Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Ce camarazi sa le iau?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 6:05 pm    Post subject: Ce camarazi sa le iau? Reply with quote

Ce specii pot sa mai tin inpreuna cu discus care sa reziste la temperatura de 28-30 grade fara a avea riscuri? animal0028.
Ce sanitari (cory...)? Ce "macatori" de alge mai pot sa tin? Altii pesti mai mici (tetra neon,....)

Multumesc,
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Mar 30, 2009 7:59 pm    Post subject: Reply with quote

Am cautat pe siteul: www.aqua-fish.net , am dat filtru dupa temperatura si am gasit urmatoarele: http://www.aqua-fish.net/show.php?h=kuhliloach1 / http://www.aqua-fish.net/show.php?h=dwarfbotia / http://www.aqua-fish.net/show.php?h=multiradiatuspleco / http://www.aqua-fish.net/show.php?h=regalrainbowfish / http://www.aqua-fish.net/show.php?h=stripedraphaelcatfish / Care se inteleg cu Discusii?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
PapaKarlo
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Mar 2009
Posts: 130
Location: Chisinau

PostPosted: Tue Mar 31, 2009 7:53 am    Post subject: Reply with quote

@sorinhc, daca te uiti atent sub al meu nick scrie exact ca si sub al tau "PROSPATURA" Insa hai sa ma bag in seama cu ce am mai auzit de la unii, crescatori avansati. Discusul este indicat sa fie tinut singurel si explicatia care mi-a fost data era precum ca... chiar aceasi scalari, care sunt din aceasi familie cu Discusul si din aceasi regiune a Terrei ar putea fi niste puratatori a unuor bacterii pe care nici sa nu le simta prezenta, dar fatale pentru discusi. (Acum de la teorie si pana la realitate o fi ceva la mijloc). Sanitari poti sa bagi, cred eu, din tot felul si mai baga lumea neoni pentru design, dar atentie nu pui si nu atnci cand ai discusi maturi. Indicat sa fie crescuti odata in acelasi bazin. Oarecum devin aceasi "mafie".

Dar... ai toata libertatea sa te mai documentezi eu cam atat pot sa contrbui la acest subiect.
Succese fara limita.
_________________
The journey gives us true plasure, not the destination!


Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Mar 31, 2009 11:02 am    Post subject: Reply with quote

vezi si aici.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Mar 31, 2009 12:57 pm    Post subject: Reply with quote

Cel mai indicat e sa ii tii singuri dar daca chiar vrei sa mai tii si alte specii cu ei poti sa mai bagi niste neoni , ramirezi , chiar botia , ancistusi ,rasbora, etc. La mine rami, bottia si ancistusii au rezistat foarte bine la temperaturi de 33 de grade cind a fost cazul (neonii si rasbora nu prea rezista la peste 31 grade). E indicat sa nu bagi cu discusii scalari maturi deoarece dupa ce se aleg perechi sunt destul de agresivi si pot sa ii bata pe discusi . Daca totusi vrei scalari poti sa i tii cu discusii cit sunt pui(pina se aleg perechi si devin prea agresivi) dupa care trebuie sa-i dai si sa iei alti pui .
Daca vrei sa fie sanse mici sa transmita boli discusilor e indicat sa iei celelalte specii de cind sunt pui inainte sa fi fost amestecati in bazine cu diverse alte specii de la un crescator pe care il cunosti si in care ai incredere . Atentie daca iei ancistusi sau alte ''ventuze'' ca e posibil ca o parte dintre ei sa se hraneasca cu mucusul de la discusi caz in care trebuie sa scapi de exemplarele respective . Deasemenea e indicat sa nu combini discusii cu alte specii cit sunt pui deoarece cu cit sunt mai tineri cu atit sunt mai susceptibili la boli . Chiar si discusii cind ii cumperi e bine sa ii cumperi de la aceiasi persoana si la aceiasi marime deoarece de foarte multe ori cind combini discusi luati din surse diferite apar probleme si ai sanse sa iti moara atit pestii vechi cit si pestii noi .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 02, 2009 6:03 pm    Post subject: Reply with quote

M-am decis la combinatia:

-cory
-khulii
-poate neoni sau razbora (putin probabil)
-Rineloricaria filamentosa sau Rineloricaria lanceolata (sau ceva de genul)

Cei de la urma sunt o alternativa buna (fac treaba buna cu algele si curata mopanii) ancitrusilor?

Multumesc,
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 12:21 pm    Post subject: Reply with quote

- Neamul corydoras mi se pare cam zglobiu pentru calmii discusi.
- Khulii fac treaba buna in sectorul hrana prea marunta ascunsa prin cotloane. Au nevoie de ascunzisuri, grote, plante multe, radacini. Sensibili (ca si ancistrusi, loricaria) la substante chimice. Rezista la tratament cu metronidazol si temperatura 32 gr 14 zile (testat), dar dupa 2-3 zile o sa ai impresia ca s-au dus (pauza de activitate, stau mai mult retrasi). Suporta sare pana la 4 lingurite/ 10l apa fara nazuri. La concentratii mai mari au la inceput comportamente ciudate (ascensiuni rapide spre suprafata), in cateva ore se linistesc. Nu am incercat mai mult de 6 lingurite / 10l si asta pentru 2-3 zile.
Pe scurt, se potrivesc f. bine cu discusii (si nu numai).
- neoni + rasbora (ocupa niveluri diferite) sunt foarte potriviti cu discusii.
- Loricaria se ocupa mai mult de plante (alge verzi, dar nu filamentoase). Ancistrusii ies frecvent pe geam, pe radacini. Oricum, treaba antialge faci (pe langa masurile pro-plante) cu neritine si SAE. Restul sunt paleative, cu relativa eficienta in tinerete, pe masura ce se maturizeaza necesarul de hrana vegetala scade si-si pierd interesul fata de alge (pana si SAE se puturoseste).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 2:01 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu am bagat cu discusii 100 de neoni.Mi-au tocat discusii la ei 1 an dar nu s-au atins de cei rosii.Sfatul meu este sa bagi neoni rosii(cresc mai maricei si sunt mai rezistenti la apa calda) si un card de rhodostomus.Ancistrusii se vor invata cu mancarea discusilor si vor fi primii la mancare deranjandu-i pe timizii discusi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus ai ascris aici http://discus-club.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=15 despre platydoras ca ar merge cu discus. Mi-ar place mult aceasta combinatie. Alte pareri despre discus - platydoras?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 10:37 am    Post subject: Reply with quote

Teoretic vorbind, welse de talie medie ca ancistrus, platydoras, agamixis etc. ar trebui sa deranjeze discusii, din motivul aratat de dr.discus. Teoretic. Asta vad si eu in acvariul cu scalari, sau in cel cu carasi, pentru ca si acolo sunt ancistrusi, 1-3 exemplare. La discusi am cam 8, de talii diferite, plus platydoras si agamixis, dar primii la mancare sunt discusii, iar pentru neamul lu' welse resturile... Asta am vazut prin bazinele mele, dar temperamentul pestilor poate fi influentat de multe motive, aparent fara insemnatate.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Apr 07, 2009 8:21 pm    Post subject: Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
dar temperamentul pestilor poate fi influentat de multe motive, aparent fara insemnatate.


Bine zis cam asa e. Am vazut la un coleg in acvariu in care erau si discusi si multe alte specii considerate chiar periculoase pt. discusi. Nu vreau sa dau exemple ca oricum arata oribil dar pestii se intelegeau bine (cred ca era vorba de supravietuire).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Wed Apr 08, 2009 12:04 am    Post subject: Reply with quote

Am tinut multa vreme in acvariul comunitar cu discusi (T-29C, gh-3 ,pH-6,5) Agamixus si Platidoras. Sunt niste pesti mai mult decat cuminti, si rareori ii deranjau pe discusi chiar si la mancare. Trebuia sa ii hranesc cu 10 minute inainte de stingere, altfel nu isi prea paraseau ascunzisurile dintre radacini sau plante.
Ca si cory recomand Corydoras trilineatus sau sterbaii care iubesc mai mult caldura decat alte specii din acelasi gen.
Deasemenea am avut la "comun " ramirezi si ramirezi bolivieni. Acestia din urma sunt mai linistiti decat rudele lor mai mici, si arata chiar bine.
Dintre mancatorii de alge sugerez sa eviti Grynocheilus aymonierii, care desi mananca alge foarte bine, apreciaza mult si mucusul discusilor.
Personal nu apreciez foarte mult combinatia discusilor cu neoni, neon rosu, rhodostomus si alti pesti mici. Chiar si hranirea acestora poate devenii problematica si pierderile -rare dar sistematice-sunt inevitabile. Daca in conditii ideale un neon poate traii pana la 8-9 ani, rareori intr-un bazin comun la 27-29C varsta acestora va depasii 3 ani.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Apr 08, 2009 2:19 pm    Post subject: Reply with quote

Nu se stie daca poti sa bagi neoni cu discusii ... nu cu toti discusii . Ai mei de exemplu au vazut neonii ca pe o delicatesa rara icon_evil De obicei e de ajuns ca un discus sa atace neonii ca ceilalti il vor urma imediat . Am avut insa si discusi care nici nu bagau in seama neonii dar astia pe care ii am acum .... au omorit si o femela de betta la un moment dat...parca-s timpiti
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 11:00 am    Post subject: Reply with quote

Pt. inceput am achizitionat 4 Khulii si un Platydoras (pui 2 cm) si ma mai gandesc ce voi mai pune. Setupul este nou (lasat 2 saptamani la ciclat) asa ca mai pot astepta. Alte idei?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Apr 13, 2009 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

Am mai gasit ceva interesant dar nu prea stiu mare lucru despre ele.

http://www.tropischevissen.net/html/beaufortia_leveretti.html

Are cineva?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group