrana obisnuita. Nu stiu dac-a fost din cauza lor, dar de atunci sunt sceptic. Daca nu le adopta crescatori de renume are si asta motivele sale, mai ales daca ne gandim ce usor ar fi sa le inmulteasca. Daca incerci totusi, cred ca cele mai deschise la culoare ar fi mai bune decat cele rosii, despre care se stie ca au pe piele un strat otravitor, care poate fi regenerat chiar si dupa spalare.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 11:49 pm    Post subject: Reply with quote

Rimele mature au pe corp un fel de inel ,plin cu oua care sint toxice.Cele mai bune ar fi rimele mici fara inel dar si in cazul acestora ,sursa din care sint procurate,lasa loc la discutii privind transmiterea unor boli.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Rimele mature au pe corp un fel de inel ,plin cu oua care sint toxice.

asa este! treaba asta o cunosc si pescarii, care baga in ac doar bucata din rama, de la acel inel in jos icon_biggrin
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ctlvlad
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 77
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 7:42 pm    Post subject: rime Reply with quote

Multam de sfaturi. . . . sa-nteleg ca nu le(mai) foloseste nimeni ? animal0028
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 11:14 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca se mai incearca sporadic, dar nu se adopteaza metoda pe scara larga. O fi avand si asta motivele sale.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 11:31 pm    Post subject: Reply with quote

Atat de sporadic am incercat si eu, incat nici nu-mi mai amintesc ce efect a avut... (vorbesc serios). Poate ar fi o solutie pentru cei care locuiesc la curte, in zone nepoluate, sa identifice vreo varietate mai mica (si mai "frageda") si sa incerce o cultura.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Sat Apr 25, 2009 11:04 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 1:54 am    Post subject: Reply with quote

eu am incercat in trecut cand aveam acvarii si aveam o groaza de rame pentru pescuit icon_smile am incercat cu rame rosii foarte mici dar nu reuseam sa trezesc interesul scalarilor cu ele... nici a vreunui alt peste, dar scalarii erau etalon ca erau cei mai mari din acvariu... pur si simplu nici macar curiosi nu erau, cu toate ca aveam niste scalari foarte mari si hrapareti... am incercat la fel si cu viermushi(tot din dotarea pentru pescuit) si la fel, nici nu s-au clintit in directia lor
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 10:32 am    Post subject: Salut Reply with quote

Rame le mai dau si eu din cand in cand la carasi.Sunt afrodisiace dar nu am dat si la discusi.Trebuiesc maruntite foarte bine si nu stii ce au in ele.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Wed May 13, 2009 9:13 am    Post subject: Reply with quote

Eu am dat rame si la discusi dar in felul urmator:
1. am strans ramele mici dupa ploaie
2. am pus ramele o zi intr-un borcan cu capac gaurit si le-am spalat de mai multe ori pe zi deoarece elimina pamantul din ele.
3. a doua zi le-am bagat intr-o punga si le-am varat in congelator
4. congelate se taie in bucati mici si pestii mei au manca asa ceva.
am incercat si varianta
3' taiate de vii dar este cam scarbos dar discusii mei le adorau
Acestea fiind spuse este destul de munca si cu ele, chiar daca sunt bune ca mancare. Cu ani in urma am dat rame si la Severum chiar intregi si nu faceau mofturi.
M-am lasat de meseria asta din cauza nevestei care sick0020 murea de greata cand ma vedea cu ele. Macar cu inima de vita ma tolereaza mai bine in congelator. icon_mrgreen
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed May 13, 2009 10:57 am    Post subject: Reply with quote

Am facut carasi monstri cu rame, asta in conditiile in care nefiind pescar (decat cu minciocul in acvarii) habar-n-aveam ce-i cu inelul acela cu oua. Am mai incercat si la discusi (la vremea aceea in concubinaj cu scalari) si a fost mare festin. M-am lasat pentru ca nu am avut cultura speciala (desi stau la curte) asa ca imi lua ceva timp recoltarea, plus ca le curatam intre carpe umede de bumbac si apoi spalate. Le tocam marunt , ca sadicul, de vii. Nu mi-am facut problema ca ar putea sa transmita boli, dat fiind ca primul lor contact cu mediul acvatic era si ultimul. O problema puteau fi insecticidele (DIMILIN de ex. este deosebit de toxic pentru tot ce misuna prin ape, cu toate ca asupra insectelor este selectiv).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed May 13, 2009 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am dat la pesti rime cu ani in urma. Nu la discusi ci la altii si nu au avut probleme .Pe cind ma chinuiam sa distrug niste musuroaie de cirtita am descoperit ca in pamintul acela maruntit erau niste rime foarte mici si subtiri fata de cele obisnuite . Nu imi aduc aminte sa fi avut probleme cu pestii .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group