Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

acvariu separat in doua
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 8:56 pm    Post subject: Reply with quote

ioan
vrei sa reformulezi te rog ca am citit de 3 ori si nu am reusit sa inteleg ideea si sa prind continutul frazei.
sa ma simt vinovat?
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Mon Feb 09, 2009 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

Iti traduc eu ce a spus Ioan.
Se referea la discusii "adevarati" care tin puii foarte bine, care nu sunt manipulati genetic si care sunt mai aproape de varianta salbatica.
Pentru Ioan discusii din vestita Asie sunt niste mutanti groaznici care sunt degenerati si se pare ca nici nu cresc puii asa de bine. La opinia lui Ioan nu aderam chiar toti de pe forum deoarece in Romania cei mai multi discusi sunt proveniti tot din Asia si poate cei din vestul tarii mai fac rost de prin Ungaria, Polonia, Slovenia sau Cehia. (intre noi fie spus cred ca nu sunt chiar calitatea I). Pentru proprietarii de pet-shopuri cei mai rentabili fiind tot asiaticii deoarece pot scoate un profit bun (pret achizitie-pret vanzare pet-shop cu mortaciunile de rigoare).
Cam asta ar fi in mare, poate vrea Ioan sa dezvolte mai mult subiectul.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 3:44 am    Post subject: Reply with quote

valentin_is wrote:
Cred ca e prea mult negru !
Si eu am acvarii lipite cu silicon negru, in care reproduc discusi fara probleme, dar stiu ca discusii care nu se pot innegri nici nu-si pot tine puii langa ei, ca cei normali.
mariusrudaru wrote:
atat de mult conteaza negrul ala?...cu siliconu pare mai dificil mai ales ca e putin iesit in afara si e cauciucat (acvarii din hornchbach)...si acum unde gasesc io burete ptr jbl urile alea
Pentru ca era asa de problematic pentru tine sa faci schimbarile astea acum,
Ioan wrote:
Eu ti-as recomanda sa astepti reactiile pestilor la situatia creata si sa schimbi ceva daca crezi pe urma ca ar fi nevoie. E adevarat ca s-ar putea sa se adune larvele sau puii langa portiunile mai inchise, dar nu se intampla foarte des.
florinmacri wrote:
... adunarea larvelor spre partile mai inchise se intampla foarte des, nu dupa cum spun altii!
adica Ioan
Ioan wrote:
Da Florine, ai dreptate, "altii" (adica eu) nu tin discusi care nu-s in stare sa-si tina puii langa ei. Tocmai din cauza asta. Si din alte cauze produse de degeneratia la care sunt supusi, si care face din ei o marfa scumpa fara valoare reala.
septi wrote:
Pentru Ioan discusii din vestita Asie sunt niste mutanti groaznici .
Septi, eu nu-i consider groaznici. Unii chiar imi plac si mie. Poate ca as fi in stare sa prefer Snakeskinī albastrii unor Heckeli adevarati. (Poate!) Dar de aici si pana la
a-i compara cu salbaticii si a-i considera mai valorosi,... e cale lunga.
Eu nu reprosez acvaristilor din Romania ca-si cumpara discusi degenerati, ci ma bucur ca apare acest Hobby si in tara in care, pe cand eram acolo, eu nici nu auzisem de ei, decat din cartea lui Zoltan Kaszony si credeam ca-i vorba despre niscai extraterestrii verzi adusi de pe planeta Marte.
Problema pe care o am este ca o mare parte (nu toti)a acvaristilor romani considera discusii extraterestrii degenerati, adusi de pe planeta Asia, ca fiind mai de valoare decat cei adusi din lacul Amazon, de pe insula Brazilia.
Deci Marius draga, nici prin gand nu-mi trece sa consider ca as avea sa-ti reprosez ceva. Incearca sa tii pestii asa cum se afla acum, iar daca vor aparea probleme vei avea timp sa faci atunci modificarile. Eu sunt oricand gata sa te ajut cat pot. Toata stima pentru realizarile de pana acum.
Si asta o scriu nu doar pentru Marius, ci si pentru toti ceilalti discusari.
Daaaar,...v-as recomanda sa nu considerati ca daca ati reusit sa reproduceti discusi din Asia, ati atins culmea acvaristicii de apa dulce.
Deasupra acestei culmi mai este una, pe care multi inca n-o vad. Iar in varful piramidei este si va ramane Heckelul salbatic.
Asta nu se va schimba niciodata, indiferent de cati LSS vor castiga concursurile internationale.
Ce am scris aici nu-i doar parerea mea. Intretinerea si reproducerea acestor pesti cer atata pasiune, abnegatie si talent cat n-a fost in stare sa arate niciodata vreun acvarist din lume in afara de Hans Georg Petersmann.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 11:26 am    Post subject: Reply with quote

Chiar daca o sa pun si eu umarul la devierea discutiei de la subiect, nu ma pot abtine sa nu remarc evolutia pe care am observat-o chiar la propriile mele "gusturi" fata de aceasta specie (mai corect spus, "gen"). La inceput cautam si eu culori cat mai stridente, pe care le gaseam, evident, la varietatile provenite din pigeon... Imi amintesc de primele achizitii, cand imi era teama "ca nu cumva puii pe care ii cumpar sa fie din parinti salbatici" icon_redface Treptat, am inceput sa reconsider varietatile mai putin selectate si prelucrate genetic, pana cand am luat decizia sa renunt la toate exemplarele purtatoare de gene de pigeon. In momentul de fata apreciez cu mult mai mult un peste in care se regasesc trasaturile originare ale discusului, decat un altul, ale carui culori stridente iti sar in ochi (mai ales daca sunt acompaniate si cu puncte negre (piper)).

Revenind oarecum la subiect... reproducerea discusului presupune o responsabilitate foarte mare, in contextul in care dificil, nu este atat sa obtii o ponta, cat sa reusesti sa cresti puii astfel incat acestia sa se dezvolte armonios (ma refer la proportii). Nu sunt deloc impresionat de discusii foarte mari (ba chiar dimpotriva, dar asta este o alta discutie) ci de discusii cu proportii foarte bine echilibrate. Spun asta aici, pentru ca am observat ca Marius pregateste un set-up pentru reproducatori si vreau doar sa-l atentionez ca ar fi bine ca acest eveniment sa nu-l prinda nepregatit, mai ales din punct de vedere informational. O ponta in care puii au supravietuit, dar nu s-au dezvoltat asa cum trebuie, reprezinta un esec mult mai mare decat o ponta "ratata" in sensul ca puii nu au eclozat (sau nu au supravietuit).
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 5:54 pm    Post subject: Reply with quote

Ideea mea este sa scot pui din perechile care le am, si din acesti pui sa imi aleg exemplarele cele mai reusite prin selectie selectiva ,urmand ca din ce ramane sa formez noi perechi care vor fi baza micii crescatorii.
multumesc de sfaturi si nu imi ramane decat sa salut aceste discutii constructive.

va voi tine la curent.


app de acvarii , cred ca unul il voi schimba fortat obligat pentru ca am observat o mica crapatura pe geamul din spate.

am bagat si cate un pomaceea in fiecare acvariu pe caer ii surprind des ,chiar cam des, stand sus de tot aproape de luciul apei.Citisem undeva ca acest comportament ar trebui sa imi spuna ca exista o problema.
voi face ceva masuratori diseara ale apei, si va voi spune ce a iesit.
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Feb 10, 2009 11:24 pm    Post subject: Reply with quote

Sa nu subestimezi filtrarea biologica. Greseala asta costa mult,...pe multi.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Wed Feb 11, 2009 11:23 pm    Post subject: Reply with quote

ioan
incerc sa tin cont de sfatul tau, de aceea ma gandesc la un bazin de 120x 50 cu h 60 impartit in 4 , ptr ca bazinele care le am acum mi se par mici de inaltime ( 30cm) si imi par putin inghesuiti.
buun, intrebare:
exista posibilitatea ca un singur filtru biologic sa deserveasca cele 4 bazine?
adica sa fac cumva o trecere din acvariu in acvariu cum parca am vazut in albumul tau? sa am furtun de tur intr un lateral si returul in celalalt?
si inca ceva: filtrarea biologica si subestimarea ei....
poti dezvotla din experienta putin te rog?


multumesc anticipat


si inca ceva .
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 12:54 am    Post subject: Reply with quote

Parerea mea este ca poti cu putina indemanare sa iti construiesti tu bazinele pe care le doresti. Ce nu a spus nimeni aici cu privire la pozele postate de tine este faptul ca ar fi necesar sa pui un strat izolator de polistiren intre acvarii si raftul metalic care preia ceva deformari si limiteaza pierderile de caldura. In general ar trebuii sa te gandesti la un sistem de filtrare pentru un acvariu nu la ceva comun la mai multe acvarii. Daca mai sapi pe net o sa vezi si cum se fac acvariile si sisteme cu filtre incorporate in acvariu cu filtrare mecanica si biologica.
Din proprie experienta (cu acvarii mai putin inalte) iti spun ca un acvariu cu H=60 cm o sa fie un chin cu curatatul fundului acvariului mai ales daca nu ai peste 2 m inaltime si maini lungi, altfel iti trebuiesc prelungiri la maini. Daca vrei sa si inmultesti discusii varianta optima este sa aiba fiecare pereche acvariul ei du forma cubica cu laturile cuprinse intre 40 si 50 cm. Acvariile pe care le ai acum merg intr-o prima faza dar cu schimb de apa zilnic cel putin 15-20%. Apoi daca iti faci alte acvarii pentru perechi poti sa pastrezi acvariile actuale pentru cresterea puilor intarcati proaspat pana pe la vre-o 2,5 cm.
Repet este parerea mea, eu asa as proceda
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 9:55 am    Post subject: Reply with quote

E mult mai dificil sa faci un filtru eficient (!) in fiecare acvariu, decat sa folosesti o canistra mai mare la toate.
Un litru de siporax filtreaza 150-200 de litrii de apa!!! Modificari oricum vor trebuii facute cu timpul. Daca investesti acum mult, s-ar putea ca dupa ce faci modificarile sa pierzi o parte din ce ai investit, asa ca ar fi bine sa te hotarasti ce si cum vrei sa faci in viitor, si sa te descurci deocamdata cat mai ieftin.
Problema este ca vor aparea factori pe care n-ai cum sa-i prevezi acum, si care te vor obliga sa modifici mereu cate ceva. Asta ti-o scriu din experienta personala. Eu mai modific inca si acum. E practic inevitabil, daca nu vrei sa arunci banii pe fereastra.
Daca faci trecerile sa folosesti tuburi cu diametru de cel putin 30-40mm si sa tii minte ca daca se opreste apa intr-o trecere din asta,...vine potopu“. Asa ca nu da ocazia sa intre in ele aer de la piatra aeratoare, sau prin inbinari improvizate, sau vre-un ancistrus curios. Daca imparti un acvariu de 120 cm in patru,...30?...cam stramt, nu?
La filtrare trebuie sa controlezi in primele saptamani dupa ciclare daca ai nitrit in apa sau nu si daca nu apar intreruperi de curent fara sa le fi observat.
In cazuri din astea pot muri bacteriile si toxinele rezultate din descompunerea lor le arunca filtrul intre pesti dupa ce vine din nou curentul.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Thu Feb 12, 2009 10:57 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 10:15 am    Post subject: Reply with quote

Eu as face altfel,aleg o lungime de 150 pe care as imparti-o in patru,acum depinde si ce spatiu ai.In peretii verticali de sticla (despartitori) as da gauri la cel mult 10cm sub nivelul apei.Peretii despartitori de pe laturi,numarul 1 si 3 nu ar fi lipiti de sticla (lipit doar cel din mijloc sa previi bombarea sticlei pe lungime) ,sa fie culisanti ,astfel poti obtine la nevoie doua acvarii mari din patru.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 10:41 am    Post subject: Reply with quote

deci ideal ar fi sa fac niste cuburi.
sa fie 45 x 45 cu h 45?ar fi incapatoare?
si spuneti voi ca ar trebui filtrare biologica la fiecare, sau as puea sa merg pe varianta filtru bolborositor?
repet, bazinele de acum (in jur de 60 l) au fost luate pe fuga pe la 10 seara ptr ca veneam cu pestii si nu aveam une sa ii pun, si vreau sa cred ca e ceva provizoriu pentru ca mi se par cam inghesuiti iar vf conului ptr depunere mai are 1cm si iese din apa.

pare complicat de filtrat un bazin mare impartit in 4 exact cum a spus ioan pot aparea diverse pbl si apoi sa te tii distractie.
cred ca varianta cu filtrare individuala e mai eficace si voi merge pe varianta ei.
deci primul pas CUBURI.
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 10:52 am    Post subject: Reply with quote

Salut!

cuburi de 50x50x50 folosesc si eu. filtrarea o asigur doar cu bureti, bureti aproximativ la fel ca ai tai (ce ai tu se pare ca este varianta de la JBL). eu am varianta buretilor de la Boyu.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 11:07 am    Post subject: Reply with quote

Daca umpli acvariile pe care le ai acum si le filtrezi in serie iti ajunge apa pentru toti, iar in plus mai poti sa pui apa in alt vas de vreo suta de litrii, care sa se integreze in circuit.
Asa te scutesti de cumpararea altor cuburi si poti da banii pe un bazin de 250-300 L pentru pui. Imagineaza-ti 200 de pui de 5cm! Si asta doar de la o pereche.
Unde-i tii pe toti?
Daca-i vinzi cand sunt mai mici te scapi de cei mai frumosi si ramai cu ciurucuri bolnavicioase si urate.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 7:34 pm    Post subject: Reply with quote

Si cand apare o "buba" se duce peste tot icon_frown si atunci sa vezi tu distractie, ca te va costa pierdera cat zece acvarii separate cu tot cu filtrare de care vrei tu. Te-am intrebat de prima data @mariusrudaru, nu cumva sunt micute acvariile tale? Eu am mers pe acvarii de 80 litri, nu neaparat cuburi, cu filtrare pe burete, ce-i drept ceva mai mare si cu schimburi zilnice de max. 75% din volum cu o curatenie generala de1- 2 ori / saptamana (cand nu aveau pui).
Spor la treaba!
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusrudaru
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 26 Nov 2008
Posts: 95
Location: Pantelimon /ILFOV

PostPosted: Thu Feb 12, 2009 8:42 pm    Post subject: Reply with quote

florin am recunsocut ca sutn provizorii cele de acum, deja am dat comanda de 4 bucati 50x 50 x 50
saptamana viitoare sunt gata.
inca o intrebare: e necesar un bec la fiecare bazin sau ajunge becul din camera?
si tre sa las o lumina de veghe cumva?
_________________
Trebuie sa vrei mai mult. Asa razbesti in viata!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hardware & DIY All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Page 2 of 4

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group