Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

schimbarea perechii ?!

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alecsblondu
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Jul 2008
Posts: 315
Location: bucuresti

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 9:52 pm    Post subject: schimbarea perechii ?! Reply with quote

Am o mare nedumerire in legatura cu o pereche.De exemplu daca am o pereche care a depus o data iar acum se afla in acvariul plantat cu alti discusi cam de aceeasi virsta se pot schimba perechile intre ele?De ce pun intrebarea asta, pentru ca aseara cind m am dus sa le dau de mincare am vazut ca femela de blu cobalt curata locul de depus cu un snakeskin ceea ce e ciudat pentru mine pentru ca ea era pereche cu un Blue Diamond iar acesta se afla in acvariu.Sint putin contrariat pentru ca nu cunosc comportamentul lor si in acelasi timp nu vreau sa pierd perechea de Blue.Acum intreb e ok ce sa intimplat femela de Blue Cobalt daca o mut iarasi impreuna cu Blue Diamond ul va depune cu el?De ce nu a mai depus tot cu el ?Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi pentru ca sint curios de ce au comportamentul asta.Inca ceva Blue Diamondul e seful grupului.....!
_________________
viata e scurta !!! asa ca traieste-o nu o pacali!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 11:37 pm    Post subject: Reply with quote

in seara asta am fost la un prieten care a bagat o pereche intr un acvariu in care erau deja mai multi discusi.
acolo era un mascul mai in varsta ( 6 7 ani) care prin forta a pus masculul nou introdus al respect si a intrat in posesia noii sosite cu care a si depus in acvariul comun din ce am inteles.
deci se poate.
e vb de ierarhii
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Feb 11, 2009 6:29 pm    Post subject: Reply with quote

In fiecare acvariu exista un mascul dominant.Daca el face pereche cu o femela si este scos din acvariu o perioada, cand revine isi pierde rangul si alt mascul ii ia locul.Eu cand scot din acvariu comunitar o pereche formata nu o mai bag la loc, decat daca moare unul dintre ei.Daca femela si-a ales alt mascul nu-i o problema decat daca vrei sa fie amandoi aceeasi varietate.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group