Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Marimea discusului, functie de marimea bazinului?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Feb 17, 2009 10:29 am    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Aceste lucruri isi pun foarte mult amprenta pe modul in care se dezvolta pestanii. De exemplu, in general, la mine pestii nu ating dimensiuni foarte mari. In schimb sunt grasunei si au proportiile cat de cat, ok. In ultimul timp dieta a fost compusa doar din tetra discus (trei - patru mese pe zi) si artemia (o masa pe zi). Atat dieta cat si parametrii apei, stresul la care sunt supusi de catre ceilalti pestani din bazin, dar mai ales "bagajul agentilor patogeni" pe care pestanii il duc in spate in perioada de crestere, au cuvinte grele de spus in dezvoltarea acestora.


Ma intreb daca nu cumva pt marimea pestilor e foarte importanta si marimea bazinului pe linga hrana si sanatate .

La discusi nu am observat chestia asta dar la scalari am tinut acum citiva ani frati in bazin de 50 si 110 l si le dadeam aceiasi hrana . La inceput au crescut mai bine cei din acv de 50 L dar in cele din urma cei din bazinul de 110 i-au intrecut . De acea banuiesc ca pestii se dezvolta si in functie de spatiul pe care il au la dispzitie .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 17, 2009 10:55 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Ma intreb daca nu cumva pt marimea pestilor e foarte importanta si marimea bazinului pe linga hrana si sanatate .
Pe aceasta tema este o intreaga discutie... Daca sunt doritori pe forum sa-si exprime parerea si sa dezvolte subiectul, o sa fac chiar un topic dedicat (in care sa mut posturile astea). Intrebarea pe care o pun este insa urmatoarea: Cat de des ati vazut salbatici mai mari ca palma? (si doar au la dispozitie un volum de apa considerabil...). Parerea mea este ca dimensiunea nu ar trebui sa insemne prea mult in evaluarea sau selectia unui discus... Am vazut multe exemplare foarte mari, dar diforme... nu gaseai armonie si echilibru intre dimensiuni. Evident, nu fac apologia discusilor pitici icon_biggrin ... dar consider ca de la o anumita dimensiune in sus, evaluarea unui exemplar nu trebuie sa mai tina cont de nr de centimetri.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Feb 17, 2009 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Marimea bazinului determina si marimea pestelui... Cred ca am mai scris asta. Am tinut discusi in 120 l; au crescut, s-au colorat si au ramas in stand by pe la 8 cm, max 10. I-am transferat in 250l si au explodat. Practic, volumul de apa per discus a ramas acelasi, pentru ca in bazinul mai mare au avut si mai multi companioni de calibru.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Feb 17, 2009 1:13 pm    Post subject: Reply with quote

ADX: Banuiesc ca pt majoritatea dintre noi conteaza mai mult forma , comportamentul si culoarea decit marimea atita timp cit pestele respectiv are minim 12-14cm la maturitate. Ce am zis eu in postul anterior nu am zis ca o critica pt discusii tai care imi plac foarte mult ci pur si simplu am exprimat o parere de a mea cu privire la cresterea in dimensiune a pestilor . Inca un lucru pe care l-am observat la puii diverselor alte specii de pesti a fost ca pina la o anumita marime cresc mult mai bine in bazine cit mai mici decit in bazine mari dar dupa acea isi stopeaza cresterea daca nu sunt transferati intr-un bazin mai mare .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 17, 2009 2:23 pm    Post subject: Reply with quote

Ok, gata, am pus-o de un nou topic icon_biggrin

dragos wrote:
Ce am zis eu in postul anterior nu am zis ca o critica pt discusii tai care imi plac foarte mult ci pur si simplu am exprimat o parere de a mea cu privire la cresterea in dimensiune a pestilor
Pai exact asta am inteles si eu, dar m-am "agatat" de idee ca sa dezvoltam subiectul... happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Abu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 May 2008
Posts: 84
Location: Bucuresti - Pantelimon

PostPosted: Wed Feb 18, 2009 8:20 am    Post subject: Reply with quote

Impresia mea sincera (nu am eu experienta prea mare dar am mai crescut discusi si in trecut, vreo 3 ani de zile) este ca cel mai mult conteaza calitatea apei. Eu am schimbat tot timpul apa la saptamana si nu mi-au crescut discusii niciodata mai mult de 10-12cm (bazin de 250l sau 300l, maxim 7-8 bucati in bazin). In schimb am vazut cum se dezvolta pestii din aceeasi "serie" in bazin de 250l cu schimburi de apa zilnice (aceeasi apa, din Ploiesti): 16-18cm.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Wed Feb 18, 2009 9:10 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Inca un lucru pe care l-am observat la puii diverselor alte specii de pesti a fost ca pina la o anumita marime cresc mult mai bine in bazine cit mai mici decit in bazine mari dar dupa acea isi stopeaza cresterea daca nu sunt transferati intr-un bazin mai mare

O explicatie ar fi aceea ca atat timp cat pestii sunt mici(puiuti) este mult mai usor de gasit hrana in spatii mici decat in acvarii mari. Poate tot acesta este si motivul pentru care nici in biotopul lor unii nu ating dimensiuni impresionante. Dar si aici depinde de zona , ma refer la cine stie ce golfulete unde poate altii au conditii de dezvoltare mai bune cand sunt pui iar cand evadeaza in "balta mare" sunt deja pregatiti sa-si procure mancarea cu mai multa usurinta. icon_biggrin
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Apr 01, 2009 8:12 pm    Post subject: Reply with quote

Un rol important cred ca il au si genele purtate de fiecare individ in parte. De ex am un discus ( un rose red ) care se hraneste foarte bine dar care si-a oprit crestrea sau oricum si-a incetinit-o pe la 11-12 cm in timp ce altii care erau mai mici ca el si care isi iau la masa bataie de la el si de la altii si nu se hranesc asa bine deja l-au depasit . Forma respectivului peste e ok dar se pare ca nu va depasi cu mult marimea de 12-13 cm iar acest fapt nu cred ca se datoreaza hranei , marimii bazinului , bolilor ,sau stresului .
Spun asta pt ca pestele respectiv nu ia bataie de la nimeni , nu a mai fost bolnav de vreo 3-4 luni cind avea doar vreo 8-9 cm si boala nu a durat decit citeva zile , creste in acelasi bazin(240 L) cu alti discusi care deja au aluns pe la 14 cm si tot cresc, maninca orice ii dau , iar in ce priveste stresul .... Eu nu am vazut prea multi discusi mai tupeisti ca asta . Deci principalul factor care cred eu ca influenteaza marimea pestanului in cazul de fata sunt genele .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
george6428
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 May 2008
Posts: 43
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 3:35 pm    Post subject: Reply with quote

Cu certitudine fondul genentic este determinant in dezvoltarea unui discus. La topicul "asociere discus"am vorbit de doi pui, cumparati de la un crescator apreciat pe acest forum, tinuti circa o luna intr-un acvariu carantina de 40 litri carora, dupa dezbaterile de pe forum, nu le-am acordat mari sanse. Mutati in acvariul comun (200 litri)au crescut foarte repede, ajungandu-i din urma pe alti juvenilli care erau mai mari decat ei cu 2-3 luni. In acest caz şi hrana administrată - hikari -cred ca a influentat dezvoltarea pestilor. La polul opus se situeaza un hibrid venit pe filiera asiatica, cumparat în noiembrie 2007 care, in acvariul mare, a ajuns de la 5 la 7 cm pana in prezent si nu da semne vizibile ca ar mai creste. Din pacate, acceptam să cumparam la preturi "bune" pesti al caror trecut genetic şi conditii de crestere nu pot fi verificate. Din acest considerent, apreciez politica acestui forum care pledeaza pentru pastrarea, pe cat posibil, a unor linii selectionate ale acestei specii.
_________________
GEORGE6428
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 4:40 pm    Post subject: Reply with quote

Cel mai mic discus matur pe care l-am crescut de la stadiul de larva in acvariile mele a atins 2,5cm. Avea o forma pe care mi-as dori-o la cei mai buni, culoarea alba cu dungile verticale normale, ochii negrii, deci nu albino, vioi, perfect sanatos. L-am gasit mort, aspirat intr-un filtru, cand avea varsta de cca. 1,5 ani. Toti ceilalti, care au fost in aceeasi tura de pui, au crescut normal.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 8:08 pm    Post subject: Reply with quote

Posibil sa fi suferit vreo mutatie... In cazul asta ai ratat ocazia sa lansezi pe piata o noua rasa: "mini-discus" (daca ai fi si reusit sa stabilizezi mutatia) ... sau poate i-ai fi putut vinde ca Puntius Tetrazona icon_mrgreen
Dincolo de gluma, poate ca ar fi fost un pas inainte in trendu' "nano", care vad ca prinde din ce in ce mai mult.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Apr 03, 2009 8:44 pm    Post subject: Reply with quote

Mda, ma batea gandul la o insula privata. sign0020
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sat Apr 18, 2009 11:27 am    Post subject: Reply with quote

Am remarcat din posturile d-stra ceea ce citisem pe un forum stain acum ceva vreme.Diferentele de crestere, chiar intre frati. Discusii mai mari degaje in apa hormoni care inhiba cresterea celor mai mici. De aici probabil si rata mare de crestere a puilor de discus produsi in Asia, unde discusii se pot vinde deja la 6-7 saptamani. Schimbul de apa de doua ori pe zi 100% isi va spune probabil cuvantul in dezvoltarea cat mai rapida-comerciala- a pestanilor.
Am remarcat si personal faptul ca un discus de dimensiuni mai reduse, fata de generatia sa, mutat intr-un bazin cu pesti mai mici decat el "explodeaza"- vorba colegului de mai sus la propriu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Apr 21, 2009 8:26 am    Post subject: Reply with quote

harry-ab wrote:
Discusii mai mari degaje in apa hormoni care inhiba cresterea celor mai mici.

Mecanismele de autoreglare ale populatiei sunt mai delicate si de regula se refera strict la numarul de indivizi suportati de statiunea locala. Poate cel mai celebru caz este al sobolanilor: in urina se regaseste o substanta care la o anumita concentratie induce sterilitatea masculilor. Deci aceste mecanisme vizeaza cantitatea si nu calitatea membrilor populatiei. Selectia naturala in forma comuna (lupta pentru hrana si reproducere) promoveaza formele cu calitati superioare .
Poate ca site-ul strain prezenta rezultatele unor studii serioase, dar din cate am vazut prin acvariile mele, diferentele de crestere intre frati au fost determinate genetic.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Nov 23, 2009 6:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ia sa dau un up la topic icon_mrgreen
Acum vreo 4-5 luni am cumparat 3 pigeon vietnamezi la cca 7-8 cm . Au crescut foooarte diferentiat cu toate ca 2 dintre ei nu au avut nici o boala si unul a fost bolnav si tratat din timp de flagelate . toti 3 au crescut pina pe la 9-10 cm cam intr-o luna jumatate doua dupa ce i-am adus fara sa se cunoasca vreo diferenta majora intre ei dupa care :
1. Unul dintre ei s-a imbolnavit de 2 ori si a cam stagnat (acum are vreo 10-11 cm) cu toate ca de citeva luni maninca foarte bine
2. Cel de al-2-lea crescuse pina acum vreo luna pina pe la 12-13 cm dar a murit datorita unei greseli prostesti pe care am facut-o .
3. Cel de al 3 lea are acum cam 16-17 cm si creste tot mai mare pe zi ce trece . Deja l-a ajuns la marime pe seful acvariului .Acum vreo 3 luni nu avea mai mult de 10-11 cm dar de atunci baga in el ca nebunu orice inclusiv frunze de la unele plante daca nu ii dau de muncare citeva ore si creste in consecinta .

Concluzie : din trei frati cumparati la 7-8 cm dupa 5 luni : unu are 10 cm unu avea acum o luna 12 cm da' s-a dus saracu' si unu a ajuns la cel putin 16 cm .Au mincat aceiasi hrana au stat in aceiasi apa dar .....

Inca o situatie asemanatoare am intilnit la 2 wd pe care i-am luat de la discusmaniac tot cam acum 4-5 luni . La momentul respectiv pestii aveau cam 7 cm . Au crescut cam pina pe la 9-10 cm in cca 2 luni dupa care pur si simplu s-au oprit din crestere . Vreo luna jumate cred ca nu au mai crescut nici macar un mm . De vreo luna si ceva insa si astia au inceput sa creasca ca nebunii .In momentul asta cred ca au cam 12-13 cm .

Tind sa cred ca sunt perioade si perioade in viata unui discus si hrana care le face cel mai bine intr-o anumita perioada din viata e posibil sa nu fie buna in alta perioada a vietii . Din acest motiv tind sa cred ca cei 2 wd au stagnat o perioada din crestere ...ca nu le-am dat sa manince ce le trebuia lor in momentul acela .A auzit cineva de vreo schema de hranire a discusilor pe perioada de crestere .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group