Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

melcul in bazinele cu discusi
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  

pro sau contra melcilor in bazinele cu discusi?
pro (orice specie, in orice tip de bazin)
9%
 9%  [ 3 ]
pro (numai pomacea)
37%
 37%  [ 12 ]
pro (numai neritine)
0%
 0%  [ 0 ]
pro (numai in bazine plantate)
21%
 21%  [ 7 ]
melcii nu au ce cauta in bazinele cu discusi
31%
 31%  [ 10 ]
Total Votes : 32

Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Nov 02, 2007 10:52 am    Post subject: melcul in bazinele cu discusi Reply with quote

sunteti pro sau contra coabitarii discusului cu melci, in bazine?

eu am votat "pentru", dar numai in favoarea pomacea. asa cum am mai spus-o candva si pe aquarium.ro, am observat ca dintre toti melcii, el are cel mai inalt grad de mineralizare a "deseurilor". sunt si alte opinii?

p.s. ma refer atat la bazinele plantate, cat si la cele asa-numite "sterile".

p.s.2 orice alta optiune se va introduce in poll. important este sa o formulati...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Fri Nov 02, 2007 2:46 pm; edited 5 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Nov 02, 2007 12:28 pm    Post subject: Reply with quote

Te referi la un bazin plantat sau unul "steril" ? daca ai avut in intentie pe cel "steril", personal cred ca-i putin retorica menirea sondajului, deoarece prin definitie, un astfel de bazin are cu totul alt regim de intretinere in comparatie cu unul plantat. Operatii ca: sifonari, stergerea sticlei, schimburi de apa, etc. sunt chestiuni de care un "steril" beneficiaza daca nu zilnic, la intervale de timp mult mici. Asadar, nu prea vad rostul melcilor in cazul asta... .
Daca e vorba despre un plantat, atunci cred ca rolul melcilor intr-un numar decent tinut sub control, este absolut benefic, cu predilectie cei de substrat pentru o mai buna aerisire a substratului, si a celor de talie mica pentru plante. Pe de alta parte, melcii au si un inconvenient.... cu cat sunt de dimensiuni mai mari, si balele (mucoasele) pe care le elimina sunt de luat in calcul atunci cand plutesc in masa apei si care intr-un final acopera substratul facand corp comun cu acesta, sifonarea fiind aproape imposibila.
Cu voia dvs. ma abtin de la a vota in vreun fel.....


Last edited by menthor on Fri Nov 02, 2007 12:32 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Nov 02, 2007 12:31 pm    Post subject: Melcii Reply with quote

Am votat pro pentru pomacea.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Nov 02, 2007 12:59 pm    Post subject: Melcii de substrat si stafeta Reply with quote

@Menthor: tinerea sub control a melcilor de substrat si a celor "stafeta" aduce cu alergarea pe gheata: cu cat te agiti mai mult, cu atat cazi mai des happy0203 . Am dus lupte grele cu cei de substrat, care mai au un mare dezavantaj: au prostul obicei de a deceda si te alegi in acvariu cu niste cadavre bine ascunse (la care ancistrusii sau altii nu au acces). Raman la pomacea. In ce prveste prezenta melcilor in acvariile sterile, inclin sa-ti dau dreptate (chiar daca nu am experienta in domeniu).
@Adxx: cam care ar fi populatia de pomacea la care efectul de demineralizare ar fi sensibil? (nu glumesc, am mai intalnit ipoteza, care cel putin teoretic mi se pare corecta).
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Nov 02, 2007 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

menthor wrote:
Te referi la un bazin plantat sau unul "steril" ?...
am adaugat un ps si in primul post, pentru a face precizarea ca ma refer la ambele tipuri de bazin.

menthor wrote:
daca ai avut in intentie pe cel "steril", personal cred ca-i putin retorica menirea sondajului...
nici vorba! si in aceasta situatie poti avea o opinie pro sau contra. opinia mea spre exemplu, este pro, cu argumentul ca chiar si in cazul unei intretineri exemplare, una este cand intre doua sifonari, particule fine de hrana neconsumata se altereaza, si alta este cand ai unu - doi "gunoieri" care le "prelucreaza". consider ca s-a subinteles faptul ca este vorba de un numar optim de melci (unu - doi la 50 - 80l - in functie de marime, numar de pesti / vol de apa, scheme de hranire etc.) si nu de o suprapopulare.

p.s. a se lua la cunostinta si p.s.2 din primul post...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
menthor
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 57
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Nov 02, 2007 7:33 pm    Post subject: Reply with quote

in postul anterior am incercat sa dau un raspuns generic, astfel incat sa nu supere pe nimeni, constient fiind ca multi au oratanii d'astea prin acvarii indiferent de care, incercand sa prezint niste realitati constatate.... insa daca vom privi mai realist problema... melcii n-au ce cauta la discusi... sunt factori de risc major, cunoscuti fiind ca mari purtatori de paraziti !.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Dec 02, 2007 12:25 pm    Post subject: Reply with quote

nu avem niciun detinator de neritine? icon_confused
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
gmdh
New entry
New entry


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 15
Location: Radauti, Suceava

PostPosted: Sun Jan 20, 2008 3:50 pm    Post subject: Reply with quote

Eu am trei melci pomacea, si sincer sunt tare multumit de activitatea pe care o presteaza! Ba chiar m-am desis sa-mi mai pun 2. Tomberoane ambulante..nu gluma..Curata absolut tot ce ramane...si sincer nu am abservat ceea ce scria menthor respectiv ca se balesc excesiv..Eu sunt deci pentru agest gen de melci in convietuire cu discusul.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger MSN Messenger
cristim
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 18 Nov 2007
Posts: 110
Location: Timisoara

PostPosted: Wed Feb 13, 2008 12:19 am    Post subject: Reply with quote

Am si eu un pomacea si sunt multumit de randament.
Purtatori de paraziti? Sunt sigur! Dar parca numai ei? Nici discusii nu sunt tocmai "curati". In conditii normale nu cred ca ii afecteaza, doar daca le slabeste imunitatea din alte motive.
Ceva "bale" am observat si eu dar, in bazin fara substrat, m-i se par chiar benefice, pentru ca mizeria se prinde de ele si se poate aspira mai usor.
Deci pro, in bazine fara substrat!
_________________
Totul e in apa......
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Feb 14, 2008 8:08 am    Post subject: Reply with quote

Pomaceea mai mult ma-ncurca decat m-ajuta. Mai am 3 buc. De altii nici nu vreau s-aud. I-am adus in urma cu vreo cativa ani cu niste plante si de atunci ma lupt cu ei sa-i elimin. Odata ajunsi in filtre, mai scapi de ei doar o data cu bacteriile.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Feb 15, 2008 8:24 pm    Post subject: Reply with quote

discusmaniac wrote:
nu stiu ce sa spun despre parerea celor care nu agreaza varianta convietuirii discusilor cu melcii pomacea, eu ii inteleg, depinde ce experiente a avut fiecare.. eu unul sunt fan pomacea(exagerez, desigur,dar nu foarte tare).se intelege ca resping varianta cu alte tipuri de melci, de care si eu ma chinui sa scap si nu reusesc, oricat as "plivi" prin acvarii.ma mir ca cineva(scuze, nu am retinut cine),spune ca nu reuseste sa mai scape de ei,sigur oare se referea la pomacea sau la alti melci pe care eu ii consider paraziti?ca pomacea nu se inmultesc chiar asa "intr-o veselie" si in continuu, plus ca ei cresc destul de mari si repede, si daca vrei sa scapi de ei ii recoltezi usor...sunt pt. pomacea atat in bazinele sterile cat si in cele cu substrat.sunt mai utili chiar si decat asa zisii sanitari, in plus nu tulbura nici apa si au un apetit extraordinar pt. deseurile din acvariu.mucusul pe care il lasa mi se pare insignifiant raportat la beneficiile pe care le aduce in acvariu.eu ii bag si in acvarii cu alte tipuri de pesti, oriunde simt ca este nevoie de ei, si ,cel putin partial, imi rezolva problemele...de exemplu si la acvarii cu pui( nu cand sunt f.mici puii, gen anabantide in primele zile de viata si nici la puii mici de discus nu am incercat).se intampla ca mai mor din pui si pomacea face curatenie imediat, nu apuca sa se descompuna si impreuna cu resturile de pe fund sa deterioreze calitatea apei.adevarat, trebuie avut grija cu "dozajul"melcilor.
referitor la o problema ridicata anterior, in ce cantitate pomacea diminueaza mineralele din apa...foarte inspirat pusa problema asta... pt. ca este o problema cat se poate de reala, pe care eu am experimentat-o fara sa imi propun asta.intr-un bazin de 360 l cu discusi,plante si substrat (bazin de decor) am avut 5 melci pomacea mici.au crescut mari si la un moment dat s-au inmultit. 3 din ei apoi au murit(nu stiu din ce cauza ca nu erau batrani), dar puiutii au crescut usor -usor si au invadat acvariul .initial au fost pana in 100 bucati dar treptat am mai dat din ei sau i-am mai mutat si in alte bazine.am ramas cu vreo 50 buc care au ajuns mari,apoi cu vreo 40...foarte multi, exagerat de multi, dar nu m-am indurat sa ii arunc, ce sa le fac?care credeti ca au fost efectele?primele efecte vizibile au fost, normal, la plante .aproape ca au reusit sa starpeasca ceratopterisul(care cand ii aveam doar pe cei 5 invadau suprafata acvariului si le scoteam saptamanal cam 80% din ele- se inmulteau ceva de speriat) si au fost mai mult sau mai putin afectate si alte plante care nu au frunzele f. "strong".anubiasul nu a avut probleme, evident. initial nici valisneria gigantea, dar treptat-treptat a inceput sa nu le mai mearga bine la plante...am remarcat asta si m-am tot intrebat ce se intampla, acvariul e acelasi, apa e aceeasi, plantele sunt aceleasi, lumina,temperatura..tot era la fel,mai putin populatia de melci. am realizat apoi, corelat si cu alte "fenomene", ca a scazut dramatic( sau cel putin semnificativ) cantitatea de saruri minerale din apa, atat de necesare plantelor si nu numai...toate plantele isi incetinisera subit dezvoltarea, nu prea se mai inmulteau, ramaneau mai mult sau mai putin rahitice... gigantea, care mergea super, se chircise... multe fire ziceai ca sunt de valisneria spiralis, nu mai aratau a gigantea...si inainte frunzele depaseau 2 m, si erau late de vreo 2 cm. si trebuiau rarite din cand in cand, imi populam cu ele alte acvarii...s-a terminat tot...nu mor de tot, dar nu se mai dezvolta. la fel, aponogeton ulvaceus, aveam un exemplar superb, treptat s-a uratit(inainte de vreme, nu cand ii vine lui randul, ca a mai " murit" si a inviat si alte dati. acum a dat iar sa intre in vegetatie, iau bdat la inceput niste frunze promitatoare dar treptat , in loc sa iasa altele mai mari, ele se tot reduceau...precizez ca de un an de zile nu am mai pus substante ajutatoare pt. plante.acum am scos toti melcii am mai lasat doar vreo 7 bucati si cateva ragalii(ramasite) de ceratopteris au inceput sa renasca ...
concluzia:sunt pt. melci, dar numai pomacea, cu concluzia sa fie dine "dozati" in acvarii.
alt raspuns?pai la aprox.330 litri apa efectiv, cam vreo 50 melci pomacea mi-au redus semnificativ in timp mineralele, in conditiile in care schimburile de apa le-am facut mai rar ca inainte, discusii fiind acum maturi si/ sau aproape maturi. pt. cazuri particulare, aplicati si voi regula de 3 simpla.asta in caz ca vreti sa va demineralizati apa cu melci...
parerea mea mi-am format-o din propria experienta si cred ca asta e cea mai importanta.desigurr, e bine sa mai ascultati si pe altii care au avut alt fel de experiente, mai placute sau mai neplacute, si alegeti voi cum sa procedati.sau, puteti experimenta singuri... si ne povestiti si noua experientele voastre, sa inbogatiti topicul...pe curand.


Dragosdiscus wrote:
Nu cred ca melcii au produs o demineralizare atat de drastica. E drept ca prelucrarea resturilor ar putea sa conduca la scaderea nitratilor. Ceva carbonati si minerale fixeaza prin dezvoltarea cochiliei, dar de aici si pana la pieirea plantelor... (am si eu ceratopteris - ambele specii - si vallisneria gigantaea si stiu cat sunt de robuste). Eu as lua mai degraba in calcul "preferintele gastronomice" ale melcilor pentru hrana vegetala.
Nu pot sa te contrazic, pentru ca nu am avut niciodata atatia pomacea, dar i-am mai surprins dandu-se la plante.


discusmaniac wrote:
sunt convins ca si melcii sunt purtatori de paraziti, dar mi-e greu sa cred ca in momentul cand discusii vostri se inbolnavesc( sincer, nu va doresc) melcii sunt principalii vinovati pt. toate belele voastre.sa fim rezonabili, pot fi alte motive mult mai intemeiate, cred ca ponderea melcilor in transmiterea bolilor este destul de mica comparativ cu alte motive care pot aparea.si mai ales ca ei ar fi sursa initiala si cea mai importanta cale de transmitere a bolilor.evident, chiar cred ca problema poate fi reala, dar sa nu exageram...

_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
discusmaniac
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 12 Feb 2008
Posts: 167
Location: onesti-bacau

PostPosted: Sat Feb 16, 2008 2:31 am    Post subject: parerea mea... Reply with quote

totusi,aportul melcilor la proasta dezvoltare a plantelor nu cred ca tine de faptul ca, intr-adevar, melcii se dau la plante...culinar vorbind.plantele nu mi-au disparut, cu exceptia ceratopterisului, din care au mai ramas doar "cotoarele", doar si-au incetinit "activitatea",le mai dau si pui , dar ei sunt rahitici si nu se mai dezvolta cum trebuie, atat ca marime cat si ca intensitate. pai inainte trebuia frecvent sa scot din bazin gigantea si ceratopterisul, ca se facea o jungla,iar acum nu mai am nici o treaba,ca se inmultesc f. greu si puii lor nu mai cresc mari, cum erau plantele-mama.ti-am zis, cu unele exceptii, noile plante gigantea zici ca sunt spiralis, sau chiar mai rau.la ceratopteris e de inteles, ca sunt asa fragede ca si eu daca as fi melc le-as manca cu mare placere...dar gigantea avea frunzele robuste, nu prea aveau cum sa o afecteze asa.plus ca nu vad sa fie mancate frunzele, nici cele mari, nici cele mici, de la noile gigantea. raman la parerea ca s-a modificat ceva in apa, si asta nu vad de unde decat de la nr. mare de melci, au creat un dezechilibru care nu le-a convenit plantelor.si ce ar fi putut sa modifice melcii in calitatea apei?cum spuneai, dragosdiscus, carbonatii, mineralele, nitratii... si poate si altele, mai ziceti voi care...oricum, pe aici, prin zona asta trebuie cautata cauza...posibil sa gresesc, dar cel putin pana o sa ma convinga cineva ca altul e motivul, si care e, asta tind sa cred eu. voi ce ziceti?
_________________
pluteste inainte, si daca drumul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu ti-l va crea intr-adins pt. a-ti rasplati indrazneala(regina Izabela catre Cristofor Columb)
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Feb 16, 2008 12:46 pm    Post subject: Reply with quote

Eu as incerca sa schimb apa mai des si sa cercetez daca pot sa asigur conditiile necesare dezvoltarii tuturor vietuitoarelor a caror prezenta o doresc acolo.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Sep 17, 2008 5:32 pm    Post subject: Reply with quote

Care stii o metoda contraceptiva pentru Neritine? Dupa ce am cauta melcii astia ani de zile... dupa ce ca au costat mai mult decat neonii... mai ca nu as renunta le ei, dar mi-au umplut acvariul de oua. Pe geam, pe decor, pe substrat (ma mir ca nu si pe pesti...) numai bobite albe.
Parca imi fac in ciuda: curat geamul (cu lama ca la altceva nu se desprind) si in urma mea, baietii (adica fetitele) recupereaza...
Macar daca ar iesi ceva din oua...
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Wed Sep 17, 2008 9:46 pm    Post subject: Reply with quote

eu am facut curatenie cu doi botia care ii devoreaza cu placere si scot si puii de melc din cochilie si ii maninca,scapa cei mari.pe unul din ei l-am surprins mutind pietrisul sa ajunga la un melc.si eu am avut crescatorie de melci si am scapat intr-o saptamana cu ajutorul celor doi botia[nu au treaba cu discusii]
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group