Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pentru cei care folosesc apa RO + mineral salts
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 6:40 pm    Post subject: pentru cei care folosesc apa RO + mineral salts Reply with quote

Am studiat problema foarte bine in cele 2 saptamani de cand am osmozorul.
apa de osmoza: 6,5 ph proaspata si scade dupa un timp pana la 6
sera mineral salts: ridica gh cu o valoare de 1,3grade in cantiatea de 5g la 100l
eu am calculat la apa cu duritate 0 sa folosesc 9-10 grame de saruri la cei 60 litri pe care-i tin preparati pentru schimb.
problema este ca indiferent cum prepar apa, fie cu apa de la robinet si apa ro, fie cu apa ro si saruri, ph-ul creste pana la 7. la inceput am crezut ca-mi creste ph-ul de la ceva din apa dar se pare ca sarurile au acest efect asupra apei. am incercat cu pelete de turba si n-am reusit sa scad ph-ul. co2-ul e dat la maxim.. la fel...
apa de ro are un ph perfect(6) pentru ce mi-as dori sa obtin, insa nu are deloc saruri... daca o prepar cu saruri, creste ph-ul la 7... are cineva o solutie comoda la toata ecuatia asta?
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 11:42 pm    Post subject: Reply with quote

Da, exista o rezolvare. Neglijeaza orice rest si orienteaza-te doar dupa KH, sa nu depaseasca 3°. Atunci vei putea sa scazi pH cu turba. Nu incerca sa-l scazi cu CO2 ca acesta depinde de factori instabili, de ex. de modul de aerisire al apei, sau de asimilatia plantelor, si-ti face surprize neplacute. Orice alt mod de a scadea pH fara acid tanic este un compromis rau. Reactia acida a apei de osmoza este rezultatul dizolvarii CO2-ului din atmosfera in apa. Dac-o aerisesti cu piatra va reveni pH la 7 chiar si fara sa adaugi saruri, dar va ramane foarte instabil. O oarecare stabilizare a pH-ului o obtii formand o solutie tampon din KH=2-3 si taninul din turba. O stabilitate mai buna obtii cu pretul pastrarii unui KH mai ridicat si a unui consum marit de tanin.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 12:49 am    Post subject: Reply with quote

combinatia de ro cu saruri imi ridica gradele kh cu aproximativ 0,5 la fiecare grad gh. asa incat daca ajung la un gh de 4, voi avea cam un kh de 2. ph-ul din acvariu n-a variat deloc, este 7 de doua saptamani. acidul tanic se poate suplimenta cumva(o solutie/conditioner pentru apa)? pentru ca turba nu a avut un efect pana acum... as fi multumit daca as putea gasi solutia sa pastrez un ph de 6 in acvariu sau chiar 6,5
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 5:59 am    Post subject: Reply with quote

Poate turba folosita de tine nu e buna... sau poate nu ai folosit-o cum trebuie . Taie fundul unui pet de plastic de 2L , leaga-i in locul dopului o plasa fina (de ex o bucata de ciorap de dama ) umple-l cu turba dupa care lasa apa din osmozor sa curga prin el . In mod normal va trebui sa obtii o apa acida pe care o vei amesteca cu apa cu ph 7 pina vei obtine valoarea dorita a ph si a duritatii . Oricum discusii stau foarte bine in ph 7 mai ales daca ai duritatea buna , parerea mea e ca iti complici viata degeaba .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 8:25 am    Post subject: Reply with quote

eu gandesc cumva in perspectiva, ca daca am niste raspunsuri acum voi fi cu mult mai pregatit in viitorul apropiat
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

Laudabila initiativa! Daca te orientezi pe viitor la ce te invata natura nu vei face greseli grave. Cand vei putea sa reproduci nu vei face mare lucru fara un pH adecvat, asa ca-i bine sa stii dinainte in amanunt ce se intampla cu apa in conditii diferite. Eu te-as sfatuii sa ramai la turba si sa te specializezi in domeniul acesta, pentru ca-i cel mai potrivit cu nevoile pestilor. Exista doua posibilitati de procurare a turbei:
1) Turba granulata pregatita special pentru acvaristica,
2) Turba pentru gradinarit, sub forma de aschii.
Cea granulata este mai scumpa dar mai usor de intrebuintat pentru ca datorita formei lasa apa sa treaca usor prin ea si elibereza taninul foarte incet, deci tine mult timp fara s-o schimbi.
Cea pentru gradinarit este atat de ieftina incat iti poti permite sa tratezi cu usurinta toata apa de care ai nevoie pentru acvariu, dar este mai greu de folosit pentru ca daca lasi apa sa treaca de sus in jos prin ea se depune si se colmateaza asa de tare incat face necesara o presiune apropiata de cea folosita in filtrele RO.
Este deci mai bine sa treaca apa prin ea incet, de jos in sus, ca sa ramana aschiile in suspensie.
Exista multe feluri de turba de gradinarit. Unele sortimente se gasesc fara adaosuri, cele mai multe contin nitrat, fosfat si alte ingrediente, care le fac inutilizabile in acvaristica.
Trebuie cerute probe de la gradinari si verificate prin tinerea in apa de osmoza timp de 24 h, dupa care se masoara daca a crescut duritatea, continutul de fosfat sau nitrat si daca coboara pH la cel putin 3-4.
Trebuie neaparat sa fie cat mai pura, fara ingrasaminte sau alte substante.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 2:14 pm    Post subject: Reply with quote

am luat turba granulata pentru acvarii... am luat si un extract lichid de turba de la sera... o sa incerc sa vad ce pot obtine cu ea... mi-a ajuns azi ph controller-ul si pot monitoriza mereu ph-ul ceea ce e bine icon_smile nu scrie insa nicaieri cam la cat timp ar trebui inlocuita aceasta turba granulata sau in ce canitate sa o pun in apa...
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 2:32 pm    Post subject: Reply with quote

Asta trebuie sa aflii singur masurand pH. Cam 500ml de granule/100L. Trebuie inlocuita dupa cateva saptamani, dar depinde de cata apa tratezi cu ea, deci de cata apa schimbi in timp.
Sonda cu care masoara aparatul trebuie sa indice permanent corect, dar n-o face, pentru ca se acopera cu alge, bacterii, sau alte depuneri si se deregleaza de la sine.
Daca n-o cureti si etalonezi aparatul din cand in cand dozeaza taninul sau CO2-ul gresit si iti da pH-ul apei peste cap. Nu te baza pe ce-ti indica, ci verific-o cat mai des. Daca se usuca sonda trebuie s-o tii in solutie sau apa vreo 24 h pana indica din nou corect! Sonda nu se tine in apa distilata!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 8:16 pm    Post subject: Reply with quote

sonda vine intr-o solutie a ei, apoi se pune in solutia de calibrare care are ph 7. in instructiuni scrie ca la 4 saptamani se curata. am pus azi extract de turba si a scazut ph-ul si scade in continuare foarte lent. am ajuns aproape de 6,7... sper sa fie bine
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 11:09 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa plasezi sonda intr-un loc mai intunecos sau s-o acoperi cu un tub de plastic negru ca sa nu cresca alge pe ea atat de repede. In rest cu pH-ul e ok asa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 9:14 am    Post subject: Reply with quote

yupeeeeeeeeeeeee a scazut ph-ul de ieri pana azi de la 6,85 la 6,42... atat pe controller cat si testul cu picatura arata o scadere de 0,5... a functionat extractul de turba icon_smile
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sun Apr 26, 2009 3:12 am    Post subject: Reply with quote

azi am fost la unul din magazinele mai bine aprovizionate din iasi si am facut o achizitie. saruri pentru apa osmozata destinate special cresterii discusilor. cutie de 1kg, 15ml la 30l de apa daca nu ma insel... voi face zilele astea niste teste sa vad cum se comporta.

ph-ul meu a scazut la 5,98 acum sa mai vad pana dimineata ce si cum.... sper ca se opreste! daca nu scot turba icon_smile am crezut initial ca s-a tampit ph controllerul cand am vazut 5,ceva si am scos repede testul cu picatura si intr-adevar imi arata 6(e testul clasic din 0,5 in 0,5 gradatia)
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 26, 2009 7:09 am    Post subject: Reply with quote

Ai pus in apa ambele, si extractul si turba granulata? Atunci scoate granulele si pune-le in apa pe care o vei folosi la urmatorul schimb, ca sa fie dinainte acida, iar cand o schimbi o poti potrivi cu cea din acvariu.
Azi ai fost deja la magazin?
Asa dimineata?
Ce matinal esti!
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sun Apr 26, 2009 9:11 am    Post subject: Reply with quote

fusesem ieri :p... azi apa masoara 6,22 deci a crescut de la ora 4 pana acum.... apa de osmoza in care am bagat extract de turba are 6,5 am masurat-o acum cu picatura(deci poate fi si undeva intre 6,3 si 6,5)... e periculoasa oscilatia? e prima pe care o observ
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 26, 2009 12:48 pm    Post subject: Reply with quote

Nu e periculoasa. Intre 5,5 -7,5 poti modifica pH-ul apei cu 1pH instantaneu fara probleme, dar nu cu CO2!, ci cu tanin din turba.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group