Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

de cite ori se hranesc discusii

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 11:35 pm    Post subject: de cite ori se hranesc discusii Reply with quote

Am citit pe forumuri despre acest subiect dar pun aceasta intrebare pentru ca astazi eu le-am dat de 7 ori mincare si tot parca ar mai fi vrut.A nu se intelege ca le dau atit de putin incit saracii sunt subnutriti.Ii hranesc majoritar cu granule+o masa cu larve chironomus vii;cantitatea de mincare este cam cit consuma in 15 min,iar daca le mai ramine pe fundul acvariului si dupa o jum de ora o aspir.Astazi prima masa a fost la 9_30 si ultima la 22_30.Acum cind le-am stins lumina cereau de mincare(am cam invatat cind vor de mincare).Pentru niste pui eu zic ca nu le strica dar totusi care este limita?
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Jan 09, 2008 11:59 pm    Post subject: Reply with quote

practic, nu exista limita... daca vezi ca mananca, da-le cat poate sa duca. in perioada de crestere este f important ca aiba permanent ceva de digerat. incearca totusi sa te tii de un anumit program.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
viobank
Discusar EROU
Discusar EROU


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 201
Location: BUCURESTI

PostPosted: Wed Feb 06, 2008 12:47 pm    Post subject: Reply with quote

........sa se'' duca'' la necrolog .......... fighting0056
_________________
schimburi dese de de apa = discusi mancaciosi = discusi mari si frumosi
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Fri May 02, 2008 6:50 pm    Post subject: Reply with quote

Eu imi hranesc discusii acum exclusiv cu hrana uscata variind producatorii.
Eu nu contest calitatea hranirii cu mixtura dar din comoditate cred si din faptul ca as fi vrut sa am si artemia ca contracarez un pic efectele mixturii nu le-am dat pina acum.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Sat May 03, 2008 3:21 am    Post subject: Reply with quote

Granulatul poate ca este o hrana mai buna decat orice mixtura, daca ne gandim si la riscurile de inbolnavire. Mi-ar place si mie sa-mi pot permite sa-i hranesc cu granule, dar la cat mi-ar trebuii mie, ramane un vis frumos, asa ca daca ai pesti putini e solutia ideala pentru ei. Mixtura e totdeauna un compromis defavorabil pentru pesti, iar granulele (in special cele scumpe) pentru crescator. Pe masura ce obtin pesti de calitate, pe care-i selectez pentru reproducere, sau salbatici, va trebuii sa incep sa hranesc selectiv, ca n-ar fi logic sa dau mixtura la Heckeli sau la pesti obtinuti in urma unor selectii facute timp de mai multi ani de zile.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group