Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ochi cu pelicula alba
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mory35
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 01 Apr 2008
Posts: 105
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 3:57 pm    Post subject: probleme ochi Reply with quote

eu am avut succes la tratarea unei rani produsa de o ciuperca(destul de urita rana) ungind locul bolnav al pestelui cu Asocilin.
este un unguent de uz veterinar si poate nu ar fi rau sa incerci la cel mai afectat.ochiul cred ca e compromis in acest moment,macar ii vindeci rana.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 4:11 pm    Post subject: Reply with quote

Asocilina este compusa din penicilina si streptomicina.Streptomicina poate sa aita efect si asupra tuberculozei.Insa ma mir de faptul ca penicilina are efect favorabil in tratamentul unei micoze.La aplicarea indelungata a penicilinei,apar chiar simptome micotice.
Asa cum zice si Ciprian,haideti sa cautam o relatie intre cei 3 colegi.Asa cum am inteles,cazul lui Octavian era mai devreme.
Furaje congelate?Nici o relatie la aprovizionare?
Saptamana trecuta am avut un necaz la o echipa de ramirezi.Simptome de otravire.In 4 zile au mirit 500 bucati,orice tratament era fara succes.
Rezultatul examenului de laborator,o enterita micotica.Cautand cauza,am dus si furajele folosite la laborator.Totul provenea de la artemie congelata.Probabil era vechi si transportat in conditii necoraspunzatoare.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 7:14 pm    Post subject: Reply with quote

adi cum se mai simt pestii?
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Acum m-am intors din oras (21.30) si nu vad nicio modificare notabila fata ce am spus in postul precedent. Pe la ora 16 le-am dat sa manance (si au mancat), dupa care le-am bagat 750 mg de tetraciclina (in cca 110 l apa) si le-am stins lumina. Peste vreo ora o sa mai fac un schimb de apa si redozez tetraciclina.

Ok, sa lamurim ceva: ultimul peste l-am adus in bazin in luna Mai, 2009. De atunci, pestii mei nu au mai avut contact decat cu apa de la robinet si granule tetra (si din cand in cand ceva krill (freez dried) de la Sera). Singurul "contact cu exteriorul" a mai avut loc cu ocazia reintroducerii in bazin a femelei pe care am gasit-o pe jos, uscata... si acum sa va spun ceva tare! Femela respectiva avea un ochi bulit rau (celalalt, nu cel care se vede in poza cu disectia). Atunci am pus pata pe seama loviturilor pe care le-a suferit din cauza caderii (a cazut de la cca 1,6 m, "pe tare"). Dar acuma ma gandesc... ea s-a zbatut tot timpul cat a sta pe uscat (si a stat ceva), exact in dreptul usii de la intrare (acolo unde intri incaltat)... deci un loc destul de septic. La doua zile dupa intamplarea asta, le-a aparut "buba" si celorlalti. Deci, daca asta este sursa infectiei, trebuie sa fie ceva cu perioada de incubatie foarte scurta. Intreb: tuberculoza putea sa vina din apa asa-zis "potabila"? (ca in rest nu vad de unde). Nu are cum sa se manifeste in doar doua zile (daca, sa zicem, a fost luata de pe jos, de catre femela care a sarit).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Fri Oct 02, 2009 11:05 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hobbydiscus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 13 Sep 2007
Posts: 218
Location: BUCURESTI MILITARI

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 9:22 pm    Post subject: Reply with quote

din cite stiu eu pestii bolnavi de tbc nu prea se mai hranesc si sunt foarte slabiti chiar ajung emaciati. tuberculoza de tip uman are perioada de incubatie 2 luni la pesti nu stiu deci nu ma pronunt. asteptam sa vedem ce rezultate obtii cu tetraciclina.
_________________
hobbydiscus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Visit poster's website Yahoo Messenger
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Fri Oct 02, 2009 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

Perioada de incubatie a tuberculozei poate dura mai multe luni,dar nicicum cateva zile.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ReBella
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 387
Location: Galati

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 12:04 am    Post subject: Reply with quote

Daca ar fi fost ceva din apa de schimb, ce anume ar putea duce la asemenea efecte devastatoare ?
_________________
True love and true friendship are God's gifts from above.Cherish them above everything else and you will find happiness!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 1:30 pm    Post subject: Reply with quote

Vad ca antivirusul a gasit ceva in C:\Dokumente und Einstellungen\ ...\prospect(1).htm

Adica pagina a fost salvata. Eu nu am salvat-o si probabil de aceea nu a aratat nimic. Imi pare rau ca ai de lucru din cauza asta. icon_frown

ADX wrote:
Singurul "contact cu exteriorul" a mai avut loc cu ocazia reintroducerii in bazin a femelei pe care am gasit-o pe jos, uscata... si acum sa va spun ceva tare! Femela respectiva avea un ochi bulit rau (celalalt, nu cel care se vede in poza cu disectia). Atunci am pus pata pe seama loviturilor pe care le-a suferit din cauza caderii (a cazut de la cca 1,6 m, "pe tare"). Dar acuma ma gandesc... ea s-a zbatut tot timpul cat a sta pe uscat (si a stat ceva), exact in dreptul usii de la intrare (acolo unde intri incaltat)... deci un loc destul de septic. La doua zile dupa intamplarea asta, le-a aparut "buba" si celorlalti. Deci, daca asta este sursa infectiei, trebuie sa fie ceva cu perioada de incubatie foarte scurta. Intreb: tuberculoza putea sa vina din apa asa-zis "potabila"? (ca in rest nu vad de unde). Nu are cum sa se manifeste in doar doua zile (daca, sa zicem, a fost luata de pe jos, de catre femela care a sarit).


"The disease often runs a lingering course, with some fish dying now and then over several months. At other times it strikes as an epidemic and within a few weeks kills the whole population." citat din "Handbook of Fish Diseases" - Dieter Untergasser.

Nu cred ca e vorba de Mycobacterium, asta e o bacterie oportunista care-si baga nasul cand pestii sunt slabiti si evolutia depinde de sistemul imunitar al pestilor. Momentan raman la parerea:

Ciprian Marcu wrote:
Ori voi aveti o apa fermecata in Bucuresti care mai vine cu "ceva" la teava, ori "ceva" a fost introdus in acvarii in trecut (nu neaparat de curand) via pet-shop-uri, importuri, schimburi intre acvaristi etc. si acum face victime. In pripul caz, daca e asa, teoretic ar trebui sa se lase cu parnaie si amenzi sa-i usture fighting0056. Dar cum traim in frumoasa si minunata tara nu e exclus sa vina si la teava patogeni. Au mai patit si altii din Bucuresti isprava asta? Pana acum par sa fie patru cazuri: prietenul lui Octavian, viobank, doruc, ADX. icon_surprised


Prin "ceva" introdus in acvarii in trecut ma gandesc in cazul asta la bacterii si(sau) fungi care provoaca simptomele alea.

Daca vin patogeni la robinet si ii dati pe aia cu apa in judecata ma bag si eu la dividente. icon_razz icon_mrgreen Dar ar trebui verificat la un laborator independent.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 6:05 pm    Post subject: Reply with quote

Vesti bune! Au inceput sa apara primele semne de ameliorare. La schimbul de apa nu am redozat tetraciclina (asa cum imi propusesem), ci omnipurul. Pe el ma bazez in continuare. Celui mai grav afectat nu cred ca-i mai pot recupera ochiul. Are si simptome de exoftalmie, asa ca Luni o sa fac un schimb de apa mai mare si o sa trec pe Baktopur.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
feridisc
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Mar 2008
Posts: 54
Location: sf gheorghe

PostPosted: Sat Oct 03, 2009 11:46 pm    Post subject: Reply with quote

Salutare.Nu va mirati ca apar belele din toate partile.Ritmul alert in care sunt descoperite remedii pt. afectiuni banale,in toate domeniile,nu numai cel uman,cauzeaza aparitia unor boli ciudate si la pesti ,nemaiintilnite pina acum.Ginditi-va,ca acum 50 de ani girodactilaza&company se trata cu sare si albastru de metilen,si astazi cu paraziquantel.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 8:39 am    Post subject: Reply with quote

Cred ca pot deja "trage linie" si concluziile de rigoare, dupa acest eveniment:
Pestanii s-au vindecat din p d v patogen, acum au ochii curati, limpezi, dar unul dintre ei (cel mai grav afectat) a pierdut un ochi (practic, i-a disparut pupila). Consider ca boala a fost una destul de grava si cred ca decizia de a ma baza in primul rand pe omnipur (care are un spectru de actiune mai larg) a fost una destul de buna. Atentie, schimburile de apa au ajutat foarte mult, practic, evolutia pozitiva zilnica era vizibila la cateva ore dupa fiecare schimb de apa. Sunt 99,99% ca poarta de intrare a patogenilor in bazin "s-a deschis" atunci cand am introdus femela gasita pe jos.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Thu Dec 24, 2009 6:41 pm    Post subject: Cred ca am si eu un discus cu aceasta problema Reply with quote

In Seara de Ajun, am primit si eu un cadou de la Mosu'...
Unul dintre discusii mei are si el un ochi cu pelicula alba.
Aseara am observat si am bagat Omnipur conform prospectului.
Sunt doua ipoteze:
1.S-a lovit(e posibil deoarece ceilalti il cam alearga, fiind unul din cei doi "prosti ai acvariului";
2.Are aceeasi infectie ca cea deschisa in acest topic.
Astea sunt pozele cu ochiul afectat(scuze pentru calitate, dar din cauza Omnipur-ului e cam verde apa):



Comportamentul nu s-a schimbat, este ca si pana acum, mananca orice - cand apuca, adica mai mereu icon_mrgreen si sta ceva mai retras - dar e normal pentru el - fiind "prostul acvariului".
Astea sunt pozele necomprimate:
http://tinypic.com/r/o58cxz/6
http://tinypic.com/r/2qmog0m/6

Astept pareri si eventual sfaturi, eu am pus Omnipur(asta aveam in casa si am vazut ca si ADX a recomandat acelasi tratament).
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry


Last edited by puiutu on Fri Dec 25, 2009 8:49 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Dec 24, 2009 10:59 pm    Post subject: Reply with quote

Posibil sa fie din cauza unei(unor) lovituri. De multe ori in cazul asta se repara fara vreo interventie. Fii totusi cu ochii pe el si pe ceilalti sa vezi daca apar modificari ale comportamentului (refuz de hrana, daca incep sa stea retrasi etc.), inotatoare cu marginile albe, "rontaite" etc.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 12:46 am    Post subject: Reply with quote

Hai ca e de bine icon_mrgreen
In cel mai rau caz e ce au avut si ai mei, iar daca boala e in faza initiala, omnipurul si schimburile de apa il vor ajuta sa se vindece.
Bafta!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
puiutu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 12 Sep 2008
Posts: 452
Location: Bucuresti, Brancoveanu

PostPosted: Fri Dec 25, 2009 7:58 pm    Post subject: S-a agravat! Reply with quote

Din pacate, ochiul pestelui s-a umflat mai rau:


N-am avut bafta sa fie din cauza vreunei lovituri, fapt dovedit de aparitia infectiei si la ochiul altui peste, care aseara nu avea nimic:

Pestii se comporta normal, mananca, nu stau retrasi si se ciondanesc reciproc, ca de obicei.
Schimburile de apa de 25-30% cu completarea dozei de Omnipur se recomanda nu?
Alte idei?
Ce parere aveti de tratamentul local cu Kanamicina oftalmologica de uz uman? icon_mrgreen
_________________
Vand TETRA DISCUS-AICI
DISCUSII MEI-AICI

Leopard from avatar is THE GREATEST discus I had!
REST IN PEACE!
icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 4 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group