Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

ochi cu pelicula alba
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 5:49 pm    Post subject: ochi cu pelicula alba Reply with quote

La un discus care sta tot mai retras si nu prea mananca de vreo cateva zile a aparut o pelicula alba pe ochi. daca imi spune cineva vreun tratament E bun oarea bactopur.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:11 pm    Post subject: Reply with quote

Da.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:13 pm    Post subject: Reply with quote

mersi pentru un raspuns promt dar vreau sa stiu daca nu afecteaza plantele si ce efete secundare ar putea avea
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:14 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

In principiu este dar de ce are asa ochiul?Este numai ochiul sau si innotatoarele franjurate?Ai schimbat apa de curand, ai masurat ph-ul, a fost o crestere a ph-ului brusca?Sau doar s-a lovit?Sunt si altii la fel?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:17 pm    Post subject: Reply with quote

cei adevarat am schimbat apa recent fiindca o trebuit sai mut in alt loc, dar nu am bagat apa de la robinet, am tinut apa 24 ore. ph nu prea sa modificat deoarece am un ph la robinet de 7 si in acvariu e tot timpul intre 6,4 si 6,8.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:19 pm    Post subject: Reply with quote

dar leam bagat fishtamin , eam hranit si au mancat toti mai puti asta cu pricina, are inotatoarea caudala stransa ear cea posterioara si cea inferioara un pic franjurate. ii las pana maine ca sa nu scot vreo concluzie pripita si daca e tot asa o sa ii bag in apa bactopur. Voi ce parere aveti?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:33 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca i-ai atins prea tare ochiul cu plasa cand i-ai mutat, dar se poate sa apara si din cauza asta o infectie cu bacterii. Mai asteapta pana maine si vezi cum se prezinta. Bactopurul omoara bacteriile din filtru, iar "Bactopur direct" si pe cele din stomacul pestilor, care-i ajuta la digestie. Asta inseamna ca dupa tratament se poate sa aiba alte probleme. Trebuie ales corect medicamentul, in functie de ce se trateaza si de efectele negative ale sale.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Wed Mar 25, 2009 11:25 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:34 pm    Post subject: Reply with quote

si plantele nu le distruge?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 6:42 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Plantele nu le distruge iar bacteriile din filtru.....ce preferi discusi sanatosi sau bacterii in filtru sanatoase?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Mar 25, 2009 10:55 pm    Post subject: Reply with quote

Ar fi bine a obtina pesti sanatosi si filtre intacte.
Asta se rezolva despartind apa in care se afla bacteriile filtrului de cea in care se trateaza pestii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 1:37 am    Post subject: Re: ochi cu pelicula alba AJUTOR Reply with quote

acvailie wrote:
La un discus care sta tot mai retras si nu prea mananca de vreo cateva zile a aparut o pelicula alba pe ochi. daca imi spune cineva vreun tratament E bun oarea bactopur.


Sa nu aiba si alte probleme daca nu mananca. Daca zona e afectata extern se poate sa treaca de la sine. Intern mai greu, de multe ori trebuie tratat. Si atunci Baktopur Direct ar fi indicat nu Baktopur solutie. Pentru inotatoarele stranse e posibil sa scapi doar cu sare. Merge in combinatie cu Baktopurul Direct.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 1:54 am    Post subject: Reply with quote

Dar fara sa stii ce are? Tratezi la intamplare? Daca-s totusi flagelate?
Sansele de reusita sunt cam slabe, si daca nu folosesti medicamentul potrivit il stresezi degeaba.
Eu as proceda altfel, poate caldura? Dar daca-s bacterii nici asta nu-i buna.
Greu de diagnosticat pe nevazute. Ar trebuii sa astepte sa vada daca se vindeca ochiul, ca hranirea mai are timp. Nu moare de foame asa repede.
Un tratament doar pentru exterior nu i-ar distruge bacteriile din stomac, dar ar rezolva problema ochiului, daca-i infectat. Pe urma s-ar putea rezolva si cu hranirea.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 8:54 am    Post subject: Reply with quote

Eu zic ca-i de la pH. Daca ai masurat (cu ce?) de cateva ori pH-ul retelei, asta nu te scuteste de surpriza unei modificari majore. La mine, in ceva peste o luna, de la 8,5 a scazut la 7. Daca la tine a fost miscarea inversa? Schimburile masive de apa au si alte riscuri decat cele urmarite in mod curent (pH, duritate, nitrati, nitriti).
Teoretic vorbind, daca "adevaru-i doar in apa" ar trebui ca toti pestii sa fie afectati. Teoretic. Practic, fiecare pestan are particularitatile lui fiziologice si de aici si diferente in rezistenta fata de anumiti factori de agresiune.
4 lingurite de sare la 10 l, in doua reprize. Daca dupa 4-5 zile da semne de ameliorare, se mentine concentratia 10 zile, dupa care se scade prin schimburi zilnice de 10% (cifrele nu-s chiar batute-n cuie). Plantele poate vor sta pe loc, dar nu vor fi afectate iremediabil, decat poate specii mai simandicoase. Cam ce ar cauta intr-un peisaj cu discus nu au probleme la concentratia asta.
Daca nu da semne de revenire, tratare in bazin separat. Mai intai numai temperartura la 34 gr (fara leustean si sare dupa gust icon_biggrin ), apoi bactopur direct.
Evident ca daca in acest interval apar si alte simptome, se rediscuta problema.
Daca aspectul "jumulit" se asociaza (acum sau mai tarziu) cu o slabire a individului (mai ales in zona capuli), batalia nu este inca pierduta, dar scopul devine incert. Peste de valoare nu va mai iesi, iar la cea mai mica problema va reactiona puternic. Un fel de SIDA: mori de la o gripa banala. Va ramane, e drept, satisfactia de a fi salvat un pestisor si experienta pentru viitor. Ioan are perfecta dreptate cand eutanasiaza pestii bolnaviciosi. Dar nu toti avem inima si posibilitatile de a-i urma exemplul. Trebuie sa recunosc ca (nu neaparat din motive financiare, de multe ori tratamentul a fost mai scump decat pestele) am si cateva "ciudatenii" prin bazine, rezultate ale unor boli invinse candva.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 5:12 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi mult pentru ajutor. Am incercat cu bactopur direct am pus doua pastile la 95 litri de apa pe prospectul lui scria o pastila la 50 litri. Sarea neiodata e buna pentru a fi pusa in apa sau trebuie sa cumpar sare mineralizata?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Mar 26, 2009 5:20 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Dar fara sa stii ce are? Tratezi la intamplare? Daca-s totusi flagelate?
Sansele de reusita sunt cam slabe, si daca nu folosesti medicamentul potrivit il stresezi degeaba.
Eu as proceda altfel, poate caldura? Dar daca-s bacterii nici asta nu-i buna.
Greu de diagnosticat pe nevazute. Ar trebuii sa astepte sa vada daca se vindeca ochiul, ca hranirea mai are timp. Nu moare de foame asa repede.
Un tratament doar pentru exterior nu i-ar distruge bacteriile din stomac, dar ar rezolva problema ochiului, daca-i infectat. Pe urma s-ar putea rezolva si cu hranirea.


A spus omul ca mai asteapta sa vada cum evolueaza. Nu e tratament la intamplare. Sunt 3 probleme ale aceluiasi peste fara ca ceilalti sa fie afectati: "pelicula pe ochi", faptul ca nu mananca si inotatoarele stranse. Toate simptomele e posibil sa fie din cauza manipularii neatente la mutare si a unei infestari ulterioare (ochi si corp), iar lipsa apetitului din cauza stresului provocat de cele doua afectiuni. Asta ar fi o posibila explicatie. Se hranea bine inainte sa fie mutat?

Apoi "pelicula pe ochi" poate sa fie o observatie facuta in viteza. De asta am spus ca difera daca ochiul e afectat extern sau intern (trebuie observat mai atent). Dupa cum am spus daca e extern atunci Baktopur ar fi OK desi uneori se intampla sa se repare si fara medicatie, doar cu apa curata. Daca se poate observa ca "pelicula" e in interior Baktopur solutie nu ar face mare branza dupa parerea mea pentru ca actioneaza asupra infectiilor externe. Si atunci Baktopur Direct ar fi mai indicat (trebuie observat mai intai bineinteles).

Apoi Nifurpirinolul (ingredientul activ din Baktopur Direct) se pare ca are actiune si asupra flagelatelor intestinale nu doar asupra bacteriilor uneori asociate cu infestarile de flagelate.

Si daca acea pelicula e o infectie interna, iar lipsa apetitului este cauzata de o infestare cu flagelate Baktopur Direct e o solutie logica. Acompaniat de saramura sa curete parazitii externi si sa stimuleze producerea de mucus(pentru inotatoarele stranse). Daca e singurul afectat ar fi mai bine sa fie tratat separat. Nu e singura abordare bineinteles, se mai poate proceda si altfel. Dar ar trebui si mai multe informatii.

Daca vine acvailie cu mai multe detalii poate reusim sa ne facem o imagine mai clara despre ce se intampla acolo. De cat timp au fost mutati? Cel cu probleme prezenta ceva simptome si inainte de mutare chiar daca nu erau foarte vizibile? Manca cu pofta inainte de mutare? S-a inegrit? (ce varietate este pentru ca nu toti discusii pot sa se inegreasca sau sa-si arate dungile de stres intr-un anume fel) Poze poti sa pui?

Dragosdiscus wrote:
Eu zic ca-i de la pH. Daca ai masurat (cu ce?) de cateva ori pH-ul retelei, asta nu te scuteste de surpriza unei modificari majore. La mine, in ceva peste o luna, de la 8,5 a scazut la 7. Daca la tine a fost miscarea inversa? Schimburile masive de apa au si alte riscuri decat cele urmarite in mod curent (pH, duritate, nitrati, nitriti).
Teoretic vorbind, daca "adevaru-i doar in apa" ar trebui ca toti pestii sa fie afectati. Teoretic. Practic, fiecare pestan are particularitatile lui fiziologice si de aici si diferente in rezistenta fata de anumiti factori de agresiune.


Dragos ai dreptate ca fiecare peste are rezistenta diferita dar daca ar fi de la pH ar fi trebuit sa fie si altii afectati chiar daca in mai mica masura cu simptome asemanatoare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Page 1 of 6

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group