Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

gH; kH
Goto page Previous  1, 2, 3
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Mar 10, 2009 8:23 am    Post subject: Reply with quote

Daca vrei sa faci treaba asta, nu ca lumea ci cum ar fi bine, va fi atat de complicat incat vei prefera probail s-o lasi balta.
Dar daca esti dispus sa faci ceva in plus pentru pestii tai, pot sa-ti explic toata procedura.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 12:40 am    Post subject: ph Reply with quote

Daca vrei poti sa-mi zici, analizez situatia si o sa vad daca merita sau nu sa incerc.

PS: am pus in apa tetra algium cu extract turba si am acelasi ph.... teoretic ar fi trebuit sa scada.........
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 1:21 pm    Post subject: salut Reply with quote

Unde vrei sa scazi Ph-ul?In acvariul in care ai toti pestii sau in acvariul pentru depunere?
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 2:22 pm    Post subject: Reply with quote

Mda,...teoretic,...ar fi trebuit sa scada.
E foarte probabil c-a si scazut, dar insesizabil.
Teoriile dau gres pentru ca pot fi duse cu succes la sfarsit, chiar daca apare o greseala in ele.
Practica nu permite asa ceva.
Cat scade valoarea pH depinde de continutul de carbonati ai apei si de cel de acid din exctractul de turba. Extractul folosit impotriva algelor nu trebuie sa fie neaparat foarte acid. Daca vrei sa obtii o scadere sesizabila a valorii pH, va trebuii sa adaugi turba pregatita anume pentru acest scop.
Pestii suporta greu schimbari prea rapide in aciditatea apei, ori chiar aceasta se intampla daca schimbi apa acida din acvariu cu apa alcalina din retea, bogata in carbonati, care anihileaza acizii din apa acvariului pana la instalarea unui nou echilibru.
Pentru a evita aceasta situatie se pregateste apa pentru schimb aducand-o la acelasi pH ca cel din acvariu, se lasa o ora sa se stabilizeze echilibrul dintre acidul tanic si carbonati, si abia pe urma se face schimbul.
Cum se procedeaza in realitate ramane la latitudinea fiecaruia, in functie de posibilitati, vointa si fantezie. Unii atarna un saculet cu turba in vasul cu apa ce se pregateste pentru schimb, altii pun turba intr-o canistra si filtreaza apa prin ea, ceilalti cumpara extract (nu contra algelor) si-l adauga in apa.
Este de prisos sa amintesc ca daca te apuci de alchimie ai nevoie de un laborator, nu-i asa? (aparate de masura, nu fasii de carton!)
Pentru cine masoara des si mult timp devin curand mai scumpe solutiile decat un aparat de masura.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 8:46 pm    Post subject: Reply with quote

@pcmarius, sunt tare curios sa aflu in ce zona a Brasovului locuiesti de ai aceste valori ale apei de la retea. Eu tind sa cred ca testele facute de tine ti-au dat rezultate eronate. Ca sa te verifici , un simplu telefon la Compania Apa iti va lamuri problema. Din cunostintele mele apa de Tarlungeni are Gh=13, Kh=6, ph=7,5-8. Alte valori, apa de Postavaru Gh=20, Kh=10, pH=8-8,5. Valorile pe care le relatezi au variatii prea mari :
pcmarius wrote:
Apa Acvariu:
NO3 10
NO2 0
GH intre 6-10
KH intre 3-6
PH intre 7.2-7.6

Gh si Kh-ul in urma unor masuratori nu-ti pot da variabile atat de mari.
In alta ordine de idei ca sa scazi ph-ul pe o perioada mai lunga de timp sau ma rog sa-l tii constant trebuie sa tii sub control Kh-ul apei. Adica cu cat acesta din urma creste cu atat si ph-ul va fi mai stabil. In acelasi timp o apa cu un Gh mare nu va putea avea un Kh mic (decat pe perioada scurta de timp - in momentul fierberii).
Daca vrei sa scazi ph-ul iti va fi mult mai usor la o valoare a kh=3 prin filtrarea apei prin granulat de turba, depinde si ce filtru ai .
Iti poti modifica valorile apei prin multe metode , schimb cu apa de RO sau cu apa de ploaie sau prin adaugare de HCL dar aceasta ultima metoda este foarte riscanta si nu ti-o recomand.
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/


Last edited by florinmacri on Wed Mar 18, 2009 8:25 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Mar 11, 2009 10:29 pm    Post subject: Re: scadere ph Reply with quote

pcmarius wrote:
EU am urmatoarele date, facute cu tetra 5 in 1

Apa robinet:
NO3 0
NO2 0
GH 6
KH 3
PH 7.2

Apa Acvariu:
NO3 10
NO2 0
GH intre 6-10
KH intre 3-6
PH intre 7.2-7.6

Am inteles ca daca scad ph scade si kh ceea ce teoretic ar fii bine,, cum pot face asta?


Poate testerul tau 5 in 1 e mai greu de citit? Ai putea sa incerci cu testere cu picaturi. Valorile duritatilor si a pH-ului masurate in acvariu e foarte orientativa. Daca ce ai masurat la robinet e corect nu are rost sa scazi pH-ul. E in regula cum e acum.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
pcmarius
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 04 Mar 2009
Posts: 21
Location: brasov

PostPosted: Sat Mar 14, 2009 6:00 am    Post subject: Reply with quote

Stiu ca sunt mari variabilele de citire dar culoarea de pe tester nu coincidea cu culorile de pe tabelul testerului adica era intre cele 2 culori, une o culoare avea ph 7.2 si cealalta 7.6..teoretic sunt cam proaste testerele sunt jbl 5in 1.....

AM filtru extern, home made, ma gandeam sa iau turba granule sa pun un strat in filtru, dar mi-e sa nu schimbe ph-ul brusc si apoi sa aiba pesti probleme....... sau se pune in functie turba de volumul acvariului, intreb ca astia de la PETshop sunt tare BOLOVANI, inafara de pretul produselor alceva nu stiu.......

@florinmacri Stau pe Zorilor cu Calea BUcuresti..........
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
florinmacri
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 03 Apr 2008
Posts: 109
Location: Brasov

PostPosted: Sat Mar 14, 2009 11:00 am    Post subject: Reply with quote

Pe Vulturului 19, este Dynavit Impex srl, importator si distribuitor produse Sera, de acolo te poti aproviziona cu ce doresti( teste, turba ...etc). Turba nu-ti va scade ph-ul atat de brusc incat sa existe pericolul un soc . Cantitatea de turba se calculeaza intradevar dupa volumul acvariului si interesul pe care-l ai, cat de mult vrei sa scazi ph-ul.
In locatia in care te afli sigur duritatea este mai mare , Gh=13-15, Kh=5-6, ph=7-8,5. Cu un simplu telefon la Compania Apa, poti afla orientativ valorile apei de retea. (sau poate ai drum pe la Piata Dacia )
_________________
http://s274.photobucket.com/albums/jj246/florinmacri/
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Mar 14, 2009 2:42 pm    Post subject: Reply with quote

pcmarius wrote:
astia de la PETshop sunt tare BOLOVANI, inafara de pretul produselor alceva nu stiu...
Nu uita ca ei sunt vanzatori! (Chiar dac-au absolvit cu brio 2-3 facultati. icon_cry) Acvaristii suntem noi. Asa ca noi trebuie sa-i invatam acvaristica pe ei, nu invers. icon_biggrin
Tu faci cum vrei, dar in filtrul biologic nu se pune nici turba si nici alte amfore, ghivece de flori, salam de vara, sau patlagele rosii. Acela are scopul sau bine definit si orice folosire neadecvata acelui scop este neavenita.
Chiar si pentru ca in cazul turbei esti obligat sa deschizi canistra cand vrei s-o inlocuiesti cu alta turba proaspata, ceea ce e din nou gresit, pentru ca, dupa cum e logic, apa se pregateste inainte de schimb, si nu in timp ce se afla pestii in ea.
Bineinteles ca daca incepi sa acidulezi apa acvariului cu turba, cea mai buna metoda de a o face lent este prin a pune turba intr-un saculet de 250g/100L direct in acvariu, pana ajungi la un pH dorit. Pe urma acidulezi apa in vasul in care-o pregatesti pentru urmatorul schimb.
Alt motiv pentru care nu se pune turba in canistra, este ca dac-o pui cumva, cat se poate de daunator, inaintea substratului pe care se afla bacteriile, acelea vor primi acidul din turba direct in obraz, si asta le-ar putea costa viata.
De fapt, daca tot vrei sa te sacrifici asa de mult, ar fi foarte potrivit sa incepi cu filtrarea apei prin osmoza inversa.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3
Page 3 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group