Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

retete pentru mixturi
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Fri Nov 16, 2007 12:49 pm    Post subject: Reply with quote

icon_evil icon_evil @diskusfan are dreptate, iar @ adxx tongue0015
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 04, 2008 2:07 pm    Post subject: Reply with quote

De unde pot cumpara si eu artemia congelata?
In Pitesti nu am gasit,si poate pot comanda sau vin la Bucuresti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri Jan 04, 2008 2:13 pm    Post subject: Reply with quote

Avantajele mixturii ma conving sa incep sa-i hranesc si eu macar odata pe zi cu ea.Ce ziceti de o masa mixtura si trei de granule (meniul majoritar actual)? Asta daca mai maninca granule dupa ce s-au dat la mixtura.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Jan 04, 2008 6:20 pm    Post subject: Reply with quote

pai eu zic ca ar fi perfect... icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Sun Jan 06, 2008 2:05 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Asta daca mai maninca granule dupa ce s-au dat la mixtura.

Foloseste la mixtura si granule. Se vor adapta mai rapid la noua hrana si nu-si vor pierde "gustul" pentru granule. Concentratele sunt totusi esentiale ptr. o hranire corecta.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cristian rosu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 15 Mar 2008
Posts: 31
Location: constanta

PostPosted: Tue Apr 15, 2008 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

dupa ce cumpar inima de vita vin acasa....bag o tigare in gura si "fac pe bucatarul".....desigur o degresez si o tai cubuletze mici 2cm(aprox) dupa care o pun intr-o oala mica putin la oparit maxim 6-7 minute cat sa dea prima spuma pentru a mai omori cat de cat din microbi...intre timp un ardei capia proaspat salata morcov mar.....(este ultima mancare ca le-am facut-o si se inghesuie) le toc dupa fel dupa care scot masina de tocat si le dau prin masina obtin o granulatie perfecta. Dupa ramane un suc il colectez si il amestec cu mixtura...folosesc pahare de unica folosinta si la congelator..
Cand mai fac mancare..las cam o lingura in frigider cat de cat sa fie proaspata si nu tot timpul congelata...probleme nu mai am....astept sa creasca si poate pe la sf. iernii sa scot si prima serie de bebei .......
App ce "miscatoare" le mai putem da ce viermi?....in afara de tubi si artemia......ceva care sa se gaseasca si prin balti icon_smile astept raspuns
_________________
big patience=healthy discus
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed May 07, 2008 11:28 am    Post subject: Reply with quote

Ultima reteta de mixura pe care am facut-o :

-500-600g inima de vita
-250-300g file somon
-2-3 catei usturoi
-cca20% dintr-o banana
- spanac vreo 30-40 frunze (le bag in apa clocotita si le tai marunt)
- tetra discus granule 2linguri
- tetramin fulgi 1 plic
- granule
- icre de caras 1 lingura (aleg pielita inainte )
- 8-10 pliculete gel chironomide ( tetra delica sau cam asa ceva se numesc)

Mod de preparare :
1.Curat inima de grasime si pieliti , curat pestele de oase , oparesc spanacul si-l tai marunt , rad usturoiul si banana pe razatoarea marunta dupa care dau ingredientele de mai sus la masina de tocat de mai multe ori pina iese o granulatie multumitoare
2.Amestec toate ingredientele de mai sus cu granulele, icrele si chironomidele gel si las la frigider vreo 5-10 minute sa se moaie granulele dupa care amestec foarte bine cu o furculita
4. Pun tot amestecul la congelator si las sa se congeleze bine
5.Dupa ce s-a congelat amestecul dau pe razatoare totul si fac batonase pe care le pun din nou la congelat si din care tai cit maninca pestii o data .

Problema e ca trebuie sa congelez totul dde 2 ori dar pestii maninca foarte bine amestecul asta

PS: Fac asta cind nu e sotia acasa ca nu vreau sa vada ce fel arata bucataria dupa ce termin evilgrin0030
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Wed May 07, 2008 9:59 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:

250-300g file somon

Congelat? Refrigerat? deci puternic incarcat bacterian!
dragos wrote:

icre de caras 1 lingura (aleg pielita inainte )

La fel, aceeasi greseala, pericol de infectie sporita!!!!!!!!!
dragos wrote:

8-10 pliculete gel chironomide ( tetra delica sau cam asa ceva se numesc)

In ce conditii de transport au fost aduse? Congelate, semi...., multe altele....
"Magazinarii" iti spun ce vrei sa auzi, adica au fost aduse in cele mai bune conditii, de aceea draga Dragos ai tu mari belele.....
Ar mai fi multe de adaugat dar poate iti explica @CiprianMarcu mai multe ca abia acum a intrat pe net si....e "planton 2" (pentru cine stie ce inseamna asta) HI,HI,HI icon_mrgreen
Multa bafta!
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu May 08, 2008 8:06 am    Post subject: Reply with quote

gelul de chironomide e la pliculete sigilate si vidate (nu se congeleaza ) iar daca cei de la tetra il fabrica si scriu ca are termen de garantie pina in 2009 (in cazul in care nu se deschid plicurile) cred ca e ok . La fel de bine ar putea sa fie granulele purtatoare la nustiu ce microbi ca astea sunt in galeata si nu sunt sigilate . Fileul de somon a fost cumparat inghetat (recunosc ca aici e o belea ) , icrele le-am luat de la carasi proaspeti (vii) si cred ca prin inghetare microbii sau marea lor majoritate mor (si aici e posibil sa ma insel totusi )
Deci ce fel de peste sa folosesc la mixura ca sa elimin posibilitatea imbolnavirii pestanilor ? Sa il fierb intii si sa l dau prin strecuratoare sau ... cum trebuie facut ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Thu May 08, 2008 8:50 am    Post subject: Reply with quote

In locul pestelui si a icrelor poti folosi foarte bine ficat de vita sau chiar de porc, care inainte de a fi dat prin masina de tocat se taie cubulete si se trage un clocot 1-2 minute.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu May 08, 2008 10:44 am    Post subject: Reply with quote

Prin prelucrarea termica a proteinelor se mareste procentul de digestibilitate al acestora.In ficatul de porc sau vita poti avea surpriza sa gassesti chisti plini cu paraziti(tenie) care nu se distrug la un "clocot de 1-2 minute".
Parerea mea este sa folosesti file de peste proaspat si fara icre, mai ales de caras,care pot contine si ele destui paraziti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu May 08, 2008 11:54 am    Post subject: Reply with quote

Am o idee care nu stiu daca e buna sau nu. Daca as baga icrele intr-un saculet din ciorap de dama pe care sa il leg de lampa cu uv a filtrului pt vreo 5 minute nu ar fi dezinfectate de toti parazitii posibili ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu May 08, 2008 12:31 pm    Post subject: Reply with quote

Poate ca sint eu paranoic dar la om se poate transmite o parazitoza (o tenie) din icrele de stiuca .
Pe de alta parte icrele ,atit calitativ cit si cantitativ sint de departe peste orice hrana vie sau mixtura.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri May 09, 2008 1:15 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
4. Pun tot amestecul la congelator si las sa se congeleze bine
5.Dupa ce s-a congelat amestecul dau pe razatoare totul si fac batonase pe care le pun din nou la congelat si din care tai cit maninca pestii o data .

Problema e ca trebuie sa congelez totul de 2 ori dar pestii maninca foarte bine amestecul asta


Mai devreme sau mai tarziu poti sa ai probleme cu recongelatul mai ales daca se dezgheata de tot inainte sa recongelezi. E mai bine sa le maruntesti inainte si sa le congelezi dupa ce ai facut amestecul final.

dragos wrote:
Am o idee care nu stiu daca e buna sau nu. Daca as baga icrele intr-un saculet din ciorap de dama pe care sa il leg de lampa cu uv a filtrului pt vreo 5 minute nu ar fi dezinfectate de toti parazitii posibili ?


icon_surprised icon_smile icon_lol icon_lol Pai daca-l agati de filtru nu se intampla nimic. In filtru are loc "sterilizarea" si chiar daca le-ai baga acolo ar fi doar o sterilizare foarte superficiala. Producatorii au pus carbunele activ la UV-C -ul tau pentru ca atunci cand apa ajunge in dreptul lampii sa fie cristal si sa aiba eficienta maxima. O bacterie pitita intr-o bucatica de hrana, kk sau altceva poate sa treaca fara emotii prin filtrul cu UV pentru ca razele nu o ating si timpul de contact este foarte scurt.
Ca idee cam orice hrana ce provine din sursa de apa dulce(viermi, peste etc.) poate sa introduca paraziti, bacterii, virusi. Asta nu inseamna ca pestii hraniti cu asa ceva se vor imbolnavi. Doar ca "bubele" sunt acolo si asteapta momentul prielnic. icon_smile
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri May 09, 2008 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Ok in cazul asta.... fara icre in mixura. Iar peste pun numai peste de apa sarata proaspat ( daca gasesc )
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group