Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

cateva sfaturi va rog
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 1:13 am    Post subject: Reply with quote

Mai ai rabdare o saptamina chiar doua pina sa bagi pestii(discus).
Planteaza plantele sau agatale de buturugi,scoatele din ghivece.
30% la suta pe saptamina schimb de apa se rezolva cu shimb de 40l la trei zile.
Nu ti-as recomanda sa speli filtrul extern prea des,eu am un filtru ca al tau, am bagat un burete pe tija de la tur (burete pe care il spal mai des) si nu am mai desfacut filtrul de 8 luni.


Succes!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 1:43 am    Post subject: Reply with quote

plantele stau in ghivece pana reusesc sa pun pe pozitie buturuga aceea mare din dreapta acvariului... apoi le scot si le plantez
2 saptamani mi se pare mult avand in vedere ca pestii de talie mica deja sunt achizitionati... o sa masor valorile de derivati ai azotului si mai intreb atunci... in principiu astept sa se limpezeasca, fac un schimb(40l la 3 zile mi se pare enorm...) si apoi daca totul e in regula bag discusii
am dat instalatia de co2 mai tare.. incerc sa vad daca pot regla ph-ul la 6... duritatea are o tendinta descendenta... cred ca e in legatura cu turba cumva.. dar ma voi mai juca cu acele sera mineral salts s-o aduc inspre 4 dgh... in rest... ar trebui sa introduc ceva medicamente in acvariu? sa ma asigur ca nu sunt probleme comune inainte de venirea discusilor?
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 11:19 am    Post subject: Reply with quote

asadar.... masuratorile de dimineata indica o duritate de 2-3 dgh(mai bag saruri)
co2 a crescut de la 7mg/l la 9-10mg/l
si acum.... nu stiu cum anume... ph-ul a crescut de la 6,5 la 7.... cum? de ce daca am dat co2-ul mai tare? ce alta variabila duce la cresterea ph-ului?(e suficient faptul ca co2-ul nu a functionat peste noapte ca sa creasca ph-ul?
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

Cresterea duritatii carbonatilor(kh) duce la cresterea ph-ului.
De aproape doi ani ,la un Rio 180,eu fac schimb de 35l de doua ori pe saptamina(am facut si zilnic perioade scurte) si inca nu mi se pare enorm.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 6:51 pm    Post subject: Reply with quote

informatia legata de kh asta mi se pare oarecum contradictorie. din cate am reusit sa aflu am nevoie de un kh mai mare ca sa functioneze corect instalatia de co2 si sa se stabilizeze ph-ul...
am luat un cacat de test azi de la jbl pentru kh... cica trebuie sa treaca din albastru in galben si apoi in portocaliu.... nu pot sa-mi dau seama cand dracu trece din galben in portocaliu.... rahat de test... m-am enervat si i-am tras un jet in loc de picaturi si tot nu mi s-a parut ca se schimba culoarea...
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 6:57 pm    Post subject: Reply with quote

Nu ai nevoie de kh mai mare ci de un kh=4 pentru a nu avea oscilatii majore de ph pe care le produce indeosebi acidul carbonic (co2+h2o).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 8:04 pm    Post subject: Reply with quote

Eu cred ca te complici de pomana - conditiile pe care le doresti tu ( ph, gh) trebuie indeplinite intr-un acvariu de reproducere ( dupa ce ai o pereche), mai cumperi o instalatie de co2?
Eu am reprodus discusi la ph 7, gh 8 , 1/2 apa de la retea ( Timisesti ) + 1/2 apa de osmoza.
Lupta cu apa, pentru acvariu comun, devine obositoare in citeva luni iar instabilitatea ansamblului devine periculoasa in cazul unor incidente ( intrerupere curent, infundare osmozor, lipsa co2 etc.) In lipsa ta din localitate 2-3 saptamini mai e cineva care sa-ti stie " alchimia"?
Parerea mea e sa faci ceva simplu si tot efortul tau canalizeazal in schimbul de apa (macar 20-25% saptaminal) ajuta enorm evolutia discusilor!!! ( pina la urma e vorba de 4 galeti de apa/ schimb )
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 9:26 pm    Post subject: Reply with quote

azi am schimbat 40litri(cam 25% din apa din acvariu cred) si am obtinut o duritate de 7 dgh. partea proasta e ca ph-ul a ajuns 7,5... mai stau sa vad ce se intampla pe viitor... problema e ca degeaba obtin in acvariu un ph6 daca introduc o data pe saptamana apa cu ph8 si o egalizez la 7-7,5... nu stiu exact care ar fi solutia... cred ca o sa incerc sa obtin ph6 in acvariu cu o duritate de 4-6 si voi pregati mereu apa pentru schimb: apa de osmoza + apa de la retea + o solutie de redus ph-ul...
oricum lucrurile s-au mai limpezit ca sa ma exprim asa icon_biggrin
http://img11.imageshack.us/gal.php?g=dsc00283y.jpg buturuga mare e pusa la umflat in cada ca in acvariu m-a lasat fara un neon cand s-a ridicat de fund si s-a dat peste cap(daca se dadea de 3 ori peste cap sigur se transforma in ceva)
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 9:34 pm    Post subject: Reply with quote

daca neonul s-a spart deasupra bazinului, nu e bine... neoanele contin mercur. nu stiu daca astea de ultima generatie (cele ecologige) au mai putin, sau au reusit sa-l inlocuiasca cu altceva (dar ma indoiesc ca l-au inlocuit complet).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 9:51 pm    Post subject: Reply with quote

eram langa el cand s-a spart... mai exact s-a rupt si n-a cazut nimic in acvariu deci no problem. dilema mea mare ramane in continuare apa icon_smile
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 2:20 am    Post subject: Reply with quote

qumatru wrote:
apa de la robinet: duritate 14 dgh, ph 8


E OK apa pentru crestere desi e loc de mai bine. Conteaza mai mult ca apa sa fie curata decat sa o aduci la nu stiu ce parametrii. KH-ul cat e la robinet? Ai putea de asemenea sa combini 1/2 apa de la retea cu 1/2 apa de RO intr-un recipient mai mare unde sa o lasi la maturat o zi cu o "piatra de aer" care sa ventileze apa respectiva. Dar cum s-a raspuns si mai inainte KH-ul e de preferat sa nu fie prea mic pentru a nu avea variatii bruste de pH. KH cu o valoare de minim 3-4 ar fi OK.
Daca tot iei pestii de la Giani pot sa-l intrebi pe el in ce apa ii creste. Daca aveti aceeasi sursa de apa el ar fi mai nimerit sa-ti raspunda pentru ca deja stie cum se simt pestii in apa respectiva. Nu se reduce totul doar la duritate si pH.

qumatru wrote:
cineva mi-a zis sa schimb 30% pe saptamana... e prea mult si prea des. un acvariu mare ar trebui sa fie destul de stabil, cel mai probabil voi schimba cam 20l pe saptamana.


180l sau mai putin nu e deloc acvariu mare, cel putin nu pentru a tine discusi cu plante.

qumatru wrote:
informatia legata de kh asta mi se pare oarecum contradictorie. din cate am reusit sa aflu am nevoie de un kh mai mare ca sa functioneze corect instalatia de co2 si sa se stabilizeze ph-ul...
am luat un cacat de test azi de la jbl pentru kh... cica trebuie sa treaca din albastru in galben si apoi in portocaliu.... nu pot sa-mi dau seama cand dracu trece din galben in portocaliu.... rahat de test... m-am enervat si i-am tras un jet in loc de picaturi si tot nu mi s-a parut ca se schimba culoarea...

Daca ai 2-3 GH-ul (duritatea generala) atunci e posibil ca duritatea de carbonati KH sa fie inexistenta(sau nu poate fi masurata prin mijloace obisnuite) si de asta sa nu vezi cand variaza culoarea. Daca se face direct portocaliu atunci KH=0 sau au cel mult 1.

qumatru wrote:
vreau sa reproduc, la carte scrie ca duritatea trebuie sa fie cat mai mica dupa cum am zis mai sus, vreau niste pareri de la crescatori care au reusit sa reproduca. multumesc. gianni a zis ca e un fel de tiral and error... adica perechea depune si icrele pot sa se albeasca si de la duritate prea mare si de la duritate prea mica... trebuie luat prin incercari... cum vad eu situatia, daca am posibilitatea sa incep de la duritate foarte mica, incep de acolo si mai vad dup-aia ce-o fi...


Fara sa fiu rautacios dar dupa multele nelamuriri pe care le ai te cam repezi cu reprodusul. Mai e mult pana departe ca sa zic asa. Una e sa reproduci niste pesti adica sa ai controlul a ceea ce se petrece acolo, alta e sa se reproduca. Sunt doua lucruri diferite desi se suprapun intrucatva. Sunt mai multe variabile care pot afecta reproducerea, parametrii apei masurabili de catre acvarist sunt doar o mica parte.

Ti-as sugera sa citesti ce s-a mai postat pe forum referitor la apa. Multi au fost in situatii similare si poti sa gasesti multe informatii utile.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 2:44 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:

Fara sa fiu rautacios dar dupa multele nelamuriri pe care le ai te cam repezi cu reprodusul. Mai e mult pana departe ca sa zic asa. Una e sa reproduci niste pesti adica sa ai controlul a ceea ce se petrece acolo, alta e sa se reproduca. Sunt doua lucruri diferite desi se suprapun intrucatva. Sunt mai multe variabile care pot afecta reproducerea, parametrii apei masurabili de catre acvarist sunt doar o mica parte.

Ti-as sugera sa citesti ce s-a mai postat pe forum referitor la apa. Multi au fost in situatii similare si poti sa gasesti multe informatii utile.


ca sa reusesti trebuie intai sa crezi.... am unele nelamuriri, dar faptul ca am dotat acvariul cele povestite ar trebui sa-ti spuna intrucatva ca nu sunt pe langa situatie... pur si simplu am asteptat niste confirmari la anumite informatii culese din mai multe surse, confirmari care desigur n-au venit, cum acvaristica nu este o stiinta exacta. cat despre testarea apei nu stiu chiar atat de multi parametri cati spui tu ca sunt. sunt ph-ul, gh, kh, no2, no3, fier, fosfati, co2 si o rezerva destul de competenta de medicamente pentru situatii neplacute. in rest o cruce mare si la treaba... hai sa nu zicem de acum ca inmultirea discusului e rocket science cand nu este... este greu, intr-adevar si pentru ca vreau sa nu incerc sa corectez tot felul de probleme provenite din folosirea apei de canal, prefer sa merg pe varianta osmozei si a corectarilor succesive pentru a o aduce la parametri buni... iar cu schimbul de apa, ei bine, voi lasa parametrul no3 sa-mi spuna cand trebuie si cat trebuie schimbat.

ma rog... se pare ca unii au un ego la fel de dezvoltat ca al discusilor din acvariu
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 5:31 am    Post subject: Reply with quote

Hai cumetre sa nu fim rautaciosi, strica la frumusete... Cel mai bine fa o comparatie intre galeriile de poze ale celor cu ego mare si galeria personala. Pana la urma " faptele vorbeste".
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 7:25 am    Post subject: Reply with quote

Quote:
ma rog... se pare ca unii au un ego la fel de dezvoltat ca al discusilor din acvariu

Nu cred ca ne cunosti, pe acest forum nu prea exista " figuri".
Personal consider ca sunt citiva pasi ( realizarea fiecaruia reprezinta un succes )
1- cumpararea a 6-8 pui de 4-5 cm si dupa un an toti sa existe si sa aiba macar 12-15 cm
2- sa se formeze o pereche ( care sa merite reprodusa - asta e o "figura" icon_lol )
3- perechea sa nu manince ouale ( sa ajungi la " oua cu codita" )
4- sa se urce puii pe parinti si sa treaca macar o luna
In cazul meu pasii au durat aprox. 4 ani Pasul 1,1,1 pasul 2,2 pasul 3,3....3 ( de cel putin 100 de ori) pasul 4,4.si am reusit ( poze la album ) cu ajutorul colegilor de forum ( vezi la cap. reproducere- prima ponta marca Valentin_is) . 4 ani deoarece nu am avut in cap reproducerea, in cazul tau iti doresc sa dureze mult-mult mai putin.( dar cu pui de 4-5 cm vorbim de cel putin 1 an )
Poate ne intilnim la o cafea iti trimit nr. meu de tel. la PM
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
qumatru
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2009
Posts: 103
Location: Iasi

PostPosted: Sun Apr 12, 2009 9:09 am    Post subject: Reply with quote

te invit cu drag si la mine sa vezi acvariul daca doresti... acum dimineata ma duc in piata de animale sa arunc un ochi
_________________

Rio 180 plantat, TetraEx 700, Tetratec UV400, CO2
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Page 4 of 5

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group