Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Am o nedumerire...hrana vie? sau granule?
Goto page Previous  1, 2
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 11:00 am    Post subject: Sau poti gradual Reply with quote

Am uitat.S-a mai scris pe forum... poti incerca sa amesteci in hrana cu care sunt obisnuiti , granule, crescand treptat concentratia.Oricum sa ai mai multe feluri , dupa ce se obisnuiesc.Eu am vreo 12 feluri de hrana(granule si fulgi) dar zic ca un minim 3-4 ar trebui.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 11:34 am    Post subject: Reply with quote

pai stai putin...daca am 20 de feluri de granule,tot aia e...ca le dau un fel...eu ma refeream la congelate,mixtura,granule...NU DOAR GRANULE...
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 12:02 pm    Post subject: Reply with quote

nu-i tot aia... fiecare contine altceva! - granula e forma de prezentare icon_biggrin ca tabletele la medicamente icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 1:25 pm    Post subject: Reply with quote

pai nu stiu...e prea complicat 20 de feluri...eu am larve,mixtura si granule...esentialu.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 1:56 pm    Post subject: Re: Sau poti gradual Reply with quote

Matteo wrote:
Eu am vreo 12 feluri de hrana(granule si fulgi) dar zic ca un minim 3-4 ar trebui.

E clar ca e nevoie de hrana diversificata, dar hai sa ramanem in limitele rezonabilului, caci altfel nu mai intelege nimeni nimic si speriem oamenii care vor sa se apuce de discusi.
Eu zic ca d.p.d.v. calitativ e mult mai usor sa ti sub observatie stricta 2-3 tipuri de hrana decat 12-13 tipuri, caci daca doar una dintre ele nu mai corespunde iti dai peste cap toti pestii.
In concluzie, hranesti discusii cu ce iti e si tie mai la indemana, caci daca esti plecat 10 ore pe zi de acasa, ii hranesti cu granule in hranitor automat, iar seara le dai o masa, doua de mixtura.
Daca vrei sa ii resfeti poti sa ii duci si la Mc Donalds dar nu o sa creasca mai repede sau mai mari.
In alta ordine de idei, rasfatati discusii ca apoi o sa trageti de ei cand incep sa faca mofturi (cine are copii stie ce vorbesc).
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 2:57 pm    Post subject: Reply with quote

pai eu iti dau dreptate...am zis sa le fac si eu pe plac la "copii" mei,le-am dat timp de 2saptamani larve rosi,albe,negre si artemia congelata,frumos...dadeam pe zi cam 3-4mese de congelate si 1-2de granule,cu timpu au inceput sa rareasca granulele,dar tot mananca,dar asa...zici ca in scarba.ACU a fost belea mare icon_lol icon_lol de 4-5zile am ramas fara congelate si pestisorii mei au inceput sa faca mutre la granule si mixtura(tin sa mentionez ca in alea 2sapt,nu le-am dat mixtura) si acu am inceput cu mixtura si granule de 3-4ori pe zi,in primele zile,aspiram acvariile ca putrezea mixtura si granulele pe jos,acu dupa vro 2-3zile,mananca cred ca mai mult de foame granule si mixtura o devoreaza cand o vad icon_mrgreen .deci pana la urma,daca nu au ce manca,tot mananca ceva,dar nu e bine asa...si de azi am facut iar rost de 1KG de larve rosi congelate si o sa le dau asa:
- dimineata 7-8, granule
- pe la 10-11, larve
- pe la 3-4, mixtura
- pe la 8-9, granule
- si pe la 11-12, larve

dar le mai dau si intre mese cate 1 cub de larve sau cateva granule ca tot sunt pofticiosi icon_rolleyes
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sat Feb 20, 2010 10:36 am    Post subject: Reply with quote

Daca ai sti cati crescatori isi hranesc discusii doar cu 2 tipuri de mancare...
Important e ca mixtura sa contina cat mai multe elemente necesare unei cresteri optime iar in complectare sau ca desert mai primesc si granule.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Sun Feb 21, 2010 5:02 pm    Post subject: Depinde Reply with quote

Eu nu fac apologia granulelor.Sa nu fiu inteles gresit... fiecare tip de hrana are valentele ei. Eu ii hranesc cu granule fiindca e mult mai simplu, le dozezi mai bine, le poti "curata" usor daca raman nemancate, nu risc sa faca "deranj stomacal" sau sa-mi introduca vreo boala icon_evil daca e hrana vie/congelata recoltata si nedezinfectata si cel mai important - nu imi creaza deranj in acvariul plantat.Daca as avea steril si hrana vie "curata" - adica fara germeni patogeni - ar fi conditiile ideale.Fiecare ii hraneste cu ce are cu ce poate.Multi ingrijitori le dau doar un singur tip de hrana - mixtura - cu aceeasi reteta (mici diferente)- sau un un singur tip de granule si discusii cresc si nu au nimic impotriva. Stiu pe cineva la Lugoj - are discusi in steril de ani de zile si numai sera discus le da si pestii sunt bine mersi si mananca de sparg. Singura lor sansa sa mai schimbe mancarea e imbunatatirea retetei de la sera. Deci ... nu trebuie sa adoptati decat strategia care va vine la indemana in conditiile pe care le aveti.Oricum eu zic ca alternarea atat a tipurilor(vie/congelata/preparata/uscata) cat si a marcilor/retetelor e buna fiindca fiecare are aportul ei in substantele necesare( se completeaza una pe cealalta) dar cum am spus depinde de conditiile fiecaruia(tipul de acvariu ,timp, volum de apa etc)
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2
Page 2 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group