Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Reactie la schimb de apa
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 10:23 am    Post subject: Reply with quote

Ai multe plante? Daca da atunci mai rareste din ele. Iti explic de ce .Plantele pe timpul zilei consuma CO2 si alte minunatii si elimina in apa Oxigen, in schimb pe timpul noptii procesul este invers. Parerea mea e ca plantele si sunt problema.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 1:59 pm    Post subject: Reply with quote

Nu are sens. Aceste probleme apar sporadic, sa spunem cam de 2 ori pe an, numai in ultima vreme parca mai des. Plante la greu am avut intotdeauna. Eliminarea CO2 este favorizata de aerare (piatra plus returul filtrului).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 8:38 am    Post subject: Reply with quote

Eu nu iti spun sa faci asa cum zic eu. Eu doar imi expun parerea. Dar in privinta plantelor sunt aproape sigur, caci pe langa consumul de oxigen pe timpul noptii, nu uita si de elementul de putrezire. Adica si un exces de co2 si alte minunatii in apa. Daca ai o apa cu un Ph scazut, si amestecarea substantelor e mult mai rapida, si ar putea sa nu iti ajunga peatra de aer. Dar pana in fine faci cum crezi. Eu doar imi expun parerea. Sory daca te-a deranjat ca am postata si eu icon_neutral
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 8:51 am    Post subject: Reply with quote

De ce-ar fi trebuit sa ma deranjeze? Conteaza parerea fiecaruia.
Cu activitatea plantelor, problema sta putin altfel:plantele respira, deci consuma O2 necesar arderilor intracelulare si elimina CO2 ca produs rezidual al acestora arderi, zi si noapte, ca mai toate fiintele. Activitatea de hranire se realizeaza prin faimoasa fotosinteza, pentru care se consuma CO2 si rezulta O2. Deci, practic, in timpul noptii, pH-ul poate sa scada ca urmare a cresterii cantitatii de CO2 dizolvat ca urmare a intreruperii procesarii acstui gaz de catre plante, nu pentru ca s-ar produce mai mult.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon Feb 16, 2009 9:45 am    Post subject: Reply with quote

O cauza posibila:
Cu ocazia excavarii centrului orasului (nu e gluma, mai sunt max1/2 din trotoare, rest ca in Venetia; daca suntem cuminti ne pune si apa), s-a descoperit ca pe strada mea conducta de apa era cam de pe vremea lui Vlad Tepes (explicabil, locuiesc aproape de Turnul Chindiei), adica din Pb, sau de fapt, din ce a ramas din acest material. In cateva zile se face conectarea la noua teava, din nu stiu ce material compozit. Poate se schimba ceva...
Oricum, cel putin o saptamana de la modificare, interzis schimburi de apa.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group