Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

recunoasterea sexelor prin procedeul de mulgere ...
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 5:47 am    Post subject: recunoasterea sexelor prin procedeul de mulgere ... Reply with quote

A incercat cineva, Discusii maturi sa-i recunoasca prin procedeul de mulgere? icon_confused
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 7:59 am    Post subject: Reply with quote

Hm,...ciudata idee! Eu nu.
1. Cand sunt la varsta la care s-ar putea incerca asa ceva, mai mult decat neplacut si riscant pentru ei si pentru posesor, incep sa-i recunosc dupa infatisare si comportament.
2. Cine apeleaza la asemenea metode nu merita sa-i aiba. E pacat ca si-i poate permite oricine. Asta-i inca un "merit" al crescatorilor din Asia. icon_cry
Se vede ca regele pestilor de acvariu a ajuns, pentru unii, vaca de muls.
Sincer, nu-mi surade ideea asta deloc.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 10:14 am    Post subject: Reply with quote

Nu fi asa sigur, fiindca multi discusi tii omori si mai ales femelele din cauza neicrarii la timp. Atunci cand ajung icrele in stadiul al IV-lea de maturare se intimpla icrarea, daca se intimpla ca no icrat in decurs de cateva zile din cauza apei din cauza altor factori icrele nu se mai resorb, si dupa aia te intrebi oare de ce sa inbolnavit tocmai ea fiindca restul pestilor sunt bine. Nu sustin ideea ca e bine sau nu, eu doar spun din cunostintele mele personale. Findca e regele acvariului si trebuie de stiut lucruri de genul asta, si cum de evitat. Mortalitatea ridicata la puiet asta e inca o consecinta a icrelor supradezvoltate, bineinteles in interactiune cu alti factori. " Acvariul este doar versiunea simpla a unui biotop acvatic" de lucru asta noi nu trebuie sa uitam, si mai ales ca tinem discusii in acvarii sterile.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 11:58 am    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
Nu fi asa sigur, fiindca multi discusi tii omori si mai ales femelele din cauza neicrarii la timp. Atunci cand ajung icrele in stadiul al IV-lea de maturare se intimpla icrarea, daca se intimpla ca no icrat in decurs de cateva zile din cauza apei din cauza altor factori icrele nu se mai resorb, si dupa aia te intrebi oare de ce sa inbolnavit tocmai ea fiindca restul pestilor sunt bine.
La discus, mai rar (eu, cel putin, nu am intalnit). Asta e o problema des intalnita la betta. Dar revenind la discus... iti dai seama la ce stres ar fi supusi in urma unei astfel de interventii? ... Si ce faci cu puii? ii cresti artificial?
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Tue Feb 10, 2009 3:27 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

Nu-mi explic de ce n-a aparut asa ceva la pestii mei, c-au trecut si prin acvariile mele cateva perechi mature in 12 ani, si mai am si acum femele care n-au depus de mai bine de 12 luni dupa ce au ajuns la maturitate si n-au gasit partener. Sunt sigur ca nu-i unic cazul meu.
ADX wrote:
... Si ce faci cu puii? ii cresti artificial?
De ce nu? daca se ofera cineva sa fecundeze icrele, restul nu-i o problema.
Sau...mulgem si masculii? icon_biggrin
Si totusi mar interesa evolutia icrelor. Ar fi folositor sa aflam daca se cunoaste aspectul acesta, dar din cercetari, nu din presupuneri.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 4:03 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Sau...mulgem si masculii? icon_biggrin

Bineinteles. Metoda frecventa la carasi (si la pastravi, in crescatorii)
Dar, pana si la speciile "consacrate" se inregistreaza accidente, nu neaparat din vina crescatorului.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 6:32 pm    Post subject: Reply with quote

Daca doresti zilele acestea o sa public material cu maturarea icrelor din stadiul I pana in stadiul IV. si atunci poate o sa se lamureasca anumite probleme de icrare, si mai ales si pauzele de 12 luni sau chear si mai mult.
_________________
“Eu sunt foarte încrezator in noroc, si am observat ca cu cat muncesc mai mult cu atat am mai mult parte de acesta.” Thomas Jefferson
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 9:21 pm    Post subject: Reply with quote

Asa cum s-a mai scris anterior femelele de discus mai depun si cate doua daca nu au un mascul prin apropiere. Sa nu confundam pestii. Poate se refera la altceva articolul cu pricina. Adica la forma si functionarea ovarelor pe parcursul vietii. Am vazut un asemenea articol chiar despre discusi.
Totusi sunt interesat sa vad articolul.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 9:54 pm    Post subject: Reply with quote

Nu prea vad rostul "mulgerii" la discusi. Fac icre o data pe saptamana, daca nu incep sa aibe grija de icre si de puradei. Sa-i mulgi sa ce??

acvailie wrote:
Nu fi asa sigur, fiindca multi discusi tii omori si mai ales femelele din cauza neicrarii la timp. Atunci cand ajung icrele in stadiul al IV-lea de maturare se intimpla icrarea, daca se intimpla ca no icrat in decurs de cateva zile din cauza apei din cauza altor factori icrele nu se mai resorb, si dupa aia te intrebi oare de ce sa inbolnavit tocmai ea fiindca restul pestilor sunt bine. Nu sustin ideea ca e bine sau nu, eu doar spun din cunostintele mele personale. Findca e regele acvariului si trebuie de stiut lucruri de genul asta, si cum de evitat. Mortalitatea ridicata la puiet asta e inca o consecinta a icrelor supradezvoltate, bineinteles in interactiune cu alti factori. " Acvariul este doar versiunea simpla a unui biotop acvatic" de lucru asta noi nu trebuie sa uitam, si mai ales ca tinem discusii in acvarii sterile.


Si la discus si la scalari femela depune icre doar daca e stimulata de prezenta masculului cu care s-a "maritat" icon_smile (uneori o femela care joaca rol de mascul). Daca icrele sunt mature si masculul da oaresce semnale incurajatoare atunci femela depune icre. Chiar daca masculul nu le fecundeaza, ci doar asista icon_mrgreen . Nu am observat in decursul timpului probleme daca o femela nu a depus, sau a stat singura mai mult timp. Femela asta spre exemplu a stat doar la mine cred ca mai bine de sase luni fara activitate, plus ce a mai stat la prietenul care mi-a adus-o dupa ce a murit masculul. Si facea icre intr-o veselie.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 1:48 am    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
Daca doresti zilele acestea o sa public material .
Daca doresc?
Ce intrebare...! Bineinteles ca doresc. Si banuiesc ca sunt si altii intertesati. Votam? Cine vrea sa-l citeasca?
Puteai sa-l pui linistit, fara sa mai intrebi.
Dar eu sunt incapatanat si conservator. Sper sa nu ajung vreodata sa chinui Discusi, ca sa obtin pui de la pesti care nu-s in stare sa-i faca singuri.
Pentru ce as face-o? ca sa obtin altii ca ei? sau mai rai?
Dragosdiscus wrote:
Ioan wrote:
Sau...mulgem si masculii? icon_biggrin
Bineinteles. Metoda frecventa la carasi (si la pastravi, in crescatorii).
Asta-i binecunoscut. Dar eu am descoperit unele diferente intre Carasi si Discusi, care ma fac sa nu aplic metoda mulsului la pestii din acvariile mele.
Le-au mai observat si altii,... cumva? icon_confused
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 7:37 am    Post subject: Reply with quote

"Pentru ce as face-o? ca sa obtin altii ca ei? sau mai rai?"
Nu te supara dar cum crezi ca sau obtinut atatea si atatea varietati de discus? Oare de ce sunt asiaticii mai buni ca noi in discusi? Raspunsul este : "Fiindca sunt deschisi la nou"
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 9:06 am    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
"Pentru ce as face-o? ca sa obtin altii ca ei? sau mai rai?"
Nu te supara dar cum crezi ca sau obtinut atatea si atatea varietati de discus? Oare de ce sunt asiaticii mai buni ca noi in discusi? Raspunsul este : "Fiindca sunt deschisi la nou"


Nu cred ca e ceva nou ce prezinti ,discus-ul este un peste musculos care depune putine icre in comparatie cu crapul sau pastravul.Am vazut de multe ori in pastravarii femele sau masculi care mureau dupa un stors mai activ,lucru indezirabil la discus.La discus e important ca parintii sa fie linga pui in primele zile.
E bine ca vrei sa inovezi dar de ce sa schimbi niste lucruri care merg bine.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 9:09 am    Post subject: Reply with quote

Ioanquote="Dragosdiscus wrote:
Ioan wrote:
Sau...mulgem si masculii? icon_biggrin
Bineinteles. Metoda frecventa la carasi (si la pastravi, in crescatorii).
Ioan wrote:
Asta-i binecunoscut. Dar eu am descoperit unele diferente intre Carasi si Discusi, care ma fac sa nu aplic metoda mulsului la pestii din acvariile mele.
Le-au mai observat si altii,... cumva? icon_confused

Ma refeream la procedeu in sine, ca sa fie treaba clara pentru toata lumea.
Tehnica e veche de cand acvaristica, iar eu ma indoiesc sincer ca varietatile asiatice (multe de o calitate discutabila) se datoreaza reinventarii mulsului.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 11:04 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Nu-mi explic de ce n-a aparut asa ceva la pestii mei, c-au trecut si prin acvariile mele cateva perechi mature in 12 ani, si mai am si acum femele care n-au depus de mai bine de 12 luni dupa ce au ajuns la maturitate si n-au gasit partener. Sunt sigur ca nu-i unic cazul meu.
Cu siguranta nu-i doar cazu' tau. Am si io femele care au depus prima data la 3 ani sau femele care depun dupa cite-o pauza de vreun an icon_mrgreen .

Mulsu' pestilor cred ca-i o practica potrivita pentru cei cu interese comerciale, nu mi se pare ca se potriveste celor pasionati happy0034 .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 1:18 pm    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
Nu te supara dar cum crezi ca sau obtinut atatea si atatea varietati de discus? Oare de ce sunt asiaticii mai buni ca noi in discusi? Raspunsul este : "Fiindca sunt deschisi la nou"
Varietetile de discus le-au obtinut prin reproducerea si selectia a sute de mii de pesti, dintre care e usor sa alegi cativa care au suferit mutatii genetice, cu sau fara sprijinul omului.
De muls n-am auzit s-o fi facut cineva. Ce au obtinut ei nu mai merita numele Symphysodon Discus. Mai trebuie sa amintesc eu ce renume au kitschurile lor raspandite in toata lumea?
Nu sunt mai buni decat voi. Au obtinut rezultatele astea "incantatoare" nu pentru ca-s mai buni, ci pentru ca l-i s-a dat posibilitatea sa le pregateasca cu zeci de ani inaintea voastra.
Rezultatele sunt deplorabile, chiar daca au costat zeci de ani de munca. Mai mult decat sa faca jucarii nu-i duce capul.
Nu le urmati pilda si nu-i considerati demni de urmat, c-o sa faceti kitschuri ca ei. In loc sa dezvolte calitatile pestilor salbatici, le-au atrofiat si pe cele pe care le aveau, ca sa produca pe bani marunti pesti pe placul a cat mai multi clienti, in acvariile carora mor cu tonele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group