Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

primul meu discus mort

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Aug 06, 2008 9:17 pm    Post subject: primul meu discus mort Reply with quote

Am fost plecat vreo citeva zile de acasa si mi-am lasat discusii doar cu hranitorul automat . Cind m-am intors am gasit un schelet . A murit cel mai mic dintre discusi icon_frown . Nu am fost plecat decit 3 zile si nu-mi explic din ce cauza a murit deoarece cu toate ca asta ajunsese abia la cca 6-7 cm in timp ce restul au cca 9-14 cm nu prezenta nici un simptom de boala cind am plecat. Sper sa nu fie vre-o boala ascunsa ...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Aug 06, 2008 10:20 pm    Post subject: Reply with quote

un lucru e cert: nu a murit de foame!
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Thu Aug 07, 2008 9:57 am    Post subject: Reply with quote

Am incercat sa gasesc explicatia de ce a murit si sunt citeva variante la care m-am gindit dar nici una nu mi se pare chiar plauzibila.
1. am citiva ancistusi in acvariu si ma gindesc sa nu il fi atacat ei . Nu cred totusi deoarece pe astia nu i-am vazut sa atace discusi cu toate ca acum citeva luni am avut un mascul ancistus care ataca discusii .
2. sa il fi omorit alti discusi deoarece era ciuca batailor
3.schimb de apa nu le mai facusem de vreo 10 zile (cam mult cred eu) ca am fost foarte ocupat dar nu cred ca e asta motivul deoarece apa avea caracteristicile bune.

Discusul respectiv il am de 4 5 luni si nu cred ca a avut vre-o boala ascunsa atita vreme
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Aug 07, 2008 11:11 am    Post subject: Reply with quote

1. Ancistrusii au un relativ comportament violent intraspecific. Se mai burzuluiesc la mancare, dar nu am vazut sau macar auzit pana acum de atac al unui ancistrus, mascul sau nu, mic sau mare, asupra unui discus, oricat de piticanie ar fi fost el. Din neamul loricariidaelor, am rezerve asupra plecostomusilor, care au prostul obicei de a se catara pe discusi. Ah, da, si mai e si H. thoracatum care la maturitate e agresiv.
2. Ca element omega in comunitate, e normal sa fie in urma cu cresterea, dar ma indoiesc ca ar fi fost efectiv "ucis in lupta". Violente exagerate la discusi se mai intampla la reproducere, si atunci intre indivizi de rang egal, sau apropiat macar. In rest, e mai mult fanfaronada.
3. Inrautatirea conditiilor ar fi generat ceva manifestari si la ceilalti discusi. Macar o inegrire, lipsa de apetit, ceva .
Nici boala ascunsa nu-i, pentru ca s-ar fi manifestat cat de cat si la ceilalti in tot timpul asta.
Dupa mine, pur si simplu "a pierdut lupta". A fost tarat, subnutrit si asta l-a facut vulnerabil la orice nimicura de flagelat intestinal de exemplu, cu care ceilalti convietuiesc in buna pace. Is one of those things....
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Necrolog All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group