Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

acvariu separat in doua
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sat Jan 31, 2009 2:02 am    Post subject: acvariu separat in doua Reply with quote

salut
in saptamana ce urmeaza voi deveni posesorul a 2 perechi de dicusi de la colegul nostru aarden69.
ma intereseaza daca pot sa ii tin intrun acvariu de 80 x40x40 sau ceva mai maricel in care pe mijloc sa fac un separeu care sa fie mai scurt cu 5 , 6 cm decat h acvariu, astfel incat apa sa circule dintr o parte in alta si sa pot folosi doar un filtru extern.
a mai incarcat cineva?
recomandati?nu de alta da situatia economica a tarii impune unele restricitii bugetare,,, icon_mrgreen
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sat Jan 31, 2009 2:37 pm    Post subject: Reply with quote

Poti sa faci asa ceva dar exista riscul sa nu iti depuna ambele perechi in acelasi timp si puii unei perechi sa fie mancati de cealalta pereche. Eu am incercat asa ceva si am avut noroc dar nu este o regula sa se intample asa de fiecare data. O solutie ar fi sa lipesti un geam despartitor intre cele doua parti ale acvariului astfel incat ai obtine doua acvarii mai mici 40x40x40. Poti folosi un singur filtru extern care sa traga apa dintr-unul si sa o pompeze in altul dar va trebuii sa faci o gaura in sticla sau sa pui un tub asemanator cu ce are Ioan la galerie pentru comunicare intre acvarii.
O alta solutie ar fi sa realizezi un cadru din sticla sau plastic pe care sa intinzi un burete de filtru si sa realizezi despartitura sau sa gasesti un burete la dimensiunea acvariului cu care sa realizezi despartitura (cauta prin magazinele On-line si o sa gasesti material filtrant la dim 50x50x5 cm). Imaginatia poate sa iti aduca si alte solutii.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 6:27 pm    Post subject: Reply with quote

pana la urma am ajuns posesorul a trei perechi si a trebuit sa iau 3 acvarii separate .
si cred ca e varianta optima.
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 11:22 am    Post subject: Reply with quote

happy0144
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Feb 07, 2009 12:07 pm    Post subject: Reply with quote

Aha! Bravoooo! Asa cresc acvaristii icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 1:20 am    Post subject: Reply with quote

Este OK. Asa pui bazele viitoarei crescatorii de care spuneai in alt post. Daca ai si spatiul necesar esti un fericit fata de noi acvaristii de bloc.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 2:20 am    Post subject: Reply with quote

as pune ceva poze da mi se pare extrem de complicat
mereu imi zice ca sunt foarte mari si ma las pagubas.
usor usor icepe sa devina crescatorie, dar nu privesc problema ca bisnis ci ca ceva pe care vreau sa vad ca pot sa o fac(reproducere).
Spatiu este, perechi formate si care au mai depus sunt,conditii de asemenea, ce le ramane decat sa se apuce sa manance (banuiesc ca inca sunt stresati)si sa se apuce de .... treburi rusinoase.
va voi tine la curent.
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 8:48 am    Post subject: Reply with quote

Aici gasesti un program simplu si eficient pentru redimensionat imagini.
"Open Image" iti deschide pozele ce le ai pe PC. Iti alegi poza pe care vrei s-o pui in album, o deschizi si gasesti in stanga "Width" si "Hight".
Acolo resetezi cea mai mare latura la 800, ( dim. max. acceptata in album) iar cealalta se seteaza singura, automat.
Sub cifrele acelea gasesti "Resize image"; iar sus de tot, in stanga: "Save".
Daca vrei sa nu se schimbe dimensiunea imaginii originale, e suficient ca inainte de a o salva sa adaugi la numele ei o cifra sau o litera in plus, sau sa-i schimbi numele cu totul.
Originalul va ramane cum a fost, iar imaginea redimensionata va fi salvata separat ca si copie pe care o poti pune cu dimensiunile corecte in albumul de pe forum.
Nu uita sa descrii un pic ce crezi ca nu spune poza destul de bine.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 5:19 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc Ioan.
Promt, simplu si eficient ca de obicei.
Am reusit intr un final sa pun ceva poze cu papusile mele, care sper sa va placa.
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

Cred ca e prea mult negru in acvariile de reproducere. Acopera siliconul negru cu unul alb si inlocuieste buretele cu unul deschis la culoare.
Cei de pe raftul de jos vor sta mai mult suparati, mai bine muta acvariile pe acelasi nivel - sa se vada intre ei-
SUPER DISCUSI !!! Bafta!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 9:03 pm    Post subject: Reply with quote

atat de mult conteaza negrul ala?

hai ca buretele nu ar fi greu de schimbat
dar cu siliconu pare mai dificil mai ales ca e putin iesit in afara si e cauciucat (acvarii din hornchbach)

si vizavi de stat singuri pe nivel, cei de jos chiar sunt foarte ok. .
mai speriati sunt cei de sus din stg (perechea 1)care nu au mancat de cand i am adus adica 4 zile.

si acum unde gasesc io burete ptr jbl urile alea
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 9:23 pm    Post subject: Reply with quote

Quote:
Acopera siliconul negru cu unul alb
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Feb 08, 2009 9:57 pm    Post subject: Reply with quote

Eu ti-as recomanda sa astepti reactiile pestilor la situatia creata si sa schimbi ceva daca crezi pe urma ca ar fi nevoie. E adevarat ca s-ar putea sa se adune larvele sau puii langa portiunile mai inchise, dar nu se intampla foarte des.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 6:59 pm    Post subject: Reply with quote

Salut ! @mariusrudaru
Ce spatiu au pestii? Cred ca acvariile tale sunt cam micute! Au min 80 litri?
Sunt mai mult lungi..., sunt stresati iar in ceea ce priveste adunarea larvelor spre partile mai inchise se intampla foarte des nu dupa cum spun altii...
Quote:
ca s-ar putea sa se adune larvele sau puii langa portiunile mai inchise, dar nu se intampla foarte des.

Muulta bafta!
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 7:55 pm    Post subject: Reply with quote

Da Florine, ai dreptate, "altii" nu tin discusi care nu-s in stare sa-si tina puii langa ei. Tocmai din cauza asta. Si din alte cauze produse de degeneratia la care sunt supusi, si care face din ei o marfa scumpa fara valoare reala.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2, 3, 4  Next
Page 1 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group