Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Medicament Nematode
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Apr 22, 2009 10:13 pm    Post subject: Reply with quote

Diskus-FIt N, Ex
http://fishfit.de/eingang.htm (Discus)
Continut suficient pentru 500 L
Inainte de folosire se agita scurt.
A nu se lasa la indemana copiilor!
1.Se goleste continutul in acvariu.
2.Filtre cu carbune activ, "Wet-Dry", si cu lumina "UV" vor opri.
3.Se poate intampla ca melcii si crevetii sa nu suporte tratamentul.
4.Ridicatin temperatura apei cu +2°C fata de cea dinaintea tratamentului.
5.Dupa cateva minute apa va deveni tulbure-laptoasa. Dupa cca. 1 ora se va limpezi, iar substantele active vor fi complet dizolvate.
6.Se asigura o aerisire buna.
7.Tratamentul este terminat dupa 5-8 zile. Temperatura se va reduce din nou la valoarea dinaintea tratamentului.
8.Se recomanda eliminarea medicamentului prin filtrarea cu carbune activ, dar se poate elimina si prin schimburi mai dese de apa.
9.Nu dauneaza plantelor din acvarii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 7:29 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca ar trebui facut stiky, macar descrierea lui Ioan. party0030
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 23, 2009 2:20 pm    Post subject: Reply with quote

Done happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 6:23 am    Post subject: Reply with quote

Cum se observa ca un discus e infestat cu nematode , care sunt simptomele ? Am un peste care are fecalele normale dar din cind in cind face cite o greva foamei de citeva zile dupa care daca ridic temperatura incepe sa manince normal dar il apuca iarasi dupa citeva saptamini ... Ma gindesc daca nu cumva o fi avind viermi intestinali .Flagelate nu cred sa fie deoarece fecalele sunt inchise la culoare in tot acest timp .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 3:52 pm    Post subject: Reply with quote

Mananca in prostie dar slabeste tot asa. Se poate stabili cu siguranta doar prin analiza microscopica a fecalelor. Se vad ouale viermilor, daca-i au.
Pestele tau poate sa sufere si de dureri de cap, depresiune nervoasa, hepatita, pietre la rinichi sau ficat,...
Sorry, nu m-am putut abtine sa nu glumesc, dar in gluma asta e si un pic de adevar. Cine stie ce nu-i place? Pot fi o turma de cauze pentru indispozitie.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 3:58 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Cum se observa ca un discus e infestat cu nematode , care sunt simptomele ? Am un peste care are fecalele normale dar din cind in cind face cite o greva foamei de citeva zile dupa care daca ridic temperatura incepe sa manince normal dar il apuca iarasi dupa citeva saptamini ... Ma gindesc daca nu cumva o fi avind viermi intestinali .Flagelate nu cred sa fie deoarece fecalele sunt inchise la culoare in tot acest timp .


Respiratie accelerata,branhiile nu sint lipite de corp?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Mananca in prostie dar slabeste tot asa. Se poate stabili cu siguranta doar prin analiza microscopica a fecalelor. Se vad ouale viermilor, daca-i au.

http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=1382

mmdiscus wrote:
dragos wrote:
Cum se observa ca un discus e infestat cu nematode , care sunt simptomele ? Am un peste care are fecalele normale dar din cind in cind face cite o greva foamei de citeva zile dupa care daca ridic temperatura incepe sa manince normal dar il apuca iarasi dupa citeva saptamini ... Ma gindesc daca nu cumva o fi avind viermi intestinali .Flagelate nu cred sa fie deoarece fecalele sunt inchise la culoare in tot acest timp .


Respiratie accelerata,branhiile nu sint lipite de corp?


Respiratie accelerata sau operculii departati pot sa aiba si alte cauze patogenice sau legate de calitatea apei. Te referi la viermii "de branhii" Dactylogyrus? Sunt trematode monogene nu nematode (viermi rotunzi) si in general nu raspund la acelasi tratament. Sunt si alte specii de viermi care traiesc in sange si in organele interne. Unii au nevoie de o gazda intermediara cum ar fi melci.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Apr 24, 2009 8:25 pm    Post subject: Reply with quote

Viermii "de branhii" Dactylogyrus ar fi o cauza pentru greva foamei dar si eu inclin spre alta cauza pentru ca-si revin la temperatura ridicata;ai mei inainte de tratamentul pentru trematode nu se linisteau nici la 33 gr.C.
Trebuie avuta in vedere si o infestare cu tenie(cestoidean).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Sat Sep 05, 2009 9:04 pm    Post subject: Reply with quote

ioan poti sa spui denumirea exacta a medicamentului si daca se gaseste prin supermarketuri in germania ,pleaca cumnatul meu maine si as vrea sa stiu unde ar putea gasi medicamentul
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Sep 06, 2009 5:35 am    Post subject: Reply with quote

Fishfit-N
Medicamentul se vinde online. Nu stiu daca-l vinde si de acasa.
Mai jos sunt unele date cu ajutorul carora poate fi contactat:

P.S. Intre timp a disparut fara explicatii atat site-ul cat si medicamentul.
Cine stie pe cine o fi calcat pe bataturi cu el!


Last edited by Ioan on Sun Jan 03, 2010 9:13 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Sun Sep 06, 2009 6:46 am    Post subject: Reply with quote

Se stie,din ce componenti este alcatuit medicamentul?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
neica
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 252
Location: Dr.Tr. Severin

PostPosted: Sun Jan 03, 2010 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

sera med Professional Nematol is particularly effective against Camallanus and round worms of the genus Capillaria, which mainly occur in angelfish and discus. It can also be optimally used against pinworms (Oxyurida), dreaded by discus keepers. At the same time it combats the small copepods that Camallanus uses as intermediate hosts.

http://www.sera.de/fileadmin/gbi/sera_nematol_37.06_int.pdf

Sper sa nu se supere cineva. Nu vreau sa fac reclama.
Sper sa ajute pe cineva.
_________________
Nu furati!! STATUL detesta Concurenta!!!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group