Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pui de discus care refuza tetra discus
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 10:41 pm    Post subject: Reply with quote

In perioada de trecere de la nauplii la mixtura, trebuie facuta cat mai simpla, ca sa ofere siguranta in acceptare, pentru a nu produce pauze in hranire.
Eu as recomanda pentru inceput:
Inima de vita 1kg,
spanac blansat si cat se poate de marunt 300g,
2 galbenusuri crude,
100g indiferent ce granulat pentru discusi,
pentru cine-i suporta mirosul 30-60g usturoi,
2ml vitamine pentru acvarii.
mineralele si le iau din apa.
Cine incepe asa poate progresa in timp cu retete mai complexe, dar e bine sa se rezume la cantitati mici, 500g-1kg, pana cand obsearva cum o accepta pestii.
Compararea rezultatelor obtinute intre hranirea cu granulat si cea cu mixtura trezesc insantaneu la realitate orice pesimist.
In timp ce puii ignora cu desavarsire granulatul imediat dupa hranirea cu nauplii, vor accepta fara rezerve primele portii de mixtura.
Le trebuie cel putin cateva zile sa se obisnuiasca cu granulat, in timp ce la mixtura se vor arunca ca hamesitii dupa a treia hranire. Si asta vor face cat vor traii.
Pentru cine nu vrea sa treaca de stadiul de incepator as recomanda totusi sa hraneasca discusii mai departe cu granulat, dar sa pastreze in gand faptul ca granulatul nu este decat hrana standard, adica mediocra.
Intre granulat si mixtura buna exista diferenta de calitate, dar intre aceste doua si cea mai buna hrana existenta actual pentru discusi e o diferenta enorma.
Pentru cine hraneste actual mixtura si granulat l-as sfstuii sa urmareasca procentul de excremente ramas in bazin dupa hranirea cu granulat si dupa cea cu mixtura. Asa va putea sa vada cat asimileaza pestii din fiecare si se va lamuri repede ce are de facut.
Scriu acestea pentru ca de multe ori cand aspir constatat cu dezamagire ca aspir atata granulat excretat cat le-am dat sa manance, in timp ce dupa hranirea cu mixtura abia daca se aduna ceva.
Bineinteles ca-i mai simplu si mai comod sa arunci un pic de granulat in acvariu, decat sa te pui sa faci o mixtura buna, dar si rezultatele vor fi pe masura straduintei.
valentin_is wrote:
sa FACI nu sa cumperi !!
Asa este. Si asta sustin de fiecare data: nimeni nu le poarta discusilor tai grija asa ca tine insuti.
valentin_is wrote:
Mixtura pe care o cumperi nu prea are legatura cu mixtura de care vorbeste Ioan
Nu trebuie sa se creada ca daca am enumerat ce se poate adauga in mixtura, aceasta ar si fi tot ce pun eu de fiecare data.
Pentru ca in acest caz n-as fi fost atat de neglijent incat sa nu dau si proportiile.
valentin_is wrote:
( despre asta Ioan nu prea vorbeste,.....
Adevarat, dar in schimb am scris aici si oricine intreaba primeste de la mine oricand un raspuns detaliat, fara retineri.
valentin_is wrote:
oare in cit timp a ajuns la reteta pe care o foloseste azi? )
In cativa ani. Timp cu mult mai lung decat dureaza s-o afle cei care citesc aici. Intre timp am mai schimbat cate ceva. Fac mai multe feluri, adaptate la dimensiunile pestilor, mai marunta si mai consistenta pentru pui, mai grosiera si mai usoara pentru maturi. Toti avem imaginatie si idei noi. Totul e sa vrei sa le aplici.
valentin_is wrote:
trebuie sa manince si granule!
De ce? Ca sa fie acvaristica mai simpla? Mda, asta cam asa-i.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 10:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
valentin_is wrote:
trebuie sa manince si granule!
De ce? Ca sa fie acvaristica mai simpla? Mda, asta cam asa-i.

Un motiv pentru care "trebuie" sa manince si granule e ca nu stii unde vor ajunge pestii daca-i dai sau vinzi, e clar ca nu putem tine toti puii pe care-i producem. Mai bine zis nu stii daca nou' proprietar e dispus sa prepare mixtura. Poate ca cine n-are chef s-o faca ....... nu merita sa aiba discusi icon_mrgreen .
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Apr 30, 2009 11:21 pm    Post subject: Reply with quote

Gand la gand icon_biggrin
Si totusi sunt de aceeasi parere in ce priveste instrainarile. Si io le dau granulat la cei pa care-i selectez pentru vanzare. Il mananca, dar vad diferenta, si-mi confirma parerea ca merita sa-mi petrec cate-o noapte, mai ales vara, ca-i mai racoare si nu sa altereaza carnea ca ziua, ca sa fac mixtura pentru urmatoarele trei luni. Asa ca noaptea asta. Abia astept sa-i vad cum s-arunca, dupa ce n-au vazut mixtura de vreo doua luni.
Se terminase si mi-era groaza de atata munca.
Am avut numa maturi si pui mari, de peste 8 luni, dar acum am o tura pe care de vreo doua saptamani ma chinui sa-i prostesc sa manance granulat. Daca nu aveam rezerve de nauplii si artemie congelata,...eram in plop si plopuŽn aer.
Zace granulatuŽ pa funduŽ acvariului de-o ora, cativa mananca-n sila, ceilalti stau pasivi, cu burtile goale, rasfirati prin toata apa si cand ma vad zbiara la mine ca l-i foame. Am mai avut un rest de mixtura, vreo 30g, cand le-am dat prima data, dupa nauplii, nu era unu sa faca mofturi.
Si acuma sa vina careva sa ma convinga ca nu sa obisnuiesc cu granulat nici dupa 14 zile de cand le-am dat mixtura.
Stii ceva? De asa hrana ma lipsesc. (ca ei! icon_biggrin ) Numa cine nu i-o vazut mancand mixtura poate spune ca-i mai bun granulatuŽ. Sau cine-o cumpara de cine stie unde, cum am patit si io. O-ncercat unu, de la care ma aprovizionez cu mancare congelata, larve si artemie, sa ma faca sa cumpar mixtura facuta de el si mi-o dat o portie de proba. Cand am puso-n acvariu m-am trezit c-o pojghita groasa de untura la suprafata apei si nici nu s-or uitat pestii la mixtura lui.
O data am primit, tot de proba, cateva sute de grame de la Wolfgang Tlok, unu dintre aia mari si buni, care nu-si permite sa-si pangareasca numele.
O mancau pestii bine, dar era cam "Piparata", asa ca tot prefer s-o fac io.
S-acuma ma roiesc la bucatarie ca am treaba. Venisem numa sa trag o pipa si ma bucur ca schimbam o vorba. Noapte buna. icon_biggrin
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group