Discus Club Romania Forum Index Discus Club Romania
forumul trasnitilor cu discusi pe creier
 
Galeria FotoGaleria Foto   FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
  ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in 

 
ANUNT IMPORTANT:
 
ACEST FORUM ESTE INCHIS!
 
Pentru a accesa noua adresa a forumului DCR, click  AICI
 
>>> atentie, pentru noul forum este necesara o noua inregistrare! <<<

filtrarea biologica

 
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa
View previous topic :: View next topic  
Author Message
dragos
Advanced DCR member
Advanced DCR member


Joined: 27 Mar 2008
Posts: 631
Location: FOCSANI

PostPosted: Sun Feb 14, 2010 10:38 am    Post subject: filtrarea biologica Reply with quote

Am deschis acest topic pentru a vedea cum asigura fiecare dintre noi filtrarea biologica si pentru a ne imbunatati fiecare daca se poate acest aspect important al filtrarii unui acvariu.

Eu la acvariu am filtrul standard de la rio 240 (in el sunt cam 2-3 litri bureti , doar buretele de carbune activ l-am inlocuit cu un alt burete pt filtrare bio. Deasemenea mai am o canistra cu volumul de vreo 5 litri in care am un sertar cu bureti si vata (cam 1 litru) pt oprirea eventualelor particole care mai scapa in filtru cit spal buretele de pe tur si inca vreo patru litri de siporax si 1 litru substrat bio de la eheim care e mai mic si pot sa il bag in cilindrele de siporax (e munca de chinez dar astfel se poate pune mai mult material filtrant in acelasi spatiu) . In 4 litri siporax mai incape cam inca un litru si ceva de substrat pt filtrare bio .Cei de la eheim spun ca acest substrat e cel mai bun , mai bun chiar ca siporaxul dar eu nu am dovezi in acest sens ....Nici ca ar fi nici ca nu ar fi . Oricum in acvariu am 9 discusi maturi ,4 ramirezi ,2 botia si o gasca de pui mici de ancistus si nu apar compusi NH sau NO2 oricita mincare le-as da .Deasemenea un rol foarte important pt filtrare consider ca il are ghiveciul cu plante si algele de pe background deoarece chiar dupa 3 saptamini fara schimb de apa NO3 ul nu putea fi detectat cu testerul pe care il am , adica are valoarea sub 5 mg/l .
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
mariusvlad
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Dec 2009
Posts: 203
Location: Sibiu

PostPosted: Sun Feb 14, 2010 11:00 am    Post subject: Reply with quote

1. Acvariu steril, 180 l net, 13 discusi intre 6-9 cm. Filtru intern Fluval 3 care imi ridica apa deasupra acvariului intr-un filtru gutiera de 5 l home made, plin cu pietris de 3-5 mm prin care trec 400 l apa pe ora.
Hranesc pestii de 10 ori pe zi cu mixtura, granule si fulgi si de cand sa ciclat filtrul nu am avut nitrati masurabili cu teste Tetra la picatura.
2. Acvariu plantat 170 l net, 4 scalari si un discus 14 cm hraniti de 4 ori pe zi. Filtrarea o asigura un cap de pompa Aquaqel care trage apa printr-un burete bolborositor icon_biggrin .
Schimb de apa 30% saptamanal. Apa cristal, nitriti nemasurabili.
_________________
In general, arta de a guverna consta in capacitatea de a lua cit
mai multi bani de la o parte de cetateni, pentru a o da altora.
(Voltaire)


Last edited by mariusvlad on Mon Feb 15, 2010 1:01 pm; edited 1 time in total
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
ender67
New entry
New entry


Joined: 04 Oct 2009
Posts: 6
Location: Ploiesti

PostPosted: Sun Feb 14, 2010 11:02 pm    Post subject: Reply with quote

Acvariu Eheim MP Aquapro 100 - 180 brut, cam 150-160l net. 9 discusi 5-7 cm, plantat (jumatatea stanga spatiu "cantina"doar decor buturugi, jumatatea drepta blyxa + cryptocorine + cabomba + valisneria (densitatea jumatate fata de un acvariu plantat). Plus cam 1/3 spre 1/ suprafata acoperita de Ricia Fluitans si Pistia Stratoides. Iluminarea Aqua Gl0 30W + Philips 8309 30W cam 12h/.zi. Fara aditie de CO2 (de fapt acvariul are si instalatie de CO2 presurizata, si inca 30 W T4 daylight dar nu le folosesc pentru moment).
Filtrarea externa canistra Sunsun HW303B (1400 l/h + 9W UV-C). 3 compartimente interne (de cca. 20x20x5 cm= 2l fiecare): primul compartiment mecanic (burete de 3 densitati diferite, plus ceva inele ceramice fine Eheim pe fundul canistrei), al doilea mixt (inele ceramice poroase gen Siporax + strat de vata sintetica ) si al treilea biologic ( bile ceramice poroase gen Eheim Substrat Pro).
Filtrare interna Boyu 300 l/h cu doua compartimente: primul cu zeolit si al doilea cu turba (Hagen peat granules).
Hranire cu Tetra Discus cu hranitor automat Eheim de patru ori pe zi.
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
drdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 10 Feb 2009
Posts: 416
Location: constanta

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 12:38 pm    Post subject: salut Reply with quote

Acvariu 250l, 8 discusi 10-12cm.Acvariu 250l, 14 discusi 8cm.Acvariu 200l, vivipari.Acvariu 200l, ciclide africane.Acvariu 200l, asteapta 10 discusi 8-10cm.Acvariu 700l, 12 carasi 10cm.La toate acvariile am filtrare prin pietris, cu gratar de vreo 10 ani.Apa cristal la toate bazinele.Mai am 10 bazine de 100l fiecare, sterile, la care am filtrare prin burete rotund negru, filtre cumparate de la turci.
_________________
haideti sa facem acvaristica mai simpla decat pare
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
dj_ando_83
Discus Hobby
Discus Hobby


Joined: 20 May 2009
Posts: 82
Location: pitesti

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 12:51 pm    Post subject: Reply with quote

acvariu 375L cu 3 oscari de ~15cm, 3 gibiceps de 28-36 cm, un pleco de 22cm, 3 jack dempsey de 12cm si un synodontis de 13 cm. filtrare asigurata cu un tetratec 1200 si un burete de 10/10/30cm. prin burete apa este trasa cu ajutorul unei pompe de evacuare de masina de spalat. acvariul este plantat cat de cat.
acvariu 165L cu 4 discusi, 6 ramirezi, 2 scalari, 3 pesti fluture si vreo 6-7 neoni si cardinali. un filtru intern minuscul a facut fata la acvariu timp de vreo 3 luni(m-am bazat mai mult pe plante), dar de curand am mai instalat un burete identic cu cel de la oscari in acvariu, apa fiind trasa cu ajutorul unei pompe de la un filtru intern la care mi s-a retezat izolatia cablului( am modificat-o sa o folosesc in afara apei).
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail
daemon
New entry
New entry


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 15
Location: Cluj Napoca

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 2:47 pm    Post subject: Reply with quote

Acvariu 130l 4 discusi juvenili 2 sae, 1 cae, 1 kuhli, destul de plantat.
Filtrare asigurata de un tetratec ex700 cu doua sertare de siporax si unul de tuf vulcanic, pe admisie un burete luat de la un filtru intern..
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 10:04 pm    Post subject: Reply with quote

Despre acest subiect cred ca Ioan ne-ar spune lucruri interesante.

Poate il provocam sa ne dea niste ponturi.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
sorinhc
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 21 Mar 2009
Posts: 349
Location: Bucuresti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 10:14 pm    Post subject: Reply with quote

mmdiscus wrote:
Despre acest subiect cred ca Ioan ne-ar spune lucruri interesante.

Poate il provocam sa ne dea niste ponturi.


Sa dea domnu!

Eu am o canistra cu un debit destul de mic in care am bagat bile Eheim in combinatie cu bile Jbl. Hranesc in deosebi cu mixtura, nu ma prea zgarcesc, si chiar nu am avut probleme pana acum. Sunt adeptul unui debit minim dar suprafata mare de filtrare.
_________________
Niciodata nu te certa cu un idiot. Te duce la nivelul lui si te bate prin experienta.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message Yahoo Messenger
mmdiscus
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 11 Dec 2007
Posts: 620
Location: Pitesti

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 10:19 pm    Post subject: Reply with quote

sorinhc wrote:
Sunt adeptul unui debit minim dar suprafata mare de filtrare.


Pai cam asta este baza filtrarii biologice.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Chriss-T
Discus Passion
Discus Passion


Joined: 16 Jun 2009
Posts: 210
Location: Mioveni Arges

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 10:54 pm    Post subject: Reply with quote

acvariu 350L...11discusi de la 10cm la 16cm,8coridoras depunatori,2 ancistrusi 1 alb si 1 negru. filtrare: canistra externa eheim 2228,filtru intern resun sp 1200 cu 2 bureti,apa cristal si la 6-7mese pe zii.
_________________
...:::I Love Discus:::...
Back to top
Personal Photo Album View user's profile Send private message Send e-mail Yahoo Messenger
Ioan
AQUAMASTER
AQUAMASTER


Joined: 02 Feb 2008
Posts: 1040
Location: Germania

PostPosted: Wed Feb 17, 2010 2:29 am    Post subject: Reply with quote

Stiu foarte bine ca-s mai multi cei care si-au adus aportul la raspandirea cunostintelor despre filtrare, dar ma bucur ca am contribuit si eu. Vad ca cei mai multi cunosc principiile pe care le poate adapta fiecare dupa cerintele sale individuale. Bineinteles ca s-ar putea face mai mult, insa deocamdata se pare ca ce stim ne ajunge pentru ce dorim sa obtinem. Celelalte metode de eliminare a amoniacului, nitritului si nitratului, osmoza inversa, filtre pentru nitrat, colectarea si scoaterea in timp scurt din apa a particulelor solide, filtre wet-dry, filtrarea prin rasini schimbatoare de ioni, ar fi prea costisitoare in conditiile actuale si raman rezervate pentru crescatorii cu volume deosebit de mari de apa, sau ingrijitori cu pretentii deosebite la calitatea apei. Indrumari suplimentare se pot face doar in functie de preferintele individuale.
_________________
Dincolo de sticla, in lumea tacerii.
Back to top
Find all pictures posted by %s Personal Photo Album View user's profile Send private message
Display posts from previous:   
This forum is locked: you cannot post, reply to, or edit topics.   This topic is locked: you cannot edit posts or make replies.    Discus Club Romania Forum Index -> Apa All times are GMT + 2 Hours
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum



Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group