Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

discusi agresivi

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 8:34 am    Post subject: discusi agresivi Reply with quote

pana mai acum vreo 2 zile am avut in plantat 4 discusi, 2 blue cobalt ( unul de vreo 4 cm si unul de vreo 5) si 2 blue si red ss. in acvariu cu ei mai erau cativa ramirezi si 2 pui de scalar. credeam ca discusii or sa ia bataie non stop de la scalari( stiam comportamentul speciei) dar soarta a fost ca blue cobaltul cel mare sa ii bata pe toti, indiferent de specie. dupa ceva probleme cu cei 2 ss i-am mutat intr-un steril. unul din cei 2 ss a murit asa ca au mai ramas decat 2 bc si un ss. mutandu-i in steril cel agresiv se mai calmase cat de cat dar a inceput din nou sa ii alerge pe ceilalti. culmea este ca si cel mic a inceput sa il cafteasca pe snakeskin. asa ca el ia bataie de la amandoi. ce as putea face sa ii calmez cat de cat? si oscarii care ii am sunt mai calmi decat astia . am reamenajat plantatul in care au fost si ma bate gandul sa ii mut inapoi, pentru ca acvariul unde sunt ei este amplasat cam aiurea.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 11:49 am    Post subject: Separa-i Reply with quote

Separati cu o plasa, placa de plastic etc.Nu ai ce sa le faci ... infara de o anestezie icon_lol icon_lol mai ales cum sunt inghesuiti si nu mai sunt plante unde sa se ascunda
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Dragosdiscus
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 08 Sep 2007
Posts: 670
Location: Targoviste

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 11:50 am    Post subject: Reply with quote

Mai pune vreo 4-5 pe langa ei.
_________________
Hope for the best, expect the worst
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 11:58 am    Post subject: Cel putin Reply with quote

Am remarcat ca daca sunt mai multi in jur de 10 si peste nu mai apuca sa se bata zurbagiul nu mai stie la cine sa se tina...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 3:12 pm    Post subject: Reply with quote

Pastratii cu grija, sa nu le dispara stirpea cumva la batausii aia icon_smile
Pacat ca nu locuiesc in tara sa va invit sa vedeti cum arata acvarii in care nu exista discusi agresivi de multi ani de zile.
Probabil ca multi nici nu va puteti inchipui cum e sa nu fie nici un fel de stres intre ei.
Daca ai unul agresiv poti sa pui oricati cu el, ca tot va intepa in stanga si-n dreapta. Pentru astia exista doar o singura constitutie: singuri in acvariu, sau,...in afara lui.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 3:22 pm    Post subject: Reply with quote

pai ne poti ajuta cu o filmare...:> si asa ne mai clatim si noi ochii prin ce acvarii ai pe-acolo.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
radu777
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 31 May 2009
Posts: 246
Location: Sibiu

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 3:25 pm    Post subject: Reply with quote

dap... zau asa sa intram si noi in universul discusilor fabricati in germania de la un aquamaster ! icon_smile that would be great!
_________________

ai mei
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 3:27 pm    Post subject: Reply with quote

O sa credeti c-am bagat calmante-n apa, icon_lol dar o sa fac io si un film dupa ce cumpar niste baterii la "Power Shot", ca "Canon"-ul 350D nu filmeaza. icon_frown
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 3:37 pm    Post subject: Reply with quote

Ioan,vreau sa stiu si eu...cantitatea de apa din acvariile tale?cate acvarii si si de cati L?sa-mi fac si eu o idee.eu am momentan(incepator ma numesc) un bazin 350L unde tin toti discusii(vro 11,dar din astia 11,doar 2 sunt "majori" adica un mascul de solid blue ss si o femela de white diamond pe la 14-16cm si restu sunt pe la 11-13cm),un cub de reprodus de 125L si un acvariu de carantina de 56L eheim.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 9:08 pm    Post subject: Reply with quote

o solutie ar fi sa ii mut inapoi in acavriul de 165L. poate asa vor fi ocupati sa bata scalarii si sa il lase pe celalalt in pace. daca stiam ca sunt asa agresivi luam carasi sau ramaneam la oscari si jack dempsey.
Matteo : nu mi se par inghesuiti 3 discusi de 5 cm in 40L. in plus de asta au cateva plante pe acolo si locuri unde sa se piteasca.
cristi : slabe sanse sa vezi vreo filmare cu acvariile mele pe net. poate mai pe viitor cand vor mai creste pestisorii . icon_smile
ioan : ar fi buna solutia cu calmante in apa. icon_smile)
dragos : deocamdata raman la astia care ii am acum. trebuie sa ma ocup si de casa si nu mai ramane si de pesti.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sat Feb 20, 2010 9:18 am    Post subject: Reply with quote

La mine in acvariu atita timp cit seful acvariului e in bazin sunt toti foarte calmi . Din pacate cind il scot incep bataile pentru sefie . In general dupa vreo citeva zile se mai calmeaza spiritele dar tot se mai inteapa intre ei din cind in cind . Cred ca linistea intr-un acvariu depinde foarte mult si de caracterul discusului dominant . De exemplu la mine daca e seful in acv si vede pe cite unu ca si-a luat lumea in cap si bate pe altii e suficient sa se duca linga el ca respectivul sa isi stringa aripioarele si sa-i dispara fumurile .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discus - probleme si dileme generale All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group