Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Greva foamei ?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 10:47 am    Post subject: Greva foamei ? Reply with quote

Salut. Asa cum spuneam si in topicul cu acvariul meu, am luata acum 2 luni 6 pestani. S-au acomodat destul de bine. Unii au crescut, 2 au ramas putin in urma. Dar am probleme cu unul dintre ei, care la inceput era si cel mai violent - nu mananca. Ce-i si mai ciudat ca creste si el ( o fi mancand pe ascuns din ce ramane printre plante ?). Este putin mai sperios decat ceilalti. Dar se plimba prin acvariu, "socializeaza" cu ceilalti. Respira normal.
Parametrii apa: PH: ~ 7.4 (imi este f greu sa-mi dau seama daca-i 7 sau 7.5 din testul colorimetric) NO2=0, NO3~20 GH ~4, KH ~5.
Am incercat si cu artemia, si cu 2 tipuri de mancare congelata, hikary
De ieri am crescut temperatura la 31 grade.


Last edited by hans on Wed Jan 14, 2009 12:41 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
ovidiuaylin
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2008
Posts: 253
Location: cluj-napoca

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 12:36 pm    Post subject: Reply with quote

ph cam mare la mine peste sapte nu are voie sa creasca,nu ai mopan in acvariu sau o buturuga care sa-ti tina ph la 6,5?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 12:40 pm    Post subject: Reply with quote

Salut. Am un mopan in acvariu. Dar schimb apa cam 30% la 2 zile si PH-ul sta la 7.0 - 7.4, asa cum este la retea. Discusii i-am luat de la un magazin unde stateau cam in aceeasi apa.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
aarden69
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 26 Oct 2008
Posts: 243
Location: Gheorgheni

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 12:44 pm    Post subject: Reply with quote

Gasesti in magazine turba granulata.ori bagi in filtru,ori bagi un pumn intr-un ciorap si pui asa in apa intr-un colt.masori ziua cealalta ph-ul.cand a ajuns la 6,5 scoti ciorapul.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

Nu mi se pare o metoda foarte sigura asta cu turba - ma gandesc ca daca nu-s pe faza risc sa fac fluctuatii mari de ph ( mai ales cum nu prea stau pe acasa ). Mai bine iau un ph-control si cu o butelie de CO2 si setez cam cat vreau eu ph-ul. Dar oare ceilalti de ce mananca ? El este un red melon. Ceilalti sunt leoparzi si blue diamond. Sa fie el mai sensibil ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 2:04 pm    Post subject: Reply with quote

Daca esti mult timp plecat ti-as recomanda sa creezi o stare stabila in acvariu si sa nu te joci cu CO2 sau turba, ca actiunile lor sunt dependente de factori instabili, si daca le lasi nesupravegheate pot sa-ti faca surprize neplacute.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 2:08 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt plecat cam 8 ore pe zi de acasa - ca orice om cu job icon_biggrin . Mi se pare mai sigur un PH-controller dotat cu senzor de PH si tot ce mai trebuie. Nu ma refeream la bagat CO2 fara acel PH-controller. Am avut ceva experiente cu sistemul fara controller si stiu ce se poate intampla.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 2:26 pm    Post subject: Reply with quote

Daca pH-ul era problema (ma indoiesc, valoarea nu este chiar catastrofala) se mai manifesta la vreun peste si nu la unul dintr-o varietate mai "solida". Poate la blue diamond ca este mai nazuros, nu la ceva provenit din pigeon (red melon).
Nu este obligatoriu sa manance pe ascuns (dilema asta am avut-o si eu), ci pur si simplu sta nemancat. Posibil o luna (depinde de talie), chiar mai mult. Vezi daca are abdomenul supt.
Poate fi si o problema de socializare, pentru ca ai spus ca era cel mai violent; si-o fi gasit nasul?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Wed Jan 14, 2009 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

Abdomenul este normal - adica nu-i supt. De ciondanit - este cam ca intr-o gasca de copii - se bat toti dar nu exista vre-un invingator sau vreunul care sa fie ciuca bataii. Si dupa aceea se impaca. De cand l-am luat a fost mai mofturos la mancare. Ce-i foarte ciudat este ca a crescut putin de cand l-am luat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 9:10 am    Post subject: Reply with quote

Daca abdomenul are conformatie normala inseamna ca totusi mananca. Poate este stresat, sperios de cine stie ce, motiv pentru care nu se repede la mancare. Cand se simte in siguranta, ciugule de pe jos.
E tanar, si-i trece. Nu vad motive de ingrijorare, cu totii mai avem "pase proaste"!
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 4:17 pm    Post subject: Reply with quote

hans wrote:
Abdomenul este normal - adica nu-i supt. De ciondanit - este cam ca intr-o gasca de copii - se bat toti dar nu exista vre-un invingator sau vreunul care sa fie ciuca bataii. Si dupa aceea se impaca. De cand l-am luat a fost mai mofturos la mancare. Ce-i foarte ciudat este ca a crescut putin de cand l-am luat.


Posibil... viermi? Un microscop ar prinde bine pentru confirmare. Altfel poti sa-l stimulezi cu B complex in apa si (sau) in hrana.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Posibil... viermi? Un microscop ar prinde bine pentru confirmare. Altfel poti sa-l stimulezi cu B complex in apa si (sau) in hrana.

Poti te rog sa detaliezi cu viermii ? Am incercat cu acea licoare "minune" fistamin in apa si nu a dat rezoltate. Am incercat si sa inmoi grauntele in ea si acelasi rezultat.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 6:56 pm    Post subject: Reply with quote

Am vrut sa raspund mai devreme dar a fost agitatie pe aici si am cautat niste poze de am inebunit. mad0270

Zici ca abdomenul nu e supt dar totusi nu se omoara cu mancarea si nici nu acrescut cat ar trebui. Daca nu mananca sau mananca foarte putin atunci abdomenul normal ar putea indica prezenta viermilor intestinali, posibil Capillaria. Cand am avut microscop si camera la indemana am mai pozat una-alta. Uite cam cum se vede oul de Capillaria ca sa-ti faci o idee daca reusesti sa procuri un microscop:

http://discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=1382

Fishtaminul nu are cantitativ atatea B-uri ca sa stimuleze apetitul daca pui in apa. Dar e OK de pus in apa atunci cand pestele nu se hraneste sa poata folosi din nutrientii din apa. Preferabil de administrat dupa ce stingi lumina.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
hans
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 23 Oct 2008
Posts: 127
Location: Bucuresti, Crangasi

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 7:14 pm    Post subject: Reply with quote

Deci ideea ar fi sa incerc sa fac rost de un microscop si sa pun acolo kk de la pestanul in cauza sa-mi dau seama daca are sau nu viermi intestinali. icon_eek cam greu. Nici kk nu l-am vazut facand. Sau sa ma uit la orice kk de peste din acel acvariu ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Jan 15, 2009 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

hans wrote:
Deci ideea ar fi sa incerc sa fac rost de un microscop si sa pun acolo kk de la pestanul in cauza sa-mi dau seama daca are sau nu viermi intestinali. icon_eek cam greu.


Da. Greu nu ar fi sa vezi oua de Capillaria ca-s destul de mari si nu ai nevoie de cine stie ce scula performanta. Poate cu "o atentie" la un profesor de biologie la o scoala pe undeva te-ar ajuta. Excrementele trebuie sa fie cat mai proaspete. Teoretic nu mai vechi de 5 minute, asta ca sa mai poti observa si altceva ca ouale nu dispar. Eventual daca reusesti sa faci si niste poze cu ce gasesti si postezi pe forum poate reusim sa-i dam de cap.

hans wrote:
Nici kk nu l-am vazut facand. Sau sa ma uit la orice kk de peste din acel acvariu ?


Infestati e posibil sa fie si altii doar ca nu atat de tare cat sa-i afecteze. Din cate stiu daca pestele nu e slabit si viermii nu se inmultesc peste masura nu reprezinta o problema deosebita. Nu au un ritm foarte rapid de inmultire. Asa ca daca ai ocazia nu strica sa-i studiezi si pe ceilalti. Mai ales daca au primit hrana vie de acolo de unde provin. In principiu o infestare mai puternica ar trebui sa arate o concentratie mai mare de oua in fecale. Dar sunt si alte specii care pot sa paraziteze nu doar Capillaria.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group