Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Doamne, oare suntem constienti de tot ceea ce facem?

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bogpro
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 13 Jul 2009
Posts: 20
Location: Bucuresti - Ion Berindei

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 9:33 am    Post subject: Doamne, oare suntem constienti de tot ceea ce facem? Reply with quote

Oare copiii nostri, nepotii, pana la urma indiferent de gradul de rudenie, ne vor ierta ?
Priviti si informati si pe ceilalti, poate vom reusi sa facem ceva, nu dureaza decat 6 minute.
Poate ne gandim putin inainte de a folosi chimicale chiar si in acvaristica.

<div><br>nos_enfants_nous_accuseront<br>by beloutte</div>
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 12:35 am    Post subject: Reply with quote

Dupa al doilea razboi mondial unii "oameni de afaceri" care au profitat din plin de pe urma razboiului au ramas cu o industrie care ramasese fara "obiectul muncii". Asa au aparut in agricultura fertilizantii chimici , insecticide, ierbicide si alte asemenea. Acele companii care s-au reprofilat, sunt acum niste giganti economici care practic fac legea folosind metode nu tocmai ortodoxe. Si cum multi politicieni pe lumea asta sunt corupti viitorul e sumbru.

De curand s-a semnat in favoarea Codex Alimentarius iar cei dintai pupincuristi ai tarii se grabesc sa-l implementeze. Romania este prima tara din cate stiu care face lucrul asta. Tot dobitocii au fost cei dintai care au autorizat Initium, un fungicid experimental sa fie testat aici de prin 2007 iar acum, daca am inteles bine, viticultorii sunt obligati sa stropeasca viile cu "posirca magica" asta in conditiile in care se stie ca este un produs extrem de toxic. Numai lucruri "bune" vor urma. Si asta cum spuneam si mai inainte pentru ca unele companii farmaceutice, de chimicale, si de biotehnologii sa o duca foarte bine.

Daca oamenii ar fi sanatosi, nu s-ar mai vinde atatea medicamente. De de se imbolnavesc oamenii? Pentru ca baga prostii (autorizate) in ei si traiesc intr-un mediu poluat .....in fel si chip. Toate merg mana in mana.

Pe viitor alimentele pentru vanzare vor trebui stropite cu tot felul de prostii si iradiate. Animalele injectate cu hormoni si administrate antibiotice in hrana.....obligatoriu si impus prin lege. Sa mai spunem cine produce "zamarcile", hormonii si antibioticele?
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 11:01 am    Post subject: Reply with quote

Nu-i nimic, daca nu facem noi ceva, de buna voie si inteligent, ca sa reducem populatia globului, o face natura candva, dar atunci dupa cum o taie pe ea capul, nu cum ne-ar fi noua bine.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Thu Feb 18, 2010 5:59 pm    Post subject: Reply with quote

Foametea si poluarea nu au neaparat legatura cu numarul de locuitori in cazul asta. Sunt implicatii mult mai adanci care tin tot de lacomia unora putini la numar dar care au putere financiara si de manipulare.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 1:04 am    Post subject: Reply with quote

Dac-am fi mai putini am fi in stare sa producem cat am avea nevoie fara sa facem uz de tot felul de procedee daunatoare de ridicare a productiei agricole. Si asta-i doar un exemplu din multe altele.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Fri Feb 19, 2010 1:38 am    Post subject: Reply with quote

Inca nu suntem chiar atat de multi ca sa nu ajunga mancarea. Doar Marea Britanie arunca alimente de 10 miliarde de lire sterline anual. In realitate multe din procedeele moderne care "cresc productia" sunt abureli. Sunt inventate doar ca sa aduca firmelor care produc ierbicide, insecticide si seminte profituri mari. Ca si criza financiara, si cea a alimentelor e provocata de marile corporatii care domina piata. Daca cei din tarile sarace ar fi lasati sa faca agricultura nu ar mai urla foamea in ei. Dar banii nu ar mai intra in buzunarele cui trebuie.


In India mii de fermieri si-au luat viata dupa ce au fost convinsi sa planteze culturi modificate genetic, cu promisiunea ca-s mult mai productive. Rezultatul...recolta mai slaba decat cele conventionale la costuri mai mari. Oamenii au intrat in datorii si si-au pus capat zilelor in fel si chip.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Sat Feb 20, 2010 7:40 am    Post subject: Reply with quote

Ciprian Marcu wrote:
Sunt implicatii mult mai adanci care tin tot de lacomia unora putini la numar dar care au putere financiara si de manipulare.


Complet adevarat ! Cam la asta se rezuma totul. Banul ochiul dracului!
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Discutii libere All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group