Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

apa de osmoza cu ph 9

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Mar 21, 2009 12:26 am    Post subject: apa de osmoza cu ph 9 Reply with quote

am cumparat de curind un osmozor si din apa cu ph7,8-8 , gh 16 si kh 7-8 imi scoate apa cu ph 9,5-10 (care in citeva min scade la 7,5-7,6 dupa care devine stabil cel putin pt citeva ore ) , gh 0-1 , kh 0-1 . Mi se pare cam ciudat ph ul daca e sa tinem cont de duritate . Osmozorul a ajuns astazi si nu am putut sa las apa mai mult de citeva ore pt a vedea evolutia la ph pe un termen mai lung . E normal sa am aceste valori ale ph ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Mar 21, 2009 6:15 am    Post subject: Reply with quote

S-ar putea sa fie o greseala neobservata.
Se mentioneaza in indicatiile de folosire sa se arunce primele cateva zeci de litri, pentru ca se mai afla substante chimice in filtru, ramase acolo in urma procesului de productie.
Permeatul are in mod normal un pH usor acid, pentru ca se dizolva bioxid de carbon in el, din atmosfera. Clorul distruge membrana. Nu folosi filtrul RO fara filtrul cu carbune activ. Daca stii ca apare clor in apa filtrata mai bine mai ataseaza inca un filtru cu carbune in serie cu cel existent.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.


Last edited by Ioan on Sat Mar 21, 2009 3:05 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Mar 21, 2009 1:30 pm    Post subject: Reply with quote

Intr-adevar primele 3 rezervoare scria ca trebuiesc aruncate . In traducerea in limba romana sarisera astia peste acel pasaj dar in engleza scria .Filtrul are si carbune activ iar apa de la retea rar se intimpla sa contina clor in cantitati mari . Astazi dupa ce am aruncat primele zeci de litri obtinuti am masurat din nou ph . E 7-7,3 la robinetul osmozorului si dupa citeva ore mai scade .kh si gh sunt la fel ca ieri - intre 0 si 1 -
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sat Mar 21, 2009 4:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ai cumva dupa membrana un filtru pe baza de coconut sau vreun mineralizor? Eu am avut asa ceva si le-am scos din functie iar valorile apei sau schimbat semnificativ. Gh,kh =0 , ph = 5,5-6.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Mar 21, 2009 4:22 pm    Post subject: Reply with quote

Nu am mineralizator . Ph este mare cred datorita ph mare al apei care intra (in jur de 8 ) . Dupa ce se filtreaza ph este 7 -7,2 . Daca mai las apa inca o ora doua sa stea ph scade sub 7 . Oricum sunt multumit de filtru deoarece e usor acum sa obtin orice valori doresc la ph si la duritate . Nu am masurat cu solutie ci doar cu ph-metru . E posibil sa fie ceva erori si datorita t mici a apei . In prospectul ph-metrului scrie ca masurarea ph are erorile cele mai mici la 25 grade C iar apa obtinuta de la osmozor are cred cam 10 g C
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Mar 21, 2009 10:36 pm    Post subject: Reply with quote

Permeatul nu contine substante care sa fie in stare sa modifice pH-ul suficient de stabil ca sa poata prezenta siguranta. Dintr-un filtru intact trebuie sa iasa apa cu un rest de saruri si minerale care dau cel mult o duritate generala de cca. 0,7dGH; 18-22µS/cm.
In acest stadiu pH-ul este foarte instabil deoarece sunt suficiente cantitati mici de CO2, care difuzeaza din aer in permeat, ca sa invinga actiunea carbonatilor si sa-l aciduleze. Este suficient sa se aeriseasca cu o piatra de aerisit, ca Ph-ul sa devina din nou aproape neutru.
O valoare relativ stabila a pH-ului se poate obtine abia daca se afla in apa o cantitate suficienta de acid cu concentratie stabila, de obicei tanin obtinut din turba, si carbonati, care sa duca la un echilibru. (CO2-ul nu este stabil in apa in conditiile aflate in acvariu!)
Teoretic s-ar putea ajunge la un echilibbru chiar si daca nu se ridica concentratia carbonatilor, prin adaugarea de tanin in permeat, dar in acest caz este prea mare influenta CO2-ului. Aceasta se poate evita doar prin ridicarea concentratiei carbonatilor pana la nivelul la care CO2-ul din atmosfera nu mai are influenta mare.
De obicei se duce apa la dKH = 2-4, si se aduga tanin pana la stabilizarea pH-ului.
Diferente de temperatura de 10°C nu au influenta semnificativa asupra indicatiei unui aparat de masura. Aceasta-i usor de constatat masurand aceeasi apa la 10 si la 20°.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Mar 23, 2009 4:08 pm    Post subject: Reply with quote

Ph-ul se stabilizeaza undeva in jurul valorii de 6,8-7 . Daca nu intervin cu tanin sau cu alti acizi apa obtinuta prin osmoza ramine stabila la valoarea asta a ph ( am masurat si cu ph-meter si cu solutie ) . Mi se pare cam ciudat deoarece duritatea e undeva in jurul valorii de 0 (intre 0 si 0,25 dkh si dgh intre 0,25 si 0,5 ) si ma asteptam ca la o dkh asa de mica ph sa scada mai mult fara a trebui sa adaug eu acid .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Mar 23, 2009 5:16 pm    Post subject: Reply with quote

Daca carbonatii constituie cca. o treime din duritea generala, iar aceea este sub 1°dGH, variatiile pH-ului depind exclusiv de cantitatea de CO2 care difuzeaza in permeat. (Daca nu se adauga intentionat alte baze sau acizi.)
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Mar 23, 2009 9:13 pm    Post subject: Reply with quote

Ok multumesc . Acum e ceva mai clar . Eu traiam cu impresia ca o duritate mica (DKH) duce automat la un ph mic dar vad ca e putin mai complicat .
As mai vrea niste lamuriri daca nu te superi :
Daca prepar apa (apa de retea + apa de osmoza ) si obtin duritatea si ph pe care le doresc nu e posibil ca atunci cind o bag in acv datorita temperaturii si curentilor din acv sa se elimine CO2 din apa si sa creasca ph brusc ? Ce trebuie sa fac pt a mentine un ph stabil(intre 5,5-7) la dkh = 3-4 ? E de ajuns filtrarea prin turba pina la obtinerea ph dorit inainte de adaugarea apei in acv sau mai trebuie sa intervin si dupa acea ?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Mon Mar 23, 2009 10:53 pm    Post subject: Reply with quote

Daca nu scade dKH sub 2°, pH-ul obtinut cu tanin va ramane stabil atata timp cat nu va aparea alt acid in apa.
Taninul incepe sa actoneze asupra carbonatilor din momentul contactului cu acestia. Reactia chimica dureaza cca. o ora pana la stabilizarea necesara. Datorita faptului ca taninul nu-si schimba proprietatile si concentratia de la sine, asa cum se poate intampla cu CO2-ul, de exemplu datorita eliminarii sale prin aerisirea cu piatra pulverizatoare de aer, sau adaugarii sale intentionate pentru plante, valoarea pH va ramane constanta.
Influenta CO2-ului asupra pH-ului va fi cu atat mai mica cu cat va fi mai mare concentratia de carbonat si tanin.
Aceasta inseamna ca daca se va scadea pH-ul in prezenta unei cantitati mari de carbonat (dKH>4°) folosind mult tanin, va fi nevoie si de o cantitate mare de CO2 pentru a scadea in continuare pH-ul apei.
Aici trebuie mentionata actiunea CO2-ului eliminat in apa de catre bacteriile din filtrul biologic, care nu este de neglijat, daca se hranesc pestii intens.
In acest caz trebuie cunoscuta concentratia maxima de CO2 care poate fi suportata de catre pesti, si cea minima necesara plantelor.
Exista tabele care indica compromisul optim, dar daca apa contine si tanin aceste tabele i-si pierd valabilitatea, din cauza existentei a doua surse de acid, care actioneaza concomitent asupra carbonatilor, ceea ce impune controlul des al valorilor pH-dKH si eventual adaugarea de carbonat, sub forma de bicarbonat de sodiu alimentar, sau apa cu duritate corespunzatoare, caz in care se elimina tanin o data cu scoaterea apei, impusa de schimbul acesteia.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Mar 24, 2009 7:30 am    Post subject: Reply with quote

Merci pt lamuriri .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group