Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

iar se dau discusii bolnavi
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical
View previous topic :: View next topic  
Author Message
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 9:33 am    Post subject: Reply with quote

da, a existat boala asta printre pestanii mei-unii au supravietuit, altii au crapat....combinatia tratamentului- 3 zile + fistamin; si pe urma schimb de apa 30-40% din acvariu + aqutan
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 10:19 am    Post subject: Reply with quote

am cautat pe net si am gasit un tratament pt boala asta : 1g / 8 litri sare de bucatarie fara iod, Sulfat de Neomicina 2 g / 100 litrii, si 100mg = 0,1g / 40 litrii Nitrofurantoin.

Am gasit Nitrofurantoin dar nu se gaseste Sulfat de Neomicina care e un antibiotic din cite stiu si care am inteles ca nu se mai fabrica. Stie careva daca e vreo-un medicament cu care se poate inlocui Sulfatul deNeomicina

Deocamdata am bagat in acvariu si Nitrofurantoin pe linga sare

Din pacate a aparut boala si la un prieten care a luat 11 discusi de la mine .El nu a bagat sare in acvariu(a bagat niste medimor care se pare ca nu ajuta ) si deja au murit 2 pesti deci se pare ca sarea ajuta destul de mult daca nu la stoparea bolii macar la incetinirea evolutiei sale .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 12:19 pm    Post subject: Reply with quote

Rostul tratamentului cu formol era sa fie urmat de antibiotice. Acum e cam aiurea.

Dar daca zici ca evolutia bolii s-a mai domolit poti sa cresti concentratia de sare. 1 lingura la 10l. Nu stiu daca e in regula sa folosesti sare iodata, eu incerc sa o evit. Dar daca influenteaza negativ pestii efectul nu cred sa fie imediat. Merge si sare marina.

Poti sa pui si Oodinopur cu antibioticul si sarea. Sa fie aerarea mai crescuta.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 12:34 pm    Post subject: Reply with quote

P.S.
dragos wrote:
Va trebui sa cumpar un acvariu nou pentru a face tratamentul cu formol deoarece in cel cu discusii am pietris si e si prea mare iar in cel pt tratamente am cei 5 discusi de import .

Nu era bine sa tratezi pesti prospat mutati in cu formol.
ciprian marcu wrote:
Este necesar sa se creasca aerarea in timpul tratamentului si sa nu aplici formol in apa daca ai pesti cu rani, zgarieturi adanci etc.
.......
Din acelasi motiv nu trebuiesc manipulati pestii ci tratati in bazin.


Ioan wrote:
Nu se trateaza pestii prinsi recent in plasa, sau cu leziuni ale stratului de protectie al pielii. (Gelatina)


Unul din avantajele bazinelor fara substrat e ca e mai usor de tratat si controlat o boala. icon_razz
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 1:50 pm    Post subject: Reply with quote

Tohmai din aceste motiv nu am tratat pestii cu formol :
1. Acum sunt intr-un bazin cu substrat si trebuiau mutati
2. Am observat o inbunatatire a starii lor generale dupa tratamentul cu NaCL si dupa ce am adaugat si Nitrofurantoin deja cei ce stateau culcati nu mai stau iar citiva care erau mai putin afectati deja au inceput sa se hraneasca .

Oricum se pare ca tura asta am avut noroc si tratamentul aplicat e unul corect .
O problema mare e calitatea apei (no3 mai precis) care acum 2-3 zile era ok (aveam no3 cca 10mg/l iar acum am no3 cca 250-500mg/l ) .Cred ca datorita mucusului eliminat de pesti care a fost prelucrat de bacterii s-a intimplat fenomenul . Ciudat e ca nu am no2 in apa icon_question si deasemenea mai e ciudat si ca pestii (cei 3 care dau semne de insanatosire) au pofta de mincare cu atita no3 in apa .
Acum sunt intr-o dilema : Nu stiu daca sa fac un schimb de apa deoarece nu mai am decit 5 pastile de 100 mg de Nitrofurantoin(pt inca o doza) si nici nu mai gasesc altele in farmacii sau sa mai las pestii in apa asta imbicsita de no3 inca o zi sau 2 . Apa din acvariu a inceput sa si miroase putin... icon_rolleyes
O mare parte din mucusul de pe ei s-a eliminat dar ... mai e mult pina vor fi ok.

Acum pun si niste poze cu pestii la malformatii si boli. din pacate nu prea au stat la pozat.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ne le mai da mancare in timpul tratamentului. Poate mai gasesti medicament intre timp. Cand schimbi apa sa redozezi sarea si antibioticul. In general antibioticul trebuie reintrodus la 3-4 zile cu schimb de apa aferent. Preferabil 10-12 zile durata tratamentului pentru baie de lunga durata.
Urmareste-i si vezi si cum se comporta, cum respira mai ales si in functie de asta schimbi si apa. Sa pui antibioticul dizolvat inainte sa umpli din nou acvariul, nu dupa.

Nu toate medicamentele distrug bacteriile benefice din filtre. Depinde si de concentratie bineinteles. De asta cred ca bio-filtrarea inca mai functioneaza. Cand ai pus Nitrofurantoin in apa?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 7:15 pm    Post subject: Reply with quote

Stiam ca Sulfatul de Neomicina este antibioticul nr. 1 pe langa Nitrofurantoin in tratamentul epidemiei si se gaseste in farmacie sub forma de praf dar ca sa primesti ar trebui sa te ai bine cu cineva de acolo, nu tot timpul au pe stoc insa pot aduce la comanda.
In timpul tratamentului este afectat filtrul biologic si este recomandat sa se inlocuiasca cu unul mecanic care sa poata aduna rapid mucusul destul de abundent.
Se fac schimburi de apa zilnic ~100% timp de cel putin 10 zile si se reinoieste medicatia la fiecare schimb asa cum zice Ciprian, diluat si inainte de a umple din nou acvariul.
Am pus cateva poze la "boli si malformatii" cu pesti afectati de aceasta boala tot din cauza altor pesti noi veniti de pe meleaguri asiatice.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Fri Oct 17, 2008 7:18 pm    Post subject: Reply with quote

Azi dimineata la ora 8 sau 8 jumate am pus Nitrofurantoin in acvariu si deja la ora asta vreo 5 pesti cauta mincare. La 2 dintre pesti a cazut aproape toata catifeaua dar inca sunt negri tuci iar cei 2 care azi dimineata pareau ca vor da coltul pina la sfirsitul zilei nu mai stau pe o parte si cu toate ca nu se poate zice ca au scapat par mai vioi (daca se poate zice de un peste care sta ascuns intr-un colt si e negru ca taciunele ca e vioi )
@ MARK - Cu schimburile de apa e o mica problema . nu mai am Nitrofurantoin decit pt o singura doza de asta as incerca sa tin apa din acvariu pe care o am acum inca vreo zi sau doua pina elimina pestii cea mai mare parte a mucusului si dupa sa fac un schimb de 100% si sa pun medicatia din nou. Voi mai cauta medicamente si daca voi gasi o sa pot face schimburi de apa zilnic daca nu cred ca nu am alta varianta decit asta pe care am spus-o . Tot ce pot face e sa spal buretele superior din filtrul de 2 sau 3 ori pe zi .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat Oct 18, 2008 5:54 am    Post subject: Reply with quote

Daca gaseste cineva medicamente care se gasesc greu ar trebuii cumparate mai multe si trimise pe la ceilalti care n-au acces la ele.
Tot asa cu sarea. Bineinteles contra cost, si fara sa fie uitata osteneala si bunavointa celui care face efortul.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Oct 18, 2008 12:11 pm    Post subject: Reply with quote

Am reusit sa gasesc astazi si 6 g de Sulfat de Neomicina si inca 2 cutii de Nitrofurantoin . Am facut un schimb de apa (cca 80-85%) dar cam 30 % din apa schimbata a fost direct de la robinet si mi-a fost teama sa adaug aquasafe sa nu anulez efectul medicamentelor .Sper ca au facut astia de la apa economie la Cl astazi . Odata cu schimbul de apa am adaugat si 4g de Sulfat de Neomicina si inca 0.5 g Nitrofurantoin plus sare . Sper sa-si revina pestanii . Poate reusesc sa scap fara sa fie nevoie de popa icon_evil .
Eu initial am avut in acvariu de aproape 7 ori mai multa sare (cca 200 g ) decit se recomanda pentru tratamentul asta si cred ca asta a tinut pestii in viata pina am gasit celelalte medicamente . Acum am adaugat doar cca 30 g asa cum se recomanda pe net pt tratarea acestei boli .
Va spun toate chestiile astea ca sa puteti sa ma avertizati daca gresesc ceva sau cei care cunosc boala asta si au mai tratat-o sa mi spuna daca mai trebuie sa fac ceva in plus .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Oct 18, 2008 3:11 pm    Post subject: Reply with quote

mucusul de pe pesti se elimina din ce in ce mai mult . Acum pestii sunt mult mai curati decit inainte de tratament dar inca sunt inegriti.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Sun Oct 19, 2008 3:04 pm    Post subject: Reply with quote

Fa tratamentul ca la carte (adica asa cum zice Ioan), si sansele de a aduce pestii pe "linia de plutire" sunt mult mai mari daca spui ca ai gasit medicamente. Nimeni nu-ti poate garanta ca pestii or sa scape toti teferi insa eu am avut toti pestii infectati cu epidemia si in prima tura pot sa confirm ca a fost o reusita. A doua infectare am crezut ca nu-i epidemia si am incercat alte tratamente, cu sare, cu oodinopur si pana nu am facut tratamentul corespunzator mi-am injumatatit pestii. Lasa-le lumina stinsa daca vezi ca-i deranjeaza.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Nov 16, 2008 9:19 pm    Post subject: Reply with quote

pina la urma din 9 bolnavi au scapat 8 iar unu cred ca l am omorit eu/Deoarece nu am mai gasit sulfat de neomicina iar 4 dintre discusi nu se insanatosisera dupa tratamentul initial am dizolvat gramul de sulfat care imi ramasese cu niste sare de bucatarie si cu o pastila de nitrofurantoin intr un pahar cu apa ,am cautat un burete cit mai fin pe care l am inmuiat in apa cu medicamente si i am sters cu el pe cei 4 discusi care erau bolnavi mai grav avind grija sa nu le dau cu buretele pe branhii sau pe ochi . Rezultatul s a vazut foarte rapid : 3 s au insanatosit in 2 , 3 zile(citeva zile totusi au ramas pe corpul lor niste mici zgirieturi de la burete) iar unu la care cred ca i am scapat ceva meicament in branhii a murit in citeva ore
Din pacate prietenului meu care a avut si el boala in acvarii i au murit 10 discusi din 11 icon_cry
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Cabinet medical All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group