Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

cum aleg o pereche?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Sat May 09, 2009 4:08 pm    Post subject: cum aleg o pereche? Reply with quote

salut,
am si eu 10 discusi din care vreo 4-5 sunt deja maturi zic eu si as vrea sa stiu cum aleg o pereche sa depuna? trebuie sa fie la fel si femela si masculul adica de ex amandoi red marlboro? cum deoesebesc un mascul de o femela ?
multumesc si astept sugestii icon_confused
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat May 09, 2009 6:40 pm    Post subject: Reply with quote

Uite ce spuneam intr-un alt post. Poate te ajuta:
ADX wrote:

......................

1. bazinele pentru reproducatori sa aiba forma cat mai apropiata de cub. un 45 X 45 X 40 (h) cred ca ar fi perfect. puii trebuie sa fie cat mai aproape de parinti, in orice directie s-ar duce. inrtr-un bazin cu o latura lunga, se pot pierde

2. ia de la inceput decizia daca mergi pe varietati rezultate din pigeon (red marlbo, velvet, melon etc), sau pe non-pigeoni. in cazul non-pigeonilor, ai din nou doua variante: una pe albastru, cealalta pe brun. in cazul ambelor variante de non-pigeon, poti combina cu red-turquoise, leopard, snakeskin sau orice alt hibrid non-pigeon.

Daca o sa mergi pe pigeon si derivati, vei avea avantajul ca poti vinde puii mai repede, deoarece se coloreaza mult mai devreme decat non-pigeonii si in felul asta vor avea succes mai mare la public, in special la incepatori, carora chiar le recomand aceste varietati. Mai mult, au timpul de crestere mai scurt (adica se fac mari mai repede). Non-pigeonii se coloreaza abia spre maturitate si au perioada de dezvoltare mai lunga cu vreo 2 - 4 luni. Avantajul non-pigeonilor tine numai de dorinta unui potential client, care vrea neaparat asa ceva...

......................................


_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Sun May 10, 2009 10:22 am    Post subject: Reply with quote

Am inteles dar daca ma ajuti si pe mine sa imi spui care sunt masculi si care sunt femele as fi foarte recunoscator

1 http://img9.imageshack.us/my.php?image=img0207z.jpg
2 http://img9.imageshack.us/my.php?image=img0208bcl.jpg
3 http://img9.imageshack.us/my.php?image=img0209v.jpg
4 http://img9.imageshack.us/my.php?image=img0210gmj.jpg
5 http://img9.imageshack.us/my.php?image=img0211qdg.jpg
6 http://img9.imageshack.us/my.php?image=img0213abz.jpg
7 http://img9.imageshack.us/my.php?image=picture011btc.jpg

ps geamul e murdar nu au pete pe ei! icon_smile
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 10:59 am    Post subject: Reply with quote

nu cred ca te poate ajuta cineva la capitolul asta... icon_smile
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Sun May 10, 2009 11:32 am    Post subject: Reply with quote

chiar nu poate nimeni sa ii deosebeasca?? HELLPPP!! :d
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun May 10, 2009 11:59 am    Post subject: Reply with quote

cryvest wrote:
chiar nu poate nimeni sa ii deosebeasca?? HELLPPP!! :d


Sa-i deosebeasca,nu,iar daca cineva si-ar da cu parerea si sa te induca in eroare iar nu e bine.Cel mai bine este sa-i lasi in pace si se vor alege singuri in perechi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Sun May 10, 2009 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

pai cred ca o sa se aleaga peste vreo 20 de ani!!! ei se alearga unul pe altul zici ca sunt la leapsa si nimic altceva.
oricum io ii am din octombrie si nici nu cred ca sunt inca maturi ca sa se aleaga. mai astept icon_frown
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
harry-ab
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 05 Apr 2009
Posts: 195
Location: Sebes-Alba

PostPosted: Sun May 10, 2009 3:20 pm    Post subject: Reply with quote

Pune-le si tu 2-3 conuri in acvariu, o sa vezi, cand e timpul perechile o sa le ia pe rand in stapanire. Asta bineinteles daca e destul de mare acvariul tau...daca e mic...mai greu!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Sun May 10, 2009 3:55 pm    Post subject: Reply with quote

am un con in acvariu care este de 220 litri. sper sa se aleaga si sa vad cat mai rpd o pereche langa con ! icon_biggrin

ps sa mai pun un con?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Sun May 10, 2009 6:14 pm    Post subject: Reply with quote

Din poze par pui,nu mai mari de un an.

De unde esti?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
cryvest
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 28 Sep 2008
Posts: 42
Location: bucuresti, brancoveanu

PostPosted: Sun May 10, 2009 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

din bucuresti
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun May 10, 2009 8:52 pm    Post subject: Reply with quote

te rog sa treci locatia si la profil icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group