Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primii pasi - intrebari, dileme despre discus

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
oliver
New entry
New entry


Joined: 02 Mar 2009
Posts: 4

PostPosted: Mon Mar 02, 2009 8:48 pm    Post subject: primii pasi - intrebari, dileme despre discus Reply with quote

salutare! doar ce am intrat in club si as vrea sa ma lamuriti cu citeva lucruri. au iceput sa ma fascineze discusii de mai multa vreme dar nu am avut curajul sa ma apuc (sunt inca un incepator)asa ca am cumparat un acvariu de 120l si am iceput cu tropicali normali(nu mai dau nume)dar iar mi a incoltit idea de ami lua discusi,asa ca am mai multe intrebari... scot pestii si scap sau ii las?cu apa ce fac o las sau o arunc si incep o noua ciclare? cu substratul ce fac il las sau il scot ?(am pietris de 3mm si as vrea nisip sincer) plantele cred ca le scot ,am auzit ca nu sunt bune ptr discusi tineri.as vrea sa cumpar 6-8discusi ce parere aveti?cu fltrarea ce parere aveti?am un fluval 3 plus. cu oxigenarea?sera 275lh pietresa imi iau calcaroase?cu schimbatul apei si cu aspirarea am inteles ca mai des dar cit de des si pentru cit timp? si nu in ultimul rind cu hrana de care ?si mai des am inteles
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Mar 02, 2009 9:12 pm    Post subject: Reply with quote

Salut si bine ai venit pe forum.

Pe scurt, cateva sfaturi din partea mea:

Incepe cu un bazin "steril". Scoate tot din bazinul de 120 litri, fa un schimb masiv de apa (cca 70 %), asteapta doua zile (avand filtrarea in functiune) si masoara parametrii apei. In functie de valori, mai vorbim.

In 120 litri poti baga cei 6 - 8 pui de cca 5 - 7 cm, pe care ti i-ai propus. In principiu, ar trebui sa faci zilnic un schimb de cca 30%

p.s. te rog sa treci locatia si la profil
p.s.2 o sa mut topicul la "primii pasi in hobby", pentru ca acolo se incadreaza cel mai bine happy0144
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
oliver
New entry
New entry


Joined: 02 Mar 2009
Posts: 4

PostPosted: Mon Mar 02, 2009 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

multumesc pentru primele informatii!am insa o mica intrebare:cind spui tot te referi la absolut tot inclusiv substratul?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Mon Mar 02, 2009 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

Da la tot inclusiv substratul . Daca totusi vrei sa pastrezi acvariul plantat nu iti cumpara pui de discus ci exemplare mature sau aproape mature .Daca pui discusi prea mici in plantat vei avea o groaza de probleme cu ei .
Ai doua variante la fel de bune amindoua ":

1. Cumperi cum ti-a zis adx 6-8 pui de discus la 5-6cm si faci acvariul steril (doar apa si sticla) pina cind cresc astia la minim 9-10 cm dupa care poti sa-ti faci acv plantat sau sa ii tii in steril in continuare.
2. Cumperi 4-5 discusi de 9-10 cm minim si poti sa ii pui direct in plantat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Mar 03, 2009 10:32 am    Post subject: salut Reply with quote

Sfatul meu - scoti doar pestii din acvariul tau si schimbi 70% din apa.Ridici temperatura la 28-29 de grade si bagi 8 pui de discusi.Plantele si buturugile sunt bune pentru pui pentru ca au locuri de ascuns.Cand ii aduci vor fi speriati.Acvariul fara nimic in el, adica doar cu pesti, este un acvariu tehnic, doar pentru ce-i ce vor sa reproduca pesti nu pentru decor.Scoate pietrele calcaroase.Daca respecti 4 reguli de baza iti garantez ca nu vei avea probleme : 1-temperatura 28-29 grade, 2-schimburi partiale de apa 20-30%saptamanal, 3-hrana uscata speciala pentru discusi(de preferat cu ce sunt invatati), 3-i-ai pe toti de la acelasi om si pe toti la aceeasi marime.Succes!
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ginel
New entry
New entry


Joined: 11 Feb 2009
Posts: 6

PostPosted: Tue Mar 03, 2009 10:35 am    Post subject: Reply with quote

Salut ma numesc Ginel si sunt din Braila am un acvariu de 80 delitri si doua de 350 de litri am cumparat 20 de pui de discus pe care i-am tinut in bazinul de 80 de litri doua saptamini dupa care i-am mutat intrun bazin de 350 de litri problema este ca din a doua zi vreo trei dintre ei si-au schimbat culoarea toti maninca mai prost.Rugamintea care o am este sa-mi spuneti si mie unde am gresit si daca exista o cale de remediere.Mentionez ca cei trei cu ,culoarea schimbata sunt la fel.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Tue Mar 03, 2009 1:07 pm    Post subject: salut Reply with quote

Este cam ce s-a scris mai sus.Adica discusii se muta cat mai putin.Le-ai schimbat locul, decorul si le trebuie o perioada sa se acomodeze cu noul bazin, de regula cateva zile, timp in care iti mananca mai putin din cauza stresului.Nu intra in panica si asteapta.In acelasi timp observa-i sa nu apara ceva paraziti pe ei.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Mar 04, 2009 9:05 am    Post subject: Reply with quote

E posibila si o diferenta a parametrilor apei, mai ales la pH. Un 0,5 in plus sau in minus e suficient. Se vor adapta, dar in timp.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group