Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

pereche care nu se mai suporta

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mooha919
New entry
New entry


Joined: 05 Mar 2009
Posts: 4
Location: Baia Mare

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 7:25 pm    Post subject: pereche care nu se mai suporta Reply with quote

pigeon şi golden,au depus de 3 ori,intr-un acvariu plantat,icre albe si acum nu se mai suportă.Un sfat vă rog
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 8:22 pm    Post subject: Reply with quote

Incearca sa-i lasi in acelasi acvariu, dar desparte-i c-o plasa de sarma de inox sau izolata cu plastic, ca sa se vada dar sa nu ajunga unul la celalalt. Sa nu fie cumva zincata! Poate fi si de fier curat, chiar daca rugineste, nu dauneaza. Dupa ce se mai linistesc incerci sa vezi ce fac daca scoti plasa. Probabil ca vor depune din nou peste cateva zile.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Mon Apr 27, 2009 1:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mooha919
New entry
New entry


Joined: 05 Mar 2009
Posts: 4
Location: Baia Mare

PostPosted: Sat Apr 25, 2009 8:49 pm    Post subject: Reply with quote

dacă nu-i separ,ce se intămplă,mă gandeam la schimb mascul.Am mai întrebat un prieten zicea ,daca sunt doua femele,dar dupa cum a evoluat depunerea nu sunt doua femele.masculul nu si-a facut treaba,sunt totusi o pereche tănară.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sun Apr 26, 2009 7:26 am    Post subject: Reply with quote

Ce te face sa crezi ca-i unul mascul daca n-a participat la depunere?
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 10:45 am    Post subject: Salut Reply with quote

De o pereche iti dai seama doar cand iti iese primul pui.Ce ti-a scris IOAN cu plasa despartitoare este ok.Daca nici asa nu sunt rezultate, baga-i inapoi in acvariul comunitar si asteapta sa-ti depuna odata acolo, apoi separa-i.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
acvailie
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2009
Posts: 121
Location: Cluj-Napoca

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 7:12 pm    Post subject: Reply with quote

Pot sa fie doua femele si una din ele sa fi luat rolul masculului.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
valentin_is
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Mar 2008
Posts: 152
Location: Iasi

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 7:22 pm    Post subject: Reply with quote

Sigur sunt doua femele. Am avut doua cazuri asemanatoare... aveam 5 femele intr-un acvariu, s-au ales doua " perechi" care depuneau de zor si eram fericit pina cind am adus, intimplator, un mascul. Au inceput sa se bata ca "chioarele"
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mooha919
New entry
New entry


Joined: 05 Mar 2009
Posts: 4
Location: Baia Mare

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 9:33 pm    Post subject: Reply with quote

s-au împacat dupa 3 zile, se pregatesc de depunere am să-i urmaresc,chiar sunt curios
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
petersimpf
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Feb 2008
Posts: 156
Location: Satu Mare

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 7:19 am    Post subject: Reply with quote

valentin_is wrote:
Sigur sunt doua femele. Am avut doua cazuri asemanatoare... "


nu ii sigur ca sunt 2 femele, aveam la un moment dat o pereche care in perioada cand nu avea icre/pui se bateau de imi era mila de ei dar din momentul in care s-au apucat de depus pana le luam puii era cea mai linistita pereche
_________________
www.diskus.ro
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Apr 28, 2009 7:28 am    Post subject: Reply with quote

Disparitia icrelor sau a puilor a fost si la perechile mele cel mai frecvent motiv pentru certuri, in unele cazuri asa de violente incat trebuia neaparat sa-i despart, iar intr-un caz n-am mai reusit sa obtin pui de la ei.
De obicei se impaca dupa cateva zile, cand trebuie sa depuna din nou daca-s despartiti din timp, dar unii daca nu se cearta prea aprig se impaca si daca nu-s despartiti.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Reproducerea discusilor si cresterea puilor All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group