Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Roscovanii

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele
View previous topic :: View next topic  
Author Message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Sun Nov 16, 2008 4:15 pm    Post subject: Roscovanii Reply with quote

Salutare,

http://www.discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=1093

au 9 luni si incet, incet incep sa prinda culoare. Ca si dimensiune au undeva la 10-12 cm. Ma cam sperie gandul ca am vre-o 5 femele la un mascul icon_redface .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Sun Nov 16, 2008 7:24 pm    Post subject: Reply with quote

Foarte frumos crescuti happy0034 Se vede treaba ca te-ai ocupat de ei la modul cel mai serios...
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mita_mtu
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Mar 2008
Posts: 57
Location: satu mare

PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:08 pm    Post subject: Reply with quote

si eu am 1 da ce is ?sa-ti traiasca!!!
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
daniel00
New entry
New entry


Joined: 20 May 2008
Posts: 8
Location: suceava

PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:47 pm    Post subject: Reply with quote

fain n-am ce sa zic bravo marius acum vrem sa vedem si pui de la ei.am si eu cativa dar nu arata ca ai tai si inca nu am ce sa postez dar pe viitor voi face si eu niste poze, apropo de cate ori le dai mancare si ce le dai ca arata asa de frumosi ?icon_smile
_________________
informatii despre cresterea si reproducerea discusilor
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Mon Nov 17, 2008 7:45 am    Post subject: Reply with quote

sa ai parte numai de evenimente bune cu ei icon_razz.
frumosi si sanatosi happy0034 animal0028
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Mon Nov 17, 2008 11:41 am    Post subject: Reply with quote

Multumesc!

ADX wrote:
Se vede treaba ca te-ai ocupat de ei la modul cel mai serios...


Asa cum m-am priceput si eu.
Dupa parerea mea cred ca cel mai important aspect cu care trebuie tratata aceasta problema icon_mrgreen este interesul pentru pasiune apoi ciulierea urechilor in directia celor care au mai mancat aceasta paine.
Scrisesem acu ceva vreme intr-un topic ce si cum vreau sa fac. In mare parte am cam respectat cele scrise acolo, cu o mica mare precizare. Am sustinut sus si tare ca ai voi hrani numai cu mixtura si bloodworms. Asa a fost la inceput, atat timp cat am avut mixtura facuta de crescator, dupa care am incercat sa fac eu mixtura icon_redface -> esec total. La 3 luni de zile au facut cunostinta prima oara cu metronidazol. Totul a fost ok, au mai primit un tratament pentru paraziti externi (de la jbl) contra skin flukes si gill flukes. In acest moment situatia este stabila.
Ca si hrana, ca tot am fost intrebat de prietenul Daniel icon_mrgreen (stiu eu unde bate el icon_mrgreen ), un mic jurnal ar arata in felul urmator:
- pana la 3 luni - mixtura 90%, bloodworms 10%;
- de la 3 luni si ceva (dupa testele facute cu mixtura autohtona icon_redface ) au facut cunostinta prima oara cu hrana uscata.
- am achzitionat apoi tetra prima discus;
- apoi a urmat tetra discus cu ceva hrana pentru discusi de la tropical;
- tot timpul am incercat sa am la indemana 2 sau mai multe tipuri de hrana uscata;
La capitolul schimburi de apa, in primele 6 luni apa o schimbam la 2 zile (cu mici exceptii) cu apa statuta tratata cu aquasafe (fara RO). In acest moment schimb apa la un interval de 2 - 4 zile. Schimbul este semiautomat, un schimb de apa cu sifonarea "substratului" dureaza aproximativ 15 minute.
Cat despre chimismul apei: dGh=9, PH=7.5, NO2 si NO3 nu i-am mai masurat de mult (cam de cand am bagat plantele), temperatura 29 gC.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Mon Nov 17, 2008 2:30 pm    Post subject: Reply with quote

marius.a wrote:
- tot timpul am incercat sa am la indemana 2 sau mai multe tipuri de hrana uscata
asta este unul dintre "marile secrete" pentru o dezvoltare armonioasa a pestanilor happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...


Last edited by ADX on Mon Nov 17, 2008 10:12 pm; edited 1 time in total
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bok
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 21 Oct 2008
Posts: 81
Location: BACAU

PostPosted: Mon Nov 17, 2008 6:25 pm    Post subject: Reply with quote

marius.a wrote:
In acest moment schimb apa la un interval de 2 - 4 zile. Schimbul este semiautomat, un schimb de apa cu sifonarea "substratului" dureaza aproximativ 15 minute.


Cam ce volum de apa schimbi odata ?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Mon Nov 17, 2008 6:31 pm    Post subject: Reply with quote

bok wrote:
marius.a wrote:
In acest moment schimb apa la un interval de 2 - 4 zile. Schimbul este semiautomat, un schimb de apa cu sifonarea "substratului" dureaza aproximativ 15 minute.


Cam ce volum de apa schimbi odata ?


Cu aproximatie, 50 de litri la un schimb de apa.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Nov 18, 2008 12:08 am    Post subject: Reply with quote

Pai spune-ne si noua cum faci schimbul semiautomat .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Tue Nov 18, 2008 8:41 am    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Pai spune-ne si noua cum faci schimbul semiautomat .


Salut!

Este un topic mai vechi la sectiunea Hardware unde s-a discutat despre schimbul de apa.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Nov 18, 2008 9:53 am    Post subject: Reply with quote

Stiu topicul respectiv,dar nu la schimbul propriuzis ma refeream ci la toata actiunea:sifonare ,schimb etc.
Mie imi trebuie o ora pentru un schimb partial.Sifonez substratul tragind apa in galeti (aprox.40l) pe care o arunc,apoi vin cu butoiul cu apa proaspata(care a stat la decantat 3 zile) linga acvariu,bag o pompa mica in butoi cu un furtun care merge in acvariu si astept sa se completeze .Toata actiunea dureaza in cel mai bun caz o ora.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
marius.a
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 27 Feb 2008
Posts: 47
Location: Suceava

PostPosted: Tue Nov 18, 2008 11:46 am    Post subject: Scgimb de apa Reply with quote

Am aranjat acvariul in asa fel incat sifonez foarte rapid.
http://www.discus-club.ro/phpBB2/album_page.php?pic_id=1092

In aceasta fotografie se vede cum este setat acvariul. Pe mijloc am plantat un fel de pot din sticla pe care am lipit pietris (1 -2 mm) cu silicon pentru sticla. Potul (3 laturi + baza) - acesta este spatiul lor de joaca. Spatiul ramas liber dintre pot si spatele si lateralele acvariului este umplut cu substrat si ceva plante. In mare, mizeria se aduna in partea dreapta a potului (am orientat retururile la filtre in asa fel), iar practic la schimbul de apa nu trebuie sa sifonez substratul, ci doar sa aspir bine acest pot (operatie destul de usoara). Apa este evacuata printr-un furtun catre sifonul din baie. Apa de schimb este pompata in acvariu cu o pompa destul de puternica (cam 4 minute pentru 50 de litri de urcat in acvariu).
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Nov 18, 2008 10:05 pm    Post subject: Reply with quote

La vremea respectiva am urmarit cu interes progresul acvariului dar acum ,prin sifonare,am crezut ca umbli la ghiveciul din planul profund.
M-am lamurit acum,oricum mult succes.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discusii mei / Acvariile mele All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group