Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Gammarus pulex
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Horia
New entry
New entry


Joined: 29 Mar 2009
Posts: 6
Location: Petrosani H.D.

PostPosted: Wed May 20, 2009 11:30 am    Post subject: Gammarus pulex Reply with quote

Eu persoanl am gasit foate multii gammarus in santurile alimentate de cate un izvor mic si rece de pe langa drumurile forestiere (zona montana) ca care sunt bogate in materiale vegetale in descompunere (adica frunze de fag predominat). Plusul la aceste ape fiind absenta pestiilor deci un risc minim de infestare acvariului cu te felul de porcarii. Colectare eu o fac manual cu un bidon mare si ii aleg acasa prin scurgerea apei prin ciorap de dama (deci imi este destul de greu), daca aveti o idee mai buna de colectare spuneti-mi si mie.

P.S. pentru dragos
Pestii ii ingit intregi nu ii mesteca si doar masculul gammarus este mare fmela este de 3 ori mai mica daca nu mai mult deci un discus adul manaca linistit un gammarus de 6 mm (eu unu ii sortez acasa)
P.S. pentru ADX
Exista tot timpul anului dar maximul este luna in lunile mai si iunie (perioada cea mai prolifica in reeproducere pentru ei) Nu intreba de ce ca nu stiu.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
djale
New entry
New entry


Joined: 07 May 2009
Posts: 7
Location: fagaras

PostPosted: Mon May 25, 2009 1:43 pm    Post subject: Reply with quote

imi puteti pune si mie niste poze cu gammarus sa vad si eu cum arata ca vreau sa merg si eu sa caut. animal0028 sign0009

Last edited by djale on Mon May 25, 2009 1:45 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon May 25, 2009 8:48 pm    Post subject: Reply with quote

Cu placere, poftim.
Horia wrote:
daca aveti o idee mai buna de colectare spuneti-mi si mie.
Si daca pui un borcan cu felii de morcov fiert in parau? Poate ca a doua zi sunt gata sortati.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Tue May 26, 2009 11:47 am    Post subject: Reply with quote

eu le amestec cu hrana gammarus uscat de cind am discusii,si le place .M-am gandit ca le pfera si putin calciu pentru a evita gaurile in cap
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group