Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

Am o nedumerire...hrana vie? sau granule?
Goto page 1, 2  Next
 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 1:38 pm    Post subject: Am o nedumerire...hrana vie? sau granule? Reply with quote

Am acas pt discusii mei(16la numar) larve rosi/negre/albe, ciclopi, artemia congelata, mixtura si granule.
in ultima vreme i-am tinut mai mult pe "cruditati" larve,artemia si mixtura si am vazut ca sunt fff mancaciosi si cand ma vad,parca "explodeaza"...
VOI ce ziceti?e bine sa le dau numai congelate?sau si dalea si dalea...ma gandeam ca nu ar fii vro problema daca dau numai congelate.
VOI ce spuneti?
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
bazil88
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 17 Jan 2008
Posts: 89
Location: Alba Iulia

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 1:51 pm    Post subject: Reply with quote

Diversifica mancarea, da-le si granule ... cred ca nici tie nu ti-ar place sa mananci acelasi fel de mancare in fiecare zi sau doar mancare rece.
_________________
Sa fii liber nu inseamna sa faci tot ce vrei, ci sa
stii ca poti sa vrei.


http://www.youtube.com/user/bazil88#p/a/u/1/ex_IPv22fHk
http://www.discus-club.ro/cpg14x/index.php?cat=10040
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 1:57 pm    Post subject: Reply with quote

pai aia e problema ca ei fac mutre la granule...eu am sa le dau 6 feluri de mancare pe zii,daca ar fii dupa mine...dar ei prefera numai cruditati si granule,mai putin.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
marian4232
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 08 Feb 2009
Posts: 439
Location: Bucuresti - Trafic Greu

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 2:06 pm    Post subject: Reply with quote

Ii obisnuiesti prost doar cu carne.
Tre sa manance si granule.
_________________

Symphysodon Discus
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Visit poster's website Yahoo Messenger
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 2:21 pm    Post subject: Reply with quote

da marian stiu,dar eu ma gandeam ca daca o sa le dau de acu incolo numai cruditati,nu o sa le fie mai bine?adica sa fie mai dezvoltati,mai vioi?etc...NU AM PROBLEME cu ei acu,adica mananca si granule,dar mai stramba din nas rar...
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Humbert
New entry
New entry


Joined: 09 Jan 2010
Posts: 6
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 2:24 pm    Post subject: Reply with quote

cand o sa pleci in concediu ce o sa le dai de mancare?
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 2:33 pm    Post subject: Reply with quote

pai la mine acas nu conteaza cine pleaca...tot ramane cineva acas...fratimio nu ia concediu niciodata,daca plec eu ramane mama,tata...asta nu ar fii o problema.eu ma gandeam asa,daca le dau mai multe cruditati le va fii mai bine?se vor dezvolta mai bine?mai frumos?sau normal?
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
elgreco
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 04 Oct 2007
Posts: 206
Location: Tulcea

PostPosted: Tue Feb 09, 2010 3:43 pm    Post subject: Reply with quote

hrana diversificata asociata cu schimburi frecvente de apa ...
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
daemon
New entry
New entry


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 15
Location: Cluj Napoca

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 4:00 pm    Post subject: Reply with quote

Si eu am o problema asemanatoare..
In sensul ca refuza orice hrana granulata si mananca cu pofta doar artemia. Am incercat si sa-i infometez cateva zile si sa nu le mai dau o perioada congelat insa chiar daca mananca o fac doar sa nu moara de foame.. Nu mai zic ca le-am luat ft multe produse speciale pentru discus si nu numai..dar stau in cutiutele lor sub acvariu.
Saptamana asta sper sa-mi ajunga si un pachetel de Hikari Tropical poate, poate vor pune botu.
Am dus ceva lupte cu ei si inca n-am reusit sa castig nici una, astfel am preferat sa le dau ce le place.
Mai stie cineva vreo metoda sa-i conving sa manance si granule??
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 4:24 pm    Post subject: Reply with quote

dimineata incearca cu granule...toata noapte sunt nemancati si dimineata mananca,apoi incearca artemia si combina...la mine refuza acu mixtura...am mixtura red si nu mananca...dar daca le dau larve,artemia ciclopi,rup tot.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
siracan
New entry
New entry


Joined: 10 Jan 2010
Posts: 11
Location: sibiu

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 4:54 pm    Post subject: Reply with quote

ce nu facem noi pentru 'copilasii' nostri !... icon_lol
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 6:59 pm    Post subject: salut Reply with quote

Depinde cu ce au fost obisnuiti de catre crescator.De aceea eu ii sfatuiesc pe toti cei care reproduc discusi sa diversifice hrana pentru ca cei care le cumpara puii sa nu aibe probleme.Evident ca cei mai multi dintre crescatorii de discusi stiu deja treaba asta.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 6:22 am    Post subject: Reply with quote

Daca vrei sa se obisnuiasca sa manince granule trebuie ca o perioada mai lunga sa le dai doar granule fara artemia . Daca ii infometezi vor minca la inceput mai mult de foame granulele iar apoi dupa vreo saptamina doua vor incepe sa manince mai bine . Sunt si unii discusi care nu vor dori sa manince altceva decit ce le place chiar daca mor de foame.
Cu hikari nu cred ca vei face mare lucru deoarece sunt tot granule ... De multe ori pesti care au fost invatati cu alte tipuri de granule vor refuza hikari la inceput si le va lua un timp pina sa accepte noile granule .E valabil si viceversa .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Matteo
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 19 May 2009
Posts: 45
Location: Deva

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 9:12 am    Post subject: E cam greu Reply with quote

Daca toti au aceleasi obiceiuri alimentare greu ii mai obisnuiesti cu granule.Daca i-ai fi hranit de la inceput si cu granule... cand i-ai luat.Numai daca faci noi achizitii care sunt obisnuiti cu granule atunci dupa un timp vor manca si ceilalti.Ai mei au facut foame vreo 3 zile cand i-am luat si dupa aia au mancat si granule daca nu au primit altceva.Nu prea le dau hrana congelata am incercat de vreo 2 ori viermi rosii si nu s-au omorat, i-au mancat neonii. Deci e dupa obicei; daca e hrana vie si proaspata pestii cresc mai bine si mai repede dar eu zic ca granulele sunt mai complete (echilibrate) si chiar daca nu cresc asa spectaculos le asigura o viata mai lunga.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
daemon
New entry
New entry


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 15
Location: Cluj Napoca

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 2:43 pm    Post subject: Reply with quote

Astazi o sa mai primesc 2 discusi si sper ca aceia o sa fie obisnuiti cu granule..caz in care o sa aplic metoda de mai sus.
Daca merge nu mai pun ei botu pe congelata veci.. icon_evil
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Hrana si nutritie All times are GMT + 2 Hours
Goto page 1, 2  Next
Page 1 of 2

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group