Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

hrana congelata pro sau contra?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 12:25 am    Post subject: hrana congelata pro sau contra? Reply with quote

salut la toata lumea.as dori si eu niste sfaturi cu privire la hrana congelata.fiind din Craiova la noi nu prea se gaseste nimic de felul acesta si ca atare am rugat un prieten sa imi cumpere si mie de la hornbach bucuresti tot ce gaseste congelat(pt pesti binenteles).m-am ales cu:larve rosi,ciclopi,larve de musca neagra,larve de musca rosie,larve de musca alba,artemia.credeti ca e bne sa hranesc discusii mei zilnic cu asa ceva? care sunt mai bune dupa parerea voastra? banuiesc ca sunt dezinfectate in prealabil?ati avut probleme cu vreounul din felurile astea de papa?
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 3:09 am    Post subject: Reply with quote

Nu sunt desinfectate!!! Pot transmite boli si paraziti, dar se intampla rar. Nu sunt larve de musca ci de tantari. (Chironomus) Cele negre sunt cea mai buna hrana pentru discusi, daca sunt curate. Mai buna chiar si decat enchitreii. (Enchytraeus Albidus)
Din pacate e cam greu sa-i convingi si pe discusi de asta.
Au fost unele cazuri, eu cunosc 2, cand au aparut probleme grave dupa ce au mancat discusii multe larve rosii.
Nu lipseste cuvantul "Cand" din semnatura ta?
Bine ai venit intre noi. happy0034
Cand ai ocazia ar fi bine sa-ti treci locatia.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare si bine ai venit in club!
Dintre cele enumerate de tine, este totusi ceva care nu ar trebui sa lipseasca din meniu: Artemia. Nu am auzit vreodata ca ar fi transmis vreo boala, "face bine" la digestie, aport semnificativ de minerale. Deci o recomand!

p.s. te rog sa completezi si locatia la profil.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 12:23 am    Post subject: poi... Reply with quote

de cate ori sa le dau cangelata pe saptamana?sau le pot sa zilnic?
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 6:16 am    Post subject: Reply with quote

Poti sa le dai si de mai multe ori pe zi, dar ar fi bine sa le dai si granulat cand le este foame, dimineata sau daca n-au mancat de cateva ore.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 1:09 pm    Post subject: Reply with quote

Daca tot ai pomenit de congelate. Am incercat mixtura (inima vita + spanac + artemia) de la Ocean nutrition si vad ca le place tare (cam 1/2 din entuziasmul fata de mixtura proprie, deci e nota buna).
Larve de chironomide mai cu zgarcenie; am avut discusii cam pe ganduri de la cateva mese mai bogate.
Sustin totusi mixtura home-made si nu neparat din cauza costurilor (la cati pesti am eu, hrana ma costa cam cat curentul consumat pentru ei), cat datorita complexitatii. Macar pentru aportul de granule (esentiale in crestere) pe care altfel pestanii le-ar refuza.
_________________
Hope for the best, expect the worst


Last edited by Dragosdiscus on Tue Apr 07, 2009 2:54 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 1:32 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu am fost adeptul mixturii pana anul asta.Cumparam din piata 6-8kg de inima de vita la 4 luni si faceam mixtura.Cu fiecare generatie de discusi am avut o problema.Cam pe la 1 an unii dintre ei innebuneau pur si simplu.Se roteau in cerc si se izbeau de geam.Unii scapau si nu mai manifestau boala niciodata iar altii mureau.Am pus acest comportament pe seama unui deficit de vitamine care are repercusiuni asupra sistemului nervos central, datorita mixturii.Sau a unei toxine care se aduna in oraganism de la mixtura.M-au convins mai multi discusi superbi crescuti numai cu granule, sa trec si eu pe granule si de atunci numai am probleme.Le dau numai perechilor inima pentru mucus.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group