Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

probl cu primii mei discusi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Ady1
New entry
New entry


Joined: 24 Apr 2008
Posts: 3

PostPosted: Thu Apr 24, 2008 8:17 pm    Post subject: probl cu primii mei discusi Reply with quote

nu am experienta la discusi,ieri(24.04.08) am primit cateva exemplare,am mai tot citit pe net despre ei,dupa introducerea lor in acvariu la 3 ore am observat ca se rod aripioarele,se franjureaza si azi de dimineata am vazut mici pete albe pe ei?,poate sa fie chestia si de la acomodarea exemparelor in noul mediu?,Am un acvariu juwel de 260l,dotat,29grade,un ph de 5,5,alte masuratori nu am facut?Astept un mic ajutor,un sfat.multumesc .
am primit discusi de la un batranel,care ii inmulteste,dar nu are teste de ph,gh etc?deci nu pot sa va dau detalii cu apa din care provin,astazi parca au inceput sa se simta mai bine,au si mancat ceva(artemia vie,si larve de tantar vii),batranelul are el catea principiii in general cand are probleme ,schimba o parte din apa,nu foloseste sera aquatan,nitrivec, etc.Unii dintre pesti isi tin o aripioara lipita de corp,Am folosit aqua safe si easy balance si sper sa se acomodeze,un mic ajutor,sau un sfat daca se poate?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Porcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Apr 2008
Posts: 205
Location: Baia Mare

PostPosted: Thu Apr 24, 2008 8:48 pm    Post subject: Re: probl cu primii mei discusi Reply with quote

Ady1 wrote:
poate sa fie chestia si de la acomodarea exemparelor in noul mediu?,Am un acvariu juwel de 260l,dotat,29grade,un ph de 5,5,alte masuratori nu am facut?
Presupun ca pH-u' in bazinu' tau e mult mai mic decit in bazinu' din care i-ai luat. Daca ai sti la ce pH i-a crescut, ti-as sugera sa-i tii si tu la acelasi pH, da' asa .......
Incearca sa ridici pH-u' la 6, lumineaza slab acvariu ca se simt mai linistiti, nu lasa hrana neconsumata - ideal ar fi sa culegi resturile de hrana dupa fiecare masa, macar la inceput pina se acomodeaza la acvariu' tau si tine-ne la curent. Niste Fishtamin poate fi de ajutor.
_________________
Poze: party0040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Thu Apr 24, 2008 9:17 pm    Post subject: Reply with quote

Sunt simptome caracteristice "crizei de adaptare". Daca mananca, sunt pe calea ce buna. Testele sunt necesare mai ales pe la inceputuri. Acvariul este ciclat?
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Apr 24, 2008 9:22 pm    Post subject: Re: probl cu primii mei discusi Reply with quote

Ady1 wrote:
nu am experienta la discusi,ieri(24.04.08) am primit cateva exemplare,am mai tot citit pe net despre ei,dupa introducerea lor in acvariu la 3 ore am observat ca se rod aripioarele,se franjureaza si azi de dimineata am vazut mici pete albe pe ei?,poate sa fie chestia si de la acomodarea exemparelor in noul mediu?


Daca nu i-ai aclimatizat treptat, foarte lent, se intampla sa se "roada" inotatoarele. Daca-i aduci si-i "arunci" in acvariu cu atat mai mult. icon_rolleyes
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Thu Apr 24, 2008 10:12 pm    Post subject: Reply with quote

Andy1 wrote:
mersi de info,le-am oferit doar hrana vie,s-a consumat(mai am cateva exempl de ramirezi,colisa,beta),le-am dat artemia si larve de tantar,la noi se gaseste hrana vie, fistamin am adaugat azi in acvariu,am sa incerc sa merg sa fac o masurat de ph la domnul de la care i-am primit,sper ca nu am trimis me de mai multe ori,scz


Salutare, Andy si bine ai venit pe forum!

Ca sa continui o discutie, trebuie sa faci click pe "Post reply". Pe "New Topic" faci click numai cand vrei sa lansezi o noua tema de dezbatere.

Bafta cu noii tai prieteni happy0034
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Primii pasi in hobby All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group