Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Alegerea filtrelor pentru apa de schimb zilnic
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 9:08 am    Post subject: Reply with quote

Chiar daca discustia a ajuns la un nivel mai avansat decat ma asteptam si le multumesc colegilor de forum pentru informatii, vreau sa revin cu date despre filtrul pe care l-am ales:
FILTRU AQUATOR ROMET – 100 LEI fara TVADescriere
Filtrul se monteaza la bateriile de chiuveta cu doi robineti cu ajutorul unui comutator cu sfera, dispus intre corpul bateriei si pipa bateriei. Furnizarea apei filtrate se face la cerere, prinactionarea comutatorului.
Caracteristici tehnice
Racord G3/4”
Dimensiuni 100 x 100 x 260 mm
Accesorii suport de perete, suport de masa, cheie pentru demontare.
Destinatie locuinte, hoteluri, restaurante
Capacitate de filtrare 4000 litri / 6 luni
Debit 1,9 ÷ 3,8 litri / min.
Tip cartus filtrant Cartus filtrant Aquator Standard – CA01

L-am montat aseara si pot spune:
-duritatea neschimbata
-ph neschimbat
-clorul eliminat cel putin cantitatile considerabile- nu mai miroase si nu se mai simte gustul, test nu am, daca are cineva si e dispus sa vina la o bere data de mine pentru al masura e bine-venit.
-culoarea apei- tulburarea aceea initiala eliminata
Pot spune ca a fost o alegere buna pentru ce-mi trebuia momentan, inclusiv pentru apa de baut. A costat 130 lei.
Revin totusi cu o intrebare. Exista vre-un dispozitiv, pe care sa-l montez la iesirea din filtru care sa-mi incalzeasca apa? Filtrul acvator are prescris a se utiliza doar pentru apa rece. Ma gandesc la un incalzitor electric instant de mici dimensiuni? A folosit cineva?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:59 am    Post subject: Reply with quote

Incalzitoarele instant au puteri de ordinul mai multor mii de Watti, necesita cabluri mai groase, si sigurante mai mari daca functioneaza la tensiunea de 230Volti, iar daca depaseste puterea o anumita limita trebuie sa fie alimentate la tensiunea de 380 de Volti. Daca reusesti sa instalezi un termoplonjor intr-o incinta protejata va trebui sa aiba o putere de cel putin 2 KW ca sa obtii o incalzire cat de cat rapida, la un flux foarte redus al apei, asa ca-i mai rentabil sa incalzesti apa intr-o oala cu incalzitor, ca in cazul asta te scutesti de instalarea unei sigurante care sa decupleze curentul daca nu curge apa. 2L de apa de 95-98°C pot ridica temperatura a 8 L de apa de ca. 12°C pana la ca. 30°C. Eu folosesc o oala cu incalzitor de 1,8kW in combinatie cu o canta de plastic de 10 L. Apa de 8-10° se incalzeste la fierbere in ca. 7 minute. 5,2 kW incalzesc 175L la 30° in ca. 30 min.

_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Tataee
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 03 Nov 2009
Posts: 40
Location: Bucuresti- Universitate

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

Ok merci mult Ioan, e ok varianta cu incalzitul apei. La cat am eu de schimbat in 20-25 de minute termin de strans tot calabalacul si prietena nu mai are ce comenta icon_evil Merci mult!
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 4:06 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu folosesc un termoplonjor din ala rusesc pe care scrie ca are 1500w. Imi incalzeste 10l de apa in cam 10 minute, iar pestii par mult mai ok doar cu apa rece incalzita, asa ca am decis sa renunt la apa amestecata de la robinet. Problema e ca au inceput sa apara niste puncte de rugina pe "elementi" si imi e cam teama sa nu dauneze mai mult decat apa calda.
Din pacate nu pot curata punctele de rugina pt ca sunt in locuri greu accesibile.
Pareri, opinii?
icon_rolleyes
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 4:44 pm    Post subject: Reply with quote

oxizii sunt deja stabili din p d v chimic, asa ca nu vad ce probleme ar putea crea, tinand cont si de faptul ca sunt doar cateva puncte de rugina.
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 5:52 pm    Post subject: Reply with quote

O imagine face cat 1000 de cuvinte... icon_rolleyes

_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 7:13 pm    Post subject: Reply with quote

Tataee wrote:
Revin totusi cu o intrebare. Exista vre-un dispozitiv, pe care sa-l montez la iesirea din filtru care sa-mi incalzeasca apa? Filtrul acvator are prescris a se utiliza doar pentru apa rece. Ma gandesc la un incalzitor electric instant de mici dimensiuni? A folosit cineva?


Am folosit asa ceva. Nu stiu daca o sa gasesti "de mici dimensiuni". Mai toate sunt cam la fel. Ca putere in general variaza intre 1.5-5kW cu doua trepte de putere. Varianta in-line e recomandata pentru ce-ti trebuie tie. http://www.domo.ro/pop_up_zoom?ProdusId=4526 Dar cum spunea si Ioan trebuie instalatie mai "tapana". Priza ceramica cu impamantare, separata si un cablu gros si un stecher de calitate. E mai problematic daca folosesti ambele trepte de putere pentru ca atunci este solicitata mult instalatia. Dar doar cu una din trepte ar trebui sa te descurci daca nu schimbi foarte multa apa. Mai costa si "jucarica" instant 2-300lei, iar cablul si stecher trebuie sa iei separat daca-mi aduc bine aminte.

La ce termoplonjoare se gasesc la noi e mai sanatos sa apelezi la varianta "babeasca", adica sa incalzesti o cantitate de apa filtrata la aragaz si sa o combini cu cea rece in galeata sa ajungi la temperatura dorita. La "fierbatoarele" din comert cablul de alimentare e de calitate jalnica si face "poc" cand ti-e lumea mai draga. Problema e ca nici nu poti sa-l schimbi.

Ioan, a doua poza trezeste banuieli. Te-a suparat cineva? Vrei sa-ti arunci sefu' in aer? icon_mrgreen Cine se uita prea mult la filme ar putea zice ca ai mesterit o bomba. icon_smile

Allex, se cheama ca e din ""inox"". icon_mrgreen E de provenienta dubioasa. E normal sa se mai precipite saruri pe el in timp dar nu sa rugineasca mai ales ca se vand sa-si faca omul o cafea, un ceai etc. acolo unde nu are acces la aragaz.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 8:37 pm    Post subject: Reply with quote

Scopul astuia sigur nu e pt a incalzi cafeaua... icon_lol are 0.5 m. Pot sa continui sa-l folosesc in starea asta? Sau e mai periculos decat apa calda de la robinet.
E din piata, evident ca e de provenienta dubioasa.
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 9:09 pm    Post subject: Reply with quote

Dubioasa sau nu, daca este doar fier cromat sau nichelat e mai bine decat dac-ar fi cupru in joc. Fierul e atat de inofensiv incat e greu sa produci intentionat concentratii daunatoare pestilor. Cat de usor se dizolva cromul si nichelul in apa nu stiu, dar n-as crede ca trebuie sa ne facem griji din cauza asta. Majoritatea incalzitoarelor casnice de apa au corpul incalzitor din cupru cromat. Din cauza caldurii si poate si din cauza altor factori, dupa cativa ani, in functie de cat de intens este folosit, invelisul protector de crom se desprinde si ramane cuprul in contact direct cu apa, ceea ce nu vede utilizatorul decat daca-l demonteaza. Se stie ca cuprul face parte din categoria metalelor cu actiune daunatoare asupra sanatatii. Pe interiorul tevilor folosite la distributia apei se depune un strat de calcar care fereste apa de contactul direct cu metalul, ceea ce nu-i cazul in incalzitoare, unde permanenta dilatare si contractare a spiralei, din cauza diferentelor mari de temperatura, ingreuneaza aderarea calcarului la suprafata de metal, sau produce rupturi in scoarta de calcar, permitand accesul apei la cupru.
Ciprian Marcu wrote:
Ioan, a doua poza trezeste banuieli. Te-a suparat cineva? Vrei sa-ti arunci sefu' in aer? icon_mrgreen Cine se uita prea mult la filme ar putea zice ca ai mesterit o bomba. icon_smile
Stai linistit Ciprian ca ce vezi tu in poza aia nu mai e demult realitate. In urma cu cateva saptamani am scos rezervorul de 1000L si am renovat si modificat toata instalatia. In cutia alba este un releu de putere mai mare, care cupleaza curentul la incalzitor, ca sa nu prajeasca curentul de 23A contactele termostatului. Acestea mai actioneaza doar bobina releului.
Mai am doar un vas de 220L pentru apa potabila si unul cu acelasi volum pentru permeat, iar apa pentru schimb o amestec si o incalzesc intr-un vas mai mic, de 175L. In locul rezervorului sta acum un congelator barosan in care tin mancarea pentru pesti. Nu-i nici o intentie subversiva in aranjamentele din baia mea. icon_smile
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Allex
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 Dec 2009
Posts: 47
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:29 pm    Post subject: Reply with quote

Multumesc pt explicatie Ioan, am sa incerc sa racai suprafata unde e rugina si sa investighez daca e cupru sau altceva...E un incalzitor rusesc de 30 lei din piata. Ma gandesc ca nu au pus cupru pt ca stiu ca e un metal scump.
_________________
google "problemefiat"
Discusii mei
acvariu
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 2:49 am    Post subject: Reply with quote

Daca folosesti un material mai moale decat cel al suprafetei, de ex. lemn dur, plastic, burete aspru, poti sa dai jos petele de rugina fara sa zgarii metalul.
Se impune intrebarea: daca ar fi intr-adevar cupru, ar dauna pestilor sau celorlalte vietuitoare cantitatea care se dizolva in apa in cele cateva minute in care este folosit incalzitorul?
Sunt aproape sigur ca nu se poate masura concentratia cu un test pentru apa din acvarii.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
ADX
Admin
Admin


Joined: 02 Sep 2007
Posts: 1289
Location: Bucuresti

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 12:16 pm    Post subject: Reply with quote

Eu cred ca nu ar dauna, si as aduce ca argument faptul ca tabla din care sunt confectionate alambicele traditionale este de cupru... si in tara asta se bea tuica la greu... icon_wink
_________________
NOUA GALERIE FOTO
Regulamentul forumului DCR
too old to rock'n'roll...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 12:35 pm    Post subject: Reply with quote

cromul si nichelul nu dauneaza in mod sigur deoarece nu dau reactii cu apa (cu O2 sau H ) Practic inoxul este un aliaj al fierului cu Cr si cu Ni (principalele elemente deoarece mai contine si altele ) .Cu cit aliajul are mai mult Cr si mai ales Ni cu atit inoxul este mai de calitate . Probabil ca rezistenta respectiva este din otel si este cromata .Motivul pentru care s-a exfoliat este ca , cromul in combinatie cu carbonul din otel la temperarura de 475-525 grade C formeaza carburi de crom care fragilizeaza zona de contact dintre rezistenta de otel si invelisul de crom favorizind exfolierea .Rezistenta nu cred ca era de cupru deoarece in acest caz nu prea mai avea rost sa i se mai aplice protectia respectiva .Plus ca se vede din poza rugina care nu apare la Cu...
Oricum ar fi nu cred ca e periculos sa o folosesti in continuare .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 1:41 pm    Post subject: Reply with quote

dragos wrote:
Rezistenta nu cred ca era de cupru deoarece in acest caz nu prea mai avea rost sa i se mai aplice protectia respectiva
.
Stratul protector de CrNi acopera toate rezistentele inchise in tub de Cu din canile de incalzit apa, tocmai din cauza ca Cu are actiune daunatoare asupra sanatatii. Poate ca mai apar pe undeva fara protectie, dar eu n-am vazut nici una noua neprotejata pana acum.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Ciprian Marcu
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 1071
Location: Busteni, Prahova

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 3:06 pm    Post subject: Reply with quote

Allex wrote:
Scopul astuia sigur nu e pt a incalzi cafeaua... icon_lol are 0.5 m.


Poate daca se face cafea intr-o mare oala. lol02

Legat de cupru. Tevile de la instalatia centralei sunt din cupru. Eu incalzesc apa prin centrala si o combin la robinet cu cea rece.
_________________
LET YOUR DREAM COME TRUE!

Filmulete
Album
De vanzare
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3  Next
Page 2 of 3

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group