Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

osmozator= neaparat?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
icsim
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 May 2009
Posts: 51
Location: bucuresti

PostPosted: Thu May 21, 2009 12:23 am    Post subject: osmozator= neaparat? Reply with quote

Salut sunt nou pe discus club , am vreo 10 ani de acvaristica ... Ma cheama Robert lumea imi zice Icsim si eu ca si multi altii abia m-am apucat de crescut discusi ( cred ca am doar 2luni ) ... si am unele nelamuriri la care sper sa gasesc raspunsul aici .

1 . osmozatorul este neaparat in cresterea discusilor sau pt depuneri sanatoase?
2. cat de des trebuie schimbata apa in cazul in care am un acvariu de 120 L steril cu 6 discusi 5 cm? (filtrul face fata)
3. am inteles ca la depuneri intre specii diferite apar puncte pe discusi sau chiar pete negre care pot dezavantaja acel peste din punct de vedere olfactiv.

ps. dupa ce le dau de mancare mixtura la o zi dupa , pe geam apare ca un fel de ceata nu sunt alge sunt parti din mixtura parca f f minuscule si parca si in acvariu raman paarticele micute ce le aspir cand schimb apa .( apa o schimb cam 30% la doua zile).
STIMA
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 21, 2009 4:10 am    Post subject: Reply with quote

1. Nu. Dar daca n-ai apa buna si vrei sa reproduci discusi vei opta singur pentru osmoza.
2. De cate ori ajunge concentratia de nitrat la 30-50mg/1L.
3. Eu ma ocup de cresterea selectia si reproducerea lor de ca. 12 ani si n-am auzit pana acum sa-i afecteze asa ceva olfactiv. La urmasii obtinuti din parinti de culori deschise apar pigmenti negrii daca parintii se incruciseaza cu varietati de culori mai inchise.
Depunerile sunt efectul normal al prezentei hranei in apa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu May 21, 2009 9:16 am    Post subject: Re: osmozator= neaparat? Reply with quote

icsim wrote:
si eu ca si multi altii abia m-am apucat de crescut discusi

Mda ... multi veniti, putini chemati...
icsim wrote:
... cat de des trebuie schimbata apa in cazul in care am un acvariu de 120 L steril cu 6 discusi 5 cm? (filtrul face fata)

Cum ti-ai dat seama ca filtrul face fata, daca nu realizezi frecventa schimburilor?
icsim wrote:

3. am inteles ca la depuneri intre specii diferite apar puncte pe discusi sau chiar pete negre care pot dezavantaja acel peste din punct de vedere olfactiv.

Punctele negre apar frecvent pe pigeon si derivati. Poate de la "piper" si problema olfactiva happy0203
icsim wrote:

ps. dupa ce le dau de mancare mixtura la o zi dupa , pe geam apare ca un fel de ceata nu sunt alge sunt parti din mixtura parca f f minuscule si parca si in acvariu raman paarticele micute ce le aspir cand schimb apa .

Deci filtrarea nu este chiar asa eficienta. Mixtura este de incredere?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu May 21, 2009 2:01 pm    Post subject: Re: osmozator= neaparat? Reply with quote

Dragosdiscus wrote:
Mda ... multi veniti, putini chemati...
Asta-i una din deficientele pe care trebuie sa le semnam. icon_frown
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu May 21, 2009 2:45 pm    Post subject: Reply with quote

Domnilor, "problema olfactiva" este la cel care miroase (un discus piperat) - eu cred ca asta a vrut sa spuna... (glumesc!)

icsim, punctele alea negre apar numai pe discusii care au in ei "sange de porumbel (pigeon)". Asta este o varietate de discus aparuta in Asia, in urma unei mutatii genetice spontane. Mai multe despre pigeon poti afla din acest interviu.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
icsim
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 May 2009
Posts: 51
Location: bucuresti

PostPosted: Fri May 22, 2009 11:47 am    Post subject: Reply with quote

multumesc sincer pt toti cei ce au raspuns ... o sa-mi iau niste testere zilele astea si o sa ma bag serios pe treaba . STIMA
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group