Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Blue Diamond x Red Alenquer

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Sat Oct 06, 2007 10:59 am    Post subject: Blue Diamond x Red Alenquer Reply with quote

vin cu o propunere in spiritul titlului... pentru noi toti cei care am prins microbul discusului de f. putin timp, cred ca ar fi mai mult decat utile niste informatii legate intr-adevar de genetica acestor pesti, eventual de incrucisarile diferitelor varietati coloristice, etc. stiu ca sunt cativa crescatori aici pe site care sunt mai mult decat "la curent" cu aceste informatii si ne-am bucura sa ni le impartaseasca si noua icon_biggrin
de exemplu, pe mine m-ar interesa ceva de genul:
-pigeon cu snake=pigeon snakeskin
-blue diamond cu alenquer = ? icon_rolleyes
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Oct 08, 2007 12:07 am    Post subject: Reply with quote

Remus, Blue Diamond e recesiv. O sa iasa RED Alenquer poate cu ceva albastru (pe frunte?). Depinde si ce background genetic au cei doi. icon_wink
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Mon Oct 08, 2007 8:33 am    Post subject: Reply with quote

asa ma gandeam si eu,ciprian,la ai mei li s-au colorat fruntea si aripioarele abdominale,dar intr-o nuanta de cobalt icon_eek .
ma rog,eu ma gandeam la un fel de tabel,nu numai acest caz,ci mai multe posibile incrucisari.stiu ca se va spune ca ar fi mai bine sa incercam sa pastram liniile cat mai "curate",dar de multe ori,din greseala,din "nevoie"sau chiar si intentionat iese altceva.am vazut prin diferite posturi discutii de genul"am sa pastrez si eu cativa sa vad ce monstruozitati ies...".asta presupune sa astepti ceva luni bune,pe cand in varianta mea,am avea o idee(chiar daca doar aproximativa)despre cum vor arata acele"monstruozitati".eu personal,nu as numi asa puii respectivi!
daca altii ar fi gandit la fel,acum ne uitam in acvarii doar la heckelul salbatic icon_lol
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Mon Oct 08, 2007 8:03 pm    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
[...]am vazut prin diferite posturi discutii de genul"am sa pastrez si eu cativa sa vad ce monstruozitati ies...".asta presupune sa astepti ceva luni bune,pe cand in varianta mea,am avea o idee(chiar daca doar aproximativa)despre cum vor arata acele"monstruozitati".eu personal,nu as numi asa puii respectivi![...]

stai asa ca m-am prins icon_smile, expresiile imi apartin si-mi asum responsabilitatea lor. daca nu ma inseala memoria, parca cuvantul monstruozitati l-am pus in ghilimele... dar nu mai conteaza.
Remus, pe cat de frumos este un discus "curat", pe-atat de urat este un discus plin cu puncte negre (pistruiat). nimeni nu este dispus sa tina un asemenea exemplar in acvariul lui, nu vad motivul pentru care ar tine asa ceva. la asta m-am referit atunci cand am spus ca am sa pastrez cativa pui din perechea respectiva. sunt curios sa vad ce o sa iasa. e adevarat ca-mi pierd timpul cu ei, dar merg in paralel cu perechea de royal in asteptarea preferatilor mei Blue Diamond.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Mon Oct 08, 2007 10:22 pm    Post subject: Reply with quote

Frumusetea sta in ochii privitorului. Pentru un amic de-al meu Pigeonblood trebuie sa fie cat mai negru. Nu de suparare bineinteles icon_lol icon_lol .

Si un peste "piperat" poate sa afiseze mai putina negreala pe corp daca e tinut in anumite conditii.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Tue Oct 09, 2007 11:17 am    Post subject: Reply with quote

@Ciprian, ai dreptate happy0144 , pana la urma e chestie de gust si cum gusturile nu se discuta... ramane la aprecierea fiecaruia... animal0028
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
remus
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 07 Sep 2007
Posts: 126
Location: tg.ocna,jud.bacau

PostPosted: Tue Oct 09, 2007 6:48 pm    Post subject: Reply with quote

ce observ eu la puii din perechea red alenquer+blue diamond?am cateva exemplare care prezinta niste "anomalii" icon_surprised :dungile verticale sunt ori mai putine de 9,ori(in alte cazuri)sunt intrerupte,sau neparalele,creand diverse modele.nu am la dispozitie decat telefonul,dar fac cumva rost de aparat foto si pun maine niste poze pentru exemplificare.
el greco nu fi suparat,nu o spusesem cu vreo tenta,efectiv cred ce spun:daca n-ar incerca nimeni sa incruciseze diferite strainuri s-ar restrange drastic "domeniul de activitate"si acvariile noastre ar deveni mult mai terne.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Mark
DiscusMaster
DiscusMaster


Joined: 06 Oct 2007
Posts: 104
Location: Arad

PostPosted: Tue Oct 09, 2007 10:19 pm    Post subject: Reply with quote

remus wrote:
ce observ eu la puii din perechea red alenquer+blue diamond?am cateva exemplare care prezinta niste "anomalii" icon_surprised :dungile verticale sunt ori mai putine de 9,ori(in alte cazuri)sunt intrerupte,sau neparalele,creand diverse modele.


Si daca perechea este de aceeasi varietate se mai intampla sa apara printre pui o alta varietate din cauza ca unul din stramosi a fost de varietate diferita, asa ca nu o sa mai ai certitudinea ca din puii puilor tai o sa mai iasa o singura varietate.... daca asta nu te deranjeaza este OK, insa pentru mine ar fi o pierdere de vreme.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Oct 30, 2007 2:40 pm    Post subject: Reply with quote

Dungi neparalele, bifurcate etc. nu sunt ceva neobisnuit la hibrizi. Remus spune-ai ceva de poze icon_question
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Genetica si taxonomie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group