Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Cum ne exprimam asupra calitatii unor produse!?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum
View previous topic :: View next topic  
Author Message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Mar 04, 2009 8:59 pm    Post subject: Cum ne exprimam asupra calitatii unor produse!? Reply with quote

Am splitat topicul in care a inceput discutia. De asemenea, am facut o noua introducere si am adus mici modificari in textul initial, deoarece a fost scos din context.

Fara alte detalii, care chiar nu sunt importante, ideea este ca anumite afirmatii facute pe forum, despre anumite produse, au fost dezavuate de catre persoane ce au interese in a-si vinde marfa respectiva. In consecinta, pentru ca nu pot cenzura numai feedback-urile negative, dand liber numai laudelor, consider ca cel mai corect este sa ne abtinem de la anumite aprecieri, macar in ceea ce priveste produsele comercializate pentru nutritie.

In consecinta:
Va rog sa evitati denumirea produselor in contextul in care se fac si aprecieri (atat pozitive cat si negative) asupra calitatii acestora, pretului etc. De asemenea, va rog sa nu mai faceti clasificari.

Se pot expune in schimb, liste cu diverse meniuri pe care le folositi pentru a va hrani pestii... dar repet, fara aprecieri si mai ales fara grade de comparatie!

Multumesc!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Thu Mar 05, 2009 3:15 pm; edited 4 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 9:31 am    Post subject: salut Reply with quote

Nu sunt angajat la firma respectiva de mancare ca sa-i fac reclama.Daca cineva imi cere o parere eu ii spun ce am facut eu si cu ce rezultate.Asta nu inseamna ca il oblig si pe el sa faca la fel.Eu am crezut ca pe acest site fiecare isi impartaseste din experienta lui, fara sa dea sfaturi din "cartea cartilor".
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 9:33 am    Post subject: salut Reply with quote

Meseria mea este de medic stomatolog.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 12:04 pm    Post subject: Re: salut Reply with quote

drdiscus wrote:
OCEAN NUTRICION - hrana umeda congelata.

Asta numesti tu parere?Puteai sa dai ceva explicatii;bine si intrebarea lui oliver nu merita alt raspuns.Nu te critica nimeni dar niste importatori care nu stiu ce inseamna libertatea de opinie au inceput sa faca pe jmecherii.

ADX nu esti singur,am primit si eu mail sau pm de la diversi pentru comentariile mele in topicul lui Ioan :"Propunere".
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 12:41 pm    Post subject: Reply with quote

Ne cam indepartam de topic, dar merita, caci apare o problema.
ADX wrote:
Va rog sa evitati denumirea produselor in contextul in care se fac si aprecieri (atat pozitive cat si negative) asupra calitatii acestora, pretului etc. De asemenea, va rog sa nu mai faceti clasificari.

Se pot expune in schimb, liste cu diverse meniuri pe care le folositi pentru a va hrani pestii... dar repet, fara aprecieri!

Am avut experiente neplacute, in urma unor astfel de comentarii.

Multumesc!


Adx, nu mai inteleg. Stabilisem pe la inceputurile forumului ca nu facem reclama (sau anti-) dar ne putem exprima parerea despre un produs (conform experientei proprii) sau sa semnalam tepele.
Ce am spus eu depre Ocean Nutrition nu mi se pare nici de rau dar nici de prea bine. Ce contine scrie pe ambalaj, iar valoare incredientelor este cunoscuta de cei interesatiu. Nu am spus ca este prea scumpa pentru ce ofera, am spus doar ca nu e chiar la pretul purecilor uscati.In aceeasi ordine de idei nu ar fi permis sa spunem pe un forum ca Ferrari este scump.
S-a tot discutat pe aici despre alte produse, la care s-au adus numai laude.
Daca cineva s-a simtit ofensat de afirmatiile unora dintre membrii, de ce nu ia legatura cu autorul? As fi curios si eu de ce ar putea iesi de aici. fighting0061
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 3:32 pm    Post subject: Reply with quote

Pentru Dragos si drdiscus:

Voi credeti ca mie imi convine? icon_evil

Oricum, ceea ce va rog este ca in primul rand sa nu se faca excese de exprimare gen "cea mai proasta", "cea mai buna", "cu asta creste cel mai repede" etc.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 7:07 pm    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
Voi credeti ca mie imi convine? icon_evil

Adx, eu sunt convins ca nu-ti convine...
dar, eu am niste drepturi la opinie in tara asta au ba? ce facem ne intoarcem la vremea lu' ciuruitu'?
eu inteleg c-a dat criza in buzunarele lor si la fel de bine ar trebui sa inteleaga si ei ca pe spinarea noastra au facut "cascavalul" si au ajuns mari comercianti.
atata timp cat eu platesc un produs si nu-l primesc moca, am dreptul sa-mi spun opinia. e adevarat, nu ma obliga nimeni sa cumpar acel produs dar, atata timp cat eu platesc pretul produsului afisat la raft fara sa ma tocmesc, nu vad care-i problema.

va rog sa-mi iertati limbajul dar chiar sunt suparat cand vad cum cineva (si cand spun cineva nu ma refer la Adx) incerca sa ma manipuleze pe banii mei.

tare sunt curios de ce si prin ce criterii a fost ales tocmai DCR pentru a i se impune anumite conditii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 7:27 pm    Post subject: Reply with quote

OK, AVETI DREPTATE! LIBER LA OPINIE! (oricum, fiecare o face pe raspunderea lui icon_cool)

Totusi, ramane rugamintea sa nu folositi superlative sau alte exprimari radicale. Asa e bine? icon_cool
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 10:21 pm    Post subject: Reply with quote

ADX este intr-o situatie destul de ciudata dar nu are de ce sa-si faca griji atit timp cit este un forum deschis in care raspunderea si-o asuma fiecare.
Nici cu privire la materialele postate pe net nu am gasit pina acum o lege care sa cenzureze sau sa reglementeze ceva.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 10:30 pm    Post subject: Reply with quote

Totusi e bine sa se abtina lumea sa faca afirmatii extreme . Dar totusi daca se exprima fiecare cum trebuie se poate da de inteles ce vrea sa spuna .
De ex: poate ca ma insel dar parerea mea este ca produsul cutare e foarte bun deoarece .....
La asa ceva nu poate sa zica nimeni nimic.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Thu Mar 05, 2009 10:35 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
.
De ex: poate ca ma insel dar parerea mea este ca produsul cutare e foarte bun deoarece .....
.


Da si eu cred ca asta ar fi cea mai buna varianta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Mar 06, 2009 8:25 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
dragos wrote:
.
De ex: poate ca ma insel dar parerea mea este ca produsul cutare e foarte bun deoarece .....
.


.


Da ...
"Ma scuzati, dar tocmai v-am crapat capul!"
lol01

Ce atata ploconeala, domnilor? @elgreco are perfecta dreptate: daca ti-am cumparat produsul, am dreptul de a-mi exprima parerea. Public. Tov de la firma cu pricina nu au citit niciodata in ZIARE despre produse infecte? Nici despre superlative la adresa altora?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Mar 06, 2009 8:27 am    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:

De ex: poate ca ma insel dar parerea mea este ca produsul cutare e foarte bun deoarece .....
La asa ceva nu poate sa zica nimeni nimic.

Cum sa nu? Bineinteles c-ar putea. Sa zica mersi. Sau sa fie revoltat, dac-ar fi lovit in cap!
Insa la asta:
"poate ca ma insel dar parerea mea este ca produsul cutare e foarte PROST deoarece ..... "
poate sa zica careva ceva, chiar daca-i cu mintea cat de cat intreaga.
Ca are vreo importanta ce zice, sau nu...dac-am fi uniti si ne-am ajuta ar fi ei la mana noastra, nu invers, cum e acum.
E deosebit de important pentru ei si pentru noi sa ramanem obiectivi si sa judecam fiecare apreciere cu sange rece.
Altfel pierd ei clienti, iar noi surse bune de aprovizionare.
Pe scurt:daca vrem sa nu ne batem joc unii de ceilalti, trebuie sa fim cinstiti si onesti. ( icon_lol ) ...but i´m not the only one. (John Lennon)
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Fri Mar 06, 2009 9:41 am    Post subject: Reply with quote

Ioan wrote:
Pe scurt:daca vrem sa nu ne batem joc unii de ceilalti, trebuie sa fim cinstiti si onesti. ( icon_lol )

Asta cred c-ar fi concluzia ce trebuie trasa din aceasta discutie...

E bine ca s-a discutat, pentru mine a insemnat mult sa vad cum pun si altii problema si din majoritatea discutiilor pe care le-am avut (atat public cat si pe privat), nu se poate trage decat o singura concluzie: deci, asa cum spuneam si mai sus, LIBER LA OPINIE! happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Fri Mar 06, 2009 11:50 am; edited 2 times in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Fri Mar 06, 2009 10:45 am    Post subject: Reply with quote

ADX wrote:
asa cum spuneam si mai sus, LIBER LA OPINIE! happy0034

Ma bucur c-ai revenit asupra deciziei de a initiale happy0034 . Mie mi se pare corect sa laud public o marfa de calitate si sa desfiintez, tot public, una proasta. Fara sa ma intereseze ca in urma posturilor mele scad sau cresc vinzarile respectivului produs.
Esentiala ramine buna credinta a cerui care scrie happy0034.
Bineinteles ca exprimarile evident rauvoitoare trebuie extirpate.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Despre forum All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group