Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cat de sigura?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue May 26, 2009 8:09 pm    Post subject: Cat de sigura? Reply with quote

Cat de sigura poate fii aceasta hrana (sau acest fel de hrana) 100% scared0011 nu cred (parerea mea) ?

http://www.reef.ro/catalog/PRODUSE-PT-ACVARISTICA/Hrana-si-vitamine/Tubifex.html

Nu sunt adeptul tubifexului dar sunt foarte curios sa aflu parerea voastra. Si o alta curiozitate cum poate garanta producatorul (si in general producatorii de astfel de produse) ca produsul lui nu este purtator de "ganganii".

Multumesc,
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue May 26, 2009 8:28 pm    Post subject: Reply with quote

eu am dat la pesti tot felul de viermi congelati . Nu am avut decit uneori (foarte rar) probleme cu flagelatele dar nu stiu daca datorita viermilor . Oricum cite unu mai facea flagelate si inainte .Nu stiu ce sa zic de virmii de la firma la care ai pus tu linc deoarece eu am folosit produse de la alte 2 firme .

PS : Pestii mei prefera sa manince mixtura facuta in casa sau mixtura facuta de firmele respective pt discusi,grindal si artemia fata de alte tipuri de viermi congelati.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue May 26, 2009 8:35 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Nu stiu ce sa zic de virmii de la firma la care ai pus tu linc deoarece eu am folosit produse de la alte 2 firme .


Nu conteaza firma eu am postat link-ul ca exemplu.

dragos wrote:
mixtura facuta de firmele respective pt discusi,grindal si artemia fata de alte tipuri de viermi congelati.


Zine si noua mai exact.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 27, 2009 11:46 am    Post subject: salut Reply with quote

Eu dau si nu sunt probleme.La tuby recoltati de prin derele problema este ca sunt purtatori de boli dar se pare ca mai este una, contin si multe metale grele.Am vazut o astfel de derea si nu mai vreau sa vad una.Tuby congelati pe scara industriala se fac in crescatorii speciale safe(cel putin asa zic producatorii).Si noi aveam o crescatorie la Timisoara.Importau oua de tuby, le eclozau si apoi ii trimiteau inapoi, ungurii ii liofilizau si ii impachetau dupa care ajungeau iar la noi.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed May 27, 2009 1:03 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
Tuby congelati pe scara industriala se fac in crescatorii speciale safe(cel putin asa zic producatorii).Si noi aveam o crescatorie la Timisoara.Importau oua de tuby, le eclozau si apoi ii trimiteau inapoi, ungurii ii liofilizau si ii impachetau dupa care ajungeau iar la noi.


Poti sa dezvolti subiectul? Eu nu am auzit de nimeni sa "produca" tubi curati in cantitati industriale. In mediu controlat adica. Legat de treaba cu Timisoara auzisem ca recoltau tubii, ii trimiteau la unguri, aia ii dezinfectau si ii exportau.
Din cate stiu unii ii iradiaza cu radiatii gama sa-i faca "siguri". Nu stiu daca in felul asta se distrug si formele de rezistenta a diversilor paraziti sau bacterii.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 27, 2009 1:45 pm    Post subject: salut Reply with quote

Pai nu prea mai am ce sa dezvolt ca tot ce stiu am scris.Crescatoria de la Timisoara am auzit ca a fost data si la tv.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed May 27, 2009 3:34 pm    Post subject: Reply with quote

Dupa cate stiu eu Tubifex e infectat cu virusi. (Epilepsia Discusilor?)Iar acestia parca nu crapa la congelare, sau? La "Gama",... icon_question sign0163
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed May 27, 2009 3:41 pm    Post subject: salut Reply with quote

Eu am avut discusi cu simptome de epilesie si nu le-am dat tubi.Dar asta nu inseamna ca nu au mancat cand erau pui.Am avut parca si pui facuti la mine care n-au vazut tubi, cu epilepsie.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed May 27, 2009 4:04 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Eu nu am auzit de nimeni sa "produca" tubi curati in cantitati industriale. In mediu controlat adica.


Adica nu sunt FOARTE siguri nu?

Stiu ca sa mai discutat pe aici pe forum dar ai putea sa ne spui mai in detaliu cam ce ar fii sigur si ce nu in materie de hrana congelata.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed May 27, 2009 4:45 pm    Post subject: Reply with quote

Eu de citeva luni (vreo 7-8 ) dau la pesti hrana congelata produsa de o firma olandeza : viermi rosii ,negri,albi,larve de tintar negre ,artemia ,purec ,etc + mixturi facute de ei numite ''discus special ''(facuta din gamarus ,pestisori mici maruntiti,artemia si alte ginganii) si ''discus''(facuta din inima de vita ,spanac ,usturoi si alte alea).
De vreo luna am mai dat la si hrana pt discusi produsa de o alta firma (tot olandeza) care are in compozitie inima de vita ,spanac si inca vreo citeva chestii . Nu cred ca pestii s-au inbolnavit vreodate datorita hranei congelate in special dar nimeni nu te poate asigura ca aceasta hrana e 100% sigura (mai ales daca in timpul transporturilor se mai si dezgheata).
Nu zic numele firmelor deoarece a mai fost un scandal pe forum cu ceva timp in urma din cauza asta si nu vreau sa-mi sara lumea in cap icon_mrgreen
Ca o masura de precautie atunci cind cumperi hrana congelata uita-te atent la ambalaj daca prin pliuri nu e cumva murdar de zeama inghetata (semn sigur ca la un moment dat s-a dezgetat) deoarece chiar daca pachetele sunt sterse cu o cirpa nici un vinzator nu are rabdare sa stearga si intre pliurile dintre capsulele de hrana .
Pestii mei maninca cel mai bine artemia si mixturile pt discusi iar din viermi pe cei albi(dar astia nu prea imi convin mie ca plutesc si majoritatea discusilor nu prea maninca de la suprafata apei).

Oricum daca te apuci sa faci tu o mixtura cum trebuie (retete sunt o gramada pe toate forumurile) vei vedea ca o maninca la fel de bine ca pe hrana pt discusi cumparata .
Deasemenea ai mei sunt innebuniti dupa grindal .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed May 27, 2009 5:30 pm    Post subject: Reply with quote

Eu le dau acum artemia congelata de la Horn si o manaca ca nebuniiiiiiiiii. Ce parere aveti despre hrana congelata de la Hornbach? Ca pret merita in rest?
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed May 27, 2009 6:52 pm    Post subject: Reply with quote

Vad ca deja ti-a raspuns Dragos icon_smile . Greu de spus cu certitudine care cum si ce fel. Eu nu folosesc decat ce-mi fac eu hrana congelata din motive economice in principal. Depinde de mai multi factori ca pestii sa fie sanatosi si e important ca sa aiba un sistem imunitar puternic astfel ca la nevoie sa nu se imbolnaveasca usor. Nici in natura nu mananca hrana sterila. Depinde si de unde vin pestii. Daca au fost hraniti la greu cu hrana vie infestata s-ar putea sa te mire foarte tare cand peste cateva luni - un an o sa faca vreo infectie interna cu toate ca le-ai dat hrana sigura.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed May 27, 2009 9:43 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Dupa cate stiu eu Tubifex e infectat cu virusi. (Epilepsia Discusilor?)Iar acestia parca nu crapa la congelare, sau? La "Gama",... icon_question sign0163

Fiecare organism,chiar virus,are doza lui mortala de radiatii.Problema este ca pentru oameni,nu stiu la discusi,este interzisa comercializarea alimentelor sterilizate cu Gama (risc de contaminare).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu May 28, 2009 7:17 am    Post subject: Reply with quote

Virusul se afla la limita dintre substanta chimica si organism, fiind in fapt o molecula de ARN, motiv pentru care nu capata caracter de fiinta (nastere, multiplicare, moarte) decat in prezenta unei gazde.
Dat fiind structura sa simpla, suporta mutatii majore astfel ca prin iradiere s-ar putea sa ne trezim cu o forma noua, posibil mai agresiva, iar temperaturile la care se presupune ca s-ar distruge orice virus ar distruge si proteinele, vitaminele atc. din hrana, deci am hrani pestii cu nisip.
Singura hrana sigura ar fi deci cea sintetizata integral, de care eu unul n-am auzit. Orice organism viu poate fi purtator (si chiar este) de tot felul de "gajganii" astfel ca singura sansa ar fi incopatibilitatea dintre parazit si gazda (deci sa ne rugam ca tubifezul sa poarte virusi specifici gripei la batracieni icon_lol ), dincolo de aceasta bariera ramanand fragilul sistem imunitar.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu May 28, 2009 8:30 am    Post subject: Reply with quote

Radiatia gamma este de natura fotonica (la fel ca si lumina). In consecinta, un obiect iradiat cu gamma, nu are potential de contaminare radioactiva, ulterior iradierii (fotonii avand masa de repaus zero - adica, dupa ce au cedat energia, dispar). Din cate stiu, gamma chiar se foloseste pe scara larga in industria alimentara (sterilizare, stimularea unor procese de fermentatie). Problema cu producerea de mutatii, si dupa parerea mea, este intr-adevar, o problema...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group