Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Medicament Nematode
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 1:57 pm    Post subject: Medicament Nematode Reply with quote

Doar din curiozitate intreb, ce folositi in caz de nematode si cum dozati?
Nu m-am lovit de aceasta problema pana acuma dar in cazul in care "Doamne fereste" as dori sa stiu ce sa folosesc.
Stiu ca e Nematol de la Sera dar ma intereseaza si alte variante.
De asemenea mai stiu de flubendazol si levamisol pentru tratament la nematode dar nu stiu sub ce nume se gasesc la noi si cum se dozeaza.

Multumesc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Uite ce s-a mai discutat aici.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 11:38 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru ajutor.
Citisem acel topic dar nu ma ajuta prea mult deoarece din cate am inteles fenbendazolul nu este recomandat a fi dozat in apa.
Cred ca levamisol ar fi o optiune, sau alti useri ce parere au?
Sub ce nume se gaseste levamisol si cum se dozeaza, daca stie cineva?

Multumesc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 1:46 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ne ajuta mmdiscus cu finalul "povestii". Inteleg ca l-a folosit...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 7:01 pm    Post subject: Reply with quote

Doze recomandate de veterinar specializat:

Levamisol in apa 2mg/l timp de 24 de ore si repetat dupa 2-3 saptamani.
Levamisol in hrana 400mg/100g. Se administreaza o data pe saptamana timp de 3 saptamani.
Febendazole 250mg/100g hrana timp de 3 zile. Se repeta dupa 2-3 saptamani.

Durata de 2-3 saptamani este in functie de temperatura din acvariu si implicit de ritmul de dezvoltare al embrionilor din oua. Cu cat e temperatura mai mare cu atat se dezvolta mai repede.

Flubendazolul e insolubil in apa ca si alte medicamente destinate diferitilor viermi si se administreaza in hrana sau dizolvat intr-un solvent precum acetona pentru utilizare in apa. Potrivit lui Dieter Untergasser cand e folosit cu acetona distruge atat viermii de pe branhii cat si cei intestinali precum si ouale acestora. Astfel nu necesita reluarea tratamentului. La noi se gaseste in farmacii veterinare sub numele de Flubenol 5% (5% Flubendazol substanta activa) si daca nu ma insel sunt disponibile si alte concentratii. Am incercat mai demult dizolvarea in acetona dar pare foarte greu solubil. Poate excipientul sa fi fost de vina si ingredientul activ sa se dizolve.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare


Last edited by Ciprian Marcu on Tue Apr 14, 2009 12:51 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 8:05 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pentru informatii.

Quote:
Potrivit lui Dieter Untergasser cand e folosit cu acetona atat viermii de pe branhii cat si cei intestinali precum si ouale acestora


Aici cred ca vroiai sa spui ca omoara atat viermii de pe branhii cat si cei intestinali.
Cand zici viermi de pe branhii te referi cumva la trematode?

Din cele spuse pana acuma levamisol ar fi cea mai recomandata metoda, numai ca in anumite cazuri am inteles ca streseaza pestii destul de mult astfel incat nu vor mai manca pe perioada tratamentului.

Piperazine a folosit careva?
Am gasit solutia asta ce contine 20g piperazine in 100 ml.

http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=3580
Se gaseste si in forma de comprimate.

Multumesc
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 10:57 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am folosit Levaverm 10% cumparat de la farmacia veterinara in concentratie de 2mg/l apa (3,6ml la 180l).Am facut tratamentul 3 saptamini:prima zi a saptaminii doza de Levaverm urmata de schimburi zilnice 30% fara tratament,la fel urmatoarele doua saptamini doza de tratament urmata de schimburi.Pestii s-au simtit mai bine.Mai exista o metoda in care inmoi timp de 5 minute bloodworms/larve de chironomide in solutie de levamisol o.5grame la 100 ml de apa dupa care ii dai la pesti ,3 zile plus inca o zi dupa 8 zile ;metoda este riscanta pentru ca unii pesti risca sa manince mai multi viermi iar altii mai putini.

Pe un alt forum Ioan ma sfatuia sa stau linistit pentru ca nu le prea pasa discusilor sanatosi de viermi intestinali.

Multumesc lui Diskusfun pentru tratament(de la el il stiu).
Exista si produse specifice gen Sera Nematol.


Last edited by mmdiscus on Tue Apr 14, 2009 10:33 am; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 1:43 am    Post subject: Reply with quote

marian4232 wrote:
Quote:
Potrivit lui Dieter Untergasser cand e folosit cu acetona atat viermii de pe branhii cat si cei intestinali precum si ouale acestora


Aici cred ca vroiai sa spui ca omoara atat viermii de pe branhii cat si cei intestinali.


Da, asta trebuia sa zic dar am mancat un cuvant. Poate de foame. Cu criza asta... icon_smile

marian4232 wrote:
Cand zici viermi de pe branhii te referi cumva la trematode?


Da, la Dactylogyrus mai precis.

marian4232 wrote:
Piperazine a folosit careva?
Am gasit solutia asta ce contine 20g piperazine in 100 ml.

http://www.farmaline.ro/?cid=1&pid=3580
Se gaseste si in forma de comprimate.


Nu am folosit. Dar pentru uz acvaristic se utilizeaza Piperazine citrate. Cel din link e diferit. Nu stiu daca e indicat in tratarea pestilor pentru ca nu mi-am frecat capul deoarece capillariile se inmultesc foarte lent si nu pun probleme deosebite decat pentru pestii slabiti din alte cauze. Un intestin fara viermi e de preferat totusi.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 8:28 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Eu am folosit Levaverm 10% cumparat de la farmacia veterinara in concentratie de 2mg/l apa (3,6mg la 180l).Am facut tratamentul 3 saptamini:prima zi a saptaminii doza de Levaverm urmata de schimburi zilnice 30% fara tratament,la fel urmatoarele doua saptamini doza de tratament urmata de schimburi.Pestii s-au simtit mai bine.Mai exista o metoda in care inmoi timp de 5 minute bloodworms/larve de chironomide in solutie de levamisol o.5grame la 100 ml de apa dupa care ii dai la pesti ,3 zile plus inca o zi dupa 8 zile ;metoda este riscanta pentru ca unii pesti risca sa manince mai multi viermi iar altii mai putini.

Pe un alt forum Ioan ma sfatuia sa stau linistit pentru ca nu le prea pasa discusilor sanatosi de viermi intestinali.

Multumesc lui Diskusfun pentru tratament(de la el il stiu).
Exista si produse specifice gen Sera Nematol.



Banuiesc ca vrei sa spui 360 mg la 180 L apa.
De asemenea, Levavermul l-ai cumparat in sticla de 1 L sau exista si variante mai mici?
Cam ce pret are daca iti mai aduci aminte.
Pestii au prezentat semne de stres, au mai mancat pe perioada tratamentului?

Multumesc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Apr 14, 2009 10:31 am    Post subject: Reply with quote

-am gresit ,trebuie editat postul 3,6 ml/180l apa
-a doua zi dupa tratament,de fapt dupa primul schimb mincau.
-nu stiu sa fie mai putin de 1l.
-nu am dat bani pe el.
-afecteaza pestii cu ficatul slabit(ex:metro in ultimeile 6 luni).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Fri Apr 17, 2009 12:49 pm    Post subject: Reply with quote

Am gasit la farmacie, Decaris continand 150 mg de levamisol HCL.
Pastila dizolvata in 150 ml apa ar da o solutie de 1 mg levamisol/ml de solutie si dupa aceea ar putea fi dozat in acvariu la concentratia de 2mg/L.
Eu nu vad impedimente, numai sa se poata dizolva pastila.

Voi ce ziceti?

Multumesc.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Apr 22, 2009 12:41 am    Post subject: Reply with quote

Pare OK.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Wed Apr 22, 2009 12:58 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi pentru ajutoare.
Am luat din curiozitate si pastila intr-adevar se dizolva si inca foarte bine.

Numai bine.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Apr 22, 2009 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

A aparut un medicament nou care omoara si larvele din oua, dar trebuie comandat in germania.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Apr 22, 2009 8:59 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
A aparut un medicament nou care omoara si larvele din oua, dar trebuie comandat in germania.

Si cum se numeste acest medicament ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group