Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Prima testare serioasa,primele nedumeriri.

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Sun May 03, 2009 4:49 pm    Post subject: Prima testare serioasa,primele nedumeriri. Reply with quote

Azi am facut primele teste serioase,la 6 saptamani de la organizarea acvariului plantat(cel steril prin grija si cu aportul RENEL,o ia de la inceput).Testele le-am facut la 3h dupa un schimb de apa de circa 25% si am folosit testere cu picatura de la o firma cunoscuta+2pastile si 3 picaturi(zilnice)de fertilizant de la aceeasi firma.Rezultatele ma cam zapacesc si
sunt :
-Kh 6-7(la 6pic. reactivul a inceput sa-si schimbe culoarea,la 7 total)
-Gh 8-9(la fel)
-Ph 7,6
-No2 0.1 ???
-No3 20 ???
-Fe 0,05-0,1
Nedumeririle mele sunt mai multe dar doua ma preocupa in mod special:
1-Valori mari ale nitritilor si nitratilor.
2-La valorile astea pot considera bazinul setat complect?
Am repetat testele si valorile sunt aceleasi.
Poate cineva sa comenteze putin si eventual sa ma consilieze.Multumesc mult anticipat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Sun May 03, 2009 7:29 pm    Post subject: Reply with quote

Salut, nu sunt mare expert, dar daca pregatesti acvariul pt. discusi...nu cumva sa le introduci acum!!
Prima data Ph-ul sa-l ajustezi, e prea mare,dar exista diferite soluti la pet-shop pt. aceasta, Kh ma gandesc ca merge, dar Gh ar fi mai bine cu valori mai mici (la mine din robinet vine de sub 4Gh, asa ca nu ma pricep sa scad duritatea, din moment ce nu e grav..dar cu un buturug tratat sau cu un aparat de osmoza inversa poti sa faci minuni).
NO2 cel mai bine e 0, dar 0,1 nu e rau...am avut mult mai rau de atat innocent0001 .
No3 merge si aia pt. moment, insa ar merge si mai bine daca l-ai ajusta in jos.

Cam atat de la un incepator...sper sa nu fi vorbit prostii.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun May 03, 2009 10:47 pm    Post subject: Reply with quote

Rezultatele ma cam zapacesc / De ce?
si sunt :
-Kh 6-7(la 6pic. reactivul a inceput sa-si schimbe culoarea,la 7 total)
-Gh 8-9(la fel)
-Ph 7,6 / Poti sa-i tii ani de zile fara probleme la valorile astea. Daca nu esti bine pregatit sa monitorizezi pH-ul ar fi mai bine sa n-o faci.
-No2 0.1 ??? / E mai bine sa nu poata fi masurat, adica 0,00, dar daca ai hranit pestii la scurt timp inainte de a face masuratorile s-ar putea sa nu fi apucat bacteriile sa transforme tot nitritul in nitrat, sau sa nu se fi format inca destule ca sa poata lucra asa de repede.
-No3 20 ???
-Fe 0,05-0,1
Nedumeririle mele sunt mai multe dar doua ma preocupa in mod special:
1-Valori mari ale nitritilor si nitratilor. / Nitritul se afla in toleranta admisibila, nitratul poate ajunge la maturi pana la 50mg/l fara sa dauneze. Nu s-au constatat probleme nici la 70mg/l pe perioade mai lungi, dar se presupune ca ar fi bine sa fie sub 50. Pentru pui pana la 8-10cm e mai bine sa ramana sub 30mg/l, ideal sub 10mg/l dar asta presupune tratarea apei cu mai multa atentie.
2-La valorile astea pot considera bazinul setat complect? /Setat poate, ciclat,...daca dispare nitritul la o ora dupa ce au terminat de mancat, da. Daca gasesti nitrit in apa pe perioade de mai multe ore e bine sa pui o lingurita de sare la 100l de apa, pana se amelioreaza filtrarea biologica si intra in ritmul optim.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Sun May 03, 2009 11:32 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc Ioan,m-ai linistit.Nu ma asteptam sa mai gasesc nitriti dupa 6 saptamani,ciclarea facuta ca la carte(invatata de la maestrii de pe acest forum)+adaus de bacterii.Stiam ca in acvariile plantate mitratii nu pot fi 0 dar 20 mi s-au parut cam mult.Oricum am retinut ca echilibrul e inca fragil,mai am insa cateva luni bune sa-mi fac mana.Intre timp astept sa se cicleze acvariul steril si am sa te,am sa va mai cicalesc.Multumesc inca o data.
PS.ma gandesc si la niscai Siporax in pls.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon May 04, 2009 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

La valorile pe care le ai acum poti baga linistit citiva pesti in acvariu(eventual vreo 10 neoni si poate ceva melci pomacea). Astfel ai grabi lucrurile . Daca nu ai in acvariu vietati care sa produca amoniu (fecale ,frunze de plante care se descompun...) e posibil sa dureze foarte mult sa se formeze coloniile de bacterii chiar daca au suficient material filtrant pe care pot sa il colonizeze deoarece nu au cu ce sa se hraneasca , iar cind vei adauga pesti e posibil sa nu fie suficient de multe bacterii si sa iti apara amoniu ,sau nitriti . De acea parerea mea e ca un acv(mai ales unul plantat) se cicleaza complet abia dupa ce adaugi pestii in el si mai trece un timp necesar sa se formeze un numar optim de bacterii functie de cantitatea de materie ce se descompune in acvariul respectiv . Cantitatile de amoniu ,no2 si no3 pot fi tinute sub control cel mai bine prin schimburile de apa la inceput iar dupa un timp(cind acv va fi complet ciclat) nu va trebui sa iti mai bati capul decit cu nitratii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
GeoS
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 73
Location: Bucuresti-Cringasi

PostPosted: Mon May 04, 2009 12:50 pm    Post subject: Reply with quote

In acest bazin am 5 Cory de acum o luna si 5 SAE de 3 saptamani care o duc bine mersi si arunca cu icre peste tot(Cory).Asta e motivul pentru care spuneam ca ma asteptam sa nu mai am nitriti detectabili si nitrati ceva mai putini.Oricum acest bazin nu va mai vedea decat Discus peste mai multe luni,pana atunci invat ,,in caz ca"si fac aquascaping icon_razz
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group