Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

crescatorie de artemia

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
fishtanck
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 02 Apr 2009
Posts: 97
Location: craiova

PostPosted: Thu Apr 09, 2009 11:14 pm    Post subject: crescatorie de artemia Reply with quote

am gasit un sistem special de incubare dar si de crestere a artemiilor.zice ca in 2 sapt ai artemia matura daca respecti manualul.as vrea sa asigur discusilor mei si hrana vie.a incercta cineva aquabreeder 1000 sau orice alt tip de crescatorie? vi se pare ca merita sa dau 141 de ron pe ea?
_________________
iti ia 2 ani ca sa inveti sa vorbesti si iti trebuie o viata ca sa inveti sa taci!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 12:01 am    Post subject: Reply with quote

In borcanelul ala nu o sa produci suficienta artemie sa inteleaga pestii ceva din ea. Iti ia 2 saptamani la o temperatura mai mare nu la temperatura camerei.

Probabil o sa produci suficient la o tura cat sa le amagesti un pic foamea. Pentru eclozare e OK daca preferi solutii comerciale.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

Mai bine o cumperi. Esi mult mai bine.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 5:23 pm    Post subject: Reply with quote

acvailie wrote:
Esi mult mai bine.


Mult mai bine raportat la ce anume?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Fri Apr 10, 2009 6:05 pm    Post subject: Reply with quote

Raportul dintre cantitate si pret per timp.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Sat Apr 11, 2009 5:49 pm    Post subject: Reply with quote

Are diametru 8cm si inaltime totala 45cm. Volumul efectiv de apa e sub 2litri, iar 2000 000 chisturi de Artemia inseamna cam 6-7g ceea ce e destul pentru a hrani o gramada de pui. Dar pentru crescut Artemia pana la maturitate daca eclozezi toata cantitatea aia de de chisturi e imposibil. Poate doar asa de hobby sa vezi cum cresc artemiile. Din ce practica altii in sistem industrial se poate recolta undeva intre 5-25kg/mc. Raportat la 1-2litri ar insemna cel mult 5-25g o data la doua saptamani, adica un fel de n-ar mai fi.

Se poate ecloza la fel de bine intr-un pet "cosmetizat" un pic. Costurile?? icon_mrgreen
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
septi
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 18 Jan 2008
Posts: 81
Location: Brasov

PostPosted: Wed May 13, 2009 9:01 am    Post subject: Reply with quote

Pentru ca eu de "amorul artei" am incercat sa duc artemia la maturitate intr-un pet de 2l si am reusit dar pot sa iti spun ca nu faci mare treaba cu ea. Multe larve mor pe parcurs si in final ramai cat sa dai o mica masa de artemia. Daca faci un sistem industrial in bazine de ciment atunci da merge treana dar altfel nu (ar trebuii sa ai curte sa poti face asa ceva).
Eu am facut experimentul sa vad cum se inmultesc, in cat timp cresc (mai repede 3 saptamani) si cu ce sa le hranesc. Asa tin de mai bine de un an un borcan experiment in care se produc mai multe generatii de artemia. Pe fund s-a depusun fel de mal din artemia moarta. Hrana nu mai trebuie acum dar la inceput le bagam un praf de spirulina, si acum se dezvolta o alga pe peretele borcanului cu care se hranesc. Sunt la temperatura camerei si la geam, adica au lumina pe tot parcursul zilei.
_________________
Pasiunea conteaza!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group