Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Salcie in acv.

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile
View previous topic :: View next topic  
Author Message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Fri May 01, 2009 10:13 am    Post subject: Salcie in acv. Reply with quote

Buna, am pus acum vreo 10 zile o buturuga de salcie, necojita (deci face germina), nu numai pt. estetic,deoarece arata foarte bine acvariul, ci si din cauza ca contine un pic de acid, si astfel nu numai ca ar duce jos duritatea dar ma gandesc ca ar face apa un pic mai acida...ce ar fi ideal pt. ca totul ar fi natural si n-ar mai trebui sa cumpar subsatante de la petshop.
Inca n-am pus discusii in acvariu, si nici nu ma gandesc sa o fac prea curand, poate dp. 2-3luni.
Unul dintre motive, este ca desi am "tratat-o" cu o perie foarte bine, am tinut buturuga sub un dus cu adevarat HOT tp. de cateva zeci de minute, a facut apa un pic neclara dupa a doua zi ce l-am introdus in acvariu(160Litri).
Am asteptat sa vad ce se intampla, si dp. 5 zile apa s-a limpezit, dar s-a depus pe buturuga ceva subsatnta, arata parca saliva, numai cu culoare alba si se elungeste de pe ea...pe pietrele introduse nu s-a depus nimic.
Se poate ca buturuga sa fi absorbit subsatnta si l-a tranformat in "chestia asta"?

Oricum am aspirat cat de cat azi "chestia" de pe buturuga, si maine am sa incerc sa cumpar un aparat de aerisire ca sa aspire ce a mai ramas.
Am pus si o cantitate buna de sare, si urmeaza ca dp. 2-3 zile de aerisire sa spal buretele si sa schimb apa....si sa incerc cu cate un sanitar, gurami, ancistrus dolichopterus sa vad ce reactie au...daca e bine incerc si cu neon...

Ce credeti?

Imagine: nu a iesit prea bine poza, dar macar se vede un pic si "chestia".
http://img22.imageshack.us/img22/1233/dsc00689fnr.jpg
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Fri May 01, 2009 10:25 am    Post subject: Reply with quote

DIn cate stiu eu este normal sa faca asa, nu mai stiu din ce cauza. Niste melci pomaceea sigur or sa te ajute. Apeleaza si la google, sigur gasesti ceva pe acolo.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri May 01, 2009 10:25 am    Post subject: Reply with quote

Buturugile in mod normal trebui sa fie fierte inainte de a le pune in acv. In cazul salciei daca nu o vei fierbe probabil ca va prinde radacini in scurt timp si vor creste lastarii destul de repede iar frunzele care sunt sub apa vor putrezi . Nu poti sti sigur daca vor rezista pestii in acv cu buturuga respectiva verde decit daca bagi unul in acv sa vezi ce se intimpla....
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Fri May 01, 2009 11:31 am    Post subject: Reply with quote

deja incep sa se desprinde frunzele, dar cred din cauza dusului foarte firebinte...nici nu stiu cum de n-au cazut jos atunci, eu sincer m-am ars rau la mana jumping0039 .
Daca face radacina, nu-i bai, sa fie, numai sa nu afecteze pestii, dar ma gandesc timpu o sa-mi spuna asta.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri May 01, 2009 11:51 am    Post subject: Reply with quote

Scoate-o din acvariu,desfa-i coaja si fierbe-o de doua ori cite jumatate de ora la interval de doua ore,dupa care o lasi in apa rece/calda 24 de ore,o speli si o introduci in acvariu.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Fri May 01, 2009 1:00 pm    Post subject: Reply with quote

Numai pt. indepartarea bacteriilor sau are si alt scop aceasta procedara?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Fri May 01, 2009 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

Are ca scop si "ingreunarea" lemnului ( ca sa nu-ti pluteasca) dar, foarte importanta este igienizarea lui.
DIn ce tin eu minte, se facea astfel cu lemnele netratate:
- se tine scufundat in apa (cu sare ) 1-2 luni
- se fierbe cateva ore bune in apa cu sare, a.i. sa acopere in totalitate lemnul.
Nu stiu de ce te complici cand in comert se gasesc foarte multe lemne deja tratate.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
XabaCs
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 25
Location: Tg.Mures

PostPosted: Fri May 01, 2009 4:18 pm    Post subject: Reply with quote

Mersi mult pt. sfaturi!!!
Nu stiu, pur si simplu are un "look" care m-a prins si are dimensiunea perfecta pt. acvariu...la fel acele lemne tratate si costa...mai bine prefer sa-mi cheltui banii din buzunarul studentesc pe lucruri pe care nu le pot face singur... icon_smile
Lemnul s-a scufundat din ziua a 2-a dp. ce l-am pus in apa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri May 01, 2009 5:07 pm    Post subject: Reply with quote

XabaCs wrote:
deja incep sa se desprinde frunzele, dar cred din cauza dusului foarte firebinte...nici nu stiu cum de n-au cazut jos atunci, eu sincer m-am ars rau la mana jumping0039 .
Daca face radacina, nu-i bai, sa fie, numai sa nu afecteze pestii, dar ma gandesc timpu o sa-mi spuna asta.


In mod normal in acvarii se utilizeaza asa zisul lemn mort care a stat deja mult timp in apa si nu mai pluteste. Buturuga ta e verde si cu frunze oparite pe ea. Asta inseamna hrana pentru bacterii si ciuperci. Asta poate fi si motivul pentru care apare "chestia". Ar trebui cel putin scoase frunzele de acolo pentru ca o sa degradeze apa. Mai ales ca au fost oparite.

Desi nu am incercat sa introduc lemn verde in acvariu dupa fierbere ar trebui sa stea mai multe saptamani in apa curata si sa elimine din substantele care altfel ajung in acvariu si strica calitatea apei.

Par sa fie si ceva tije foarte subtiri acolo. Nu stiu daca se poate numi lemn...inca. E tesut tanar, a fost oparit si cel mai probabil o sa putrezeasca.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Mon May 11, 2009 9:11 am    Post subject: Reply with quote

Deosebit de riscanta folosirea lemnului verde. Nu vreau sa intru in amanunte, dar sa ne gandim numai la mineralele dizolvate in seva. Daca nuturuga ta va vegeta (printr-un miracol) in acvariu, va interactiona inevitabil cu habitatul, iar rezultatul s-ar putea sa nu fie pe placul pestilor.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Acvarii plantate, biotop si specii compatibile All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group